Jakie akcesoria wybrać do terrarium?

kameleon_na_gałęzi

Posiadanie pupila to nie lada wyzwanie, jednak  wspólne zabawy i tworząca się więź wynagradzają wszelkie trudy. Z roku na rok coraz bardziej popularnymi zwierzętami domowymi stają się płazy i gady oraz inne stworzenia, które trzymamy w terrariach. Opieka nad egzotycznymi zwierzętami, mimo że nie jest łatwa, może stać się fascynującym hobby.

Terrarystyka jak zacząć?

Chcesz zacząć hodować zwierzę w terrarium? świetnie! Jednak wcześniej powinieneś zdać sobie sprawę z kilku rzeczy. Przede wszystkim opieka nad gadami, płazami, ptasznikami, owadami lub innymi zwierzętami, które są hodowane w terrariach, nie należy do najprostszych. Aby uniknąć rozczarowania, warto  się przygotować na poświęcenie większej ilości czasu przynajmniej na początku oraz wzmożonych wydatków, związanych z urządzaniem przytulnego mieszkanka dla naszego nowego pupila. Większość ludzi ma podstawową wiedzę dotyczącą utrzymania psa czy kota, jednak hodowla innych zwierząt wymaga zapoznania się z ich zwyczajami  i potrzebami, aby jak najlepiej zaopiekować się pupilem.

Zwierzęta w terrarium

Jeżeli jesteś zdeterminowany i pragniesz założyć terrarium, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych informacji dotyczących wyposażenia mieszkania dla nowego pupila. Kupując terrarium powinniśmy już wcześniej wiedzieć jakie zwierzę chcemy nabyć, ponieważ najważniejszym kryterium będą jego  upodobania.

Terraria muszą spełniać kilka warunków, niezależnie od hodowanego gatunku. Najważniejsze, przy wyborze terratium są:
– solidne i dokładne wykonanie, aby nie istniało niebezpieczeństwo wypadania elementów lub ucieczki zwierzęcia,
– wygoda i przestronność dla pupila wielkość ustalamy w oparciu o wielkość i preferencje gatunku,
– wygoda w użytkowaniu dla właściciela zwróćmy uwagę na przejrzystość szkła, łatwość czyszczenia terrarium, jego otwierania i codziennego użytkowania, a także możliwości wyposażenia.

Jaką wielkość terrarium należy wybrać dla danego gatunku?

Jeśli już zdecydujemy się na zwierzę do hodowli, czas wybrać odpowiednie terrarium. Musimy pamiętać, że ma być ono wygodne dla naszego nowego pupila musi mieć przede wszystkim odpowiednią wielkość, zapewniającą pełną swobodę.

Jednymi z najłatwiejszych w utrzymaniu gatunków są ptaszniki. Terrarium dla nich może mieć wymiary nawet 30x20x30 cm. Pomieszczenie o takiej wielkości i temperatura pokojowa są dla nich wystarczające.

Kameleon

Jeśli zamierzamy kupić żółwia, wymiary odpowiedniego dla niego terrarium obliczamy na podstawie jego wielkości. Idealne pomieszczenie będzie miało długość równą pięciu długościom ciała żółwia i szerokość trzech długości jego karapaksu. Każdy kolejny żółw to o ok. 1/3 więcej powierzchni.

Dla hodowli owadów ciężko podać uniwersalne wymiary terrarium, ponieważ poszczególne gatunki bardzo różnią się między sobą. Doświadczeni terraryści twierdzą jednak, że odpowiednia wysokość to ok. 3-4 długości ciała największego owada w naszej kolonii.

Występuje bardzo wiele odmian węży, jaszczurek i skorpionów, dlatego decydując się na hodowlę konkretnego gatunku musimy poszukać informacji o jego wymaganiach. Są to już nieco większe zwierzęta niż wymienione powyżej, dlatego terraria lub akwaria będą wymagały poświęcenia znacznie większej powierzchni w mieszkaniu.

Niezbędne akcesoria

Po wybraniu odpowiedniego terrarium warto dowiedzieć się również jaką temperaturę preferuje nasz nowy podopieczny i zapewnić mu ją dzięki specjalnym lampom, dostępnym na rynku. Dzięki nim nasz podopieczny będzie miał idealne warunki do życia, a terrarium będzie się pięknie prezentować w pomieszczeniu.

Podłoże do terrarium
Wybór podłoża do terrarium to kwestia niemal równie istotna, co jego wielkość. Prawdopodobnie zwierzę będzie spędzało na podłożu większość czasu, dlatego ważne jest by podściółka była bezpieczna i funkcjonalna. W zależności od gatunku, należy wybrać właściwy rodzaj podłoża  inne będzie służyło wężom, inne żółwiom, a jeszcze inne owadom czy ptasznikom. Na rynku dostępne jest wiele podłoży: możemy wybierać wśród naturalnych podłoży kokosowych , piasków , brykietów lub podściółek w kształcie chipsów lub dysków.

Jak udekorować terrarium, aby było funkcjonalne?
Podobnie jak podłoża, również dekoracje są w dużej mierze uzależnione od hodowanego przez nas gatunku. W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór stylizowanych poideł oraz pojemników na wodę i pokarm, co pozwoli nam na uzyskanie wyjątkowego klimatu. Możemy także zakupić skały, zamki i groty, które będą atrakcyjne dla zwierząt. Większość podopiecznych  hodowanych w terrariach  lubi dużą wilgotność, co sprzyja również rozwojowi roślin.