Rozważasz zmianę w domku Twojego uszatego przyjaciela? A może dopiero planujesz adopcję królika i zastanawiasz się, jaki żwirek dla królika wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny przewodnik, w którym przybliżamy polecane rodzaje naturalnych żwirków oraz wyjaśniamy, jakich żwirków nie powinno się stosować. Wybierz z nami najlepsze podłoże dla Twojego królika!
Spis treści
- Jaki żwirek dla królika wybrać? Polecane rodzaje żwirków
- Jakie jest najlepsze podłoże dla królika?
- Jakich żwirków dla królika unikać? Kontrowersyjne żwirki
- Jaki żwirek dla królika wybrać? Najczęściej zadawane pytania

Jaki żwirek dla królika wybrać? Polecane rodzaje żwirków
Wybór odpowiedniego żwirku dla królika do klatki jest bardzo istotny, gdyż od niego zależy komfort królika, nie tylko podczas korzystania z kuwety, ale w całym jego lokum. Żwirek może być stosowany jako ściółka na całej powierzchni, na której przebywa królik – rozwiązanie to jest szczególnie polecane dla królików, które nie załatwiają potrzeb w kuwecie.
Żwirek dla królika powinien być przede wszystkim bezpieczny, naturalny i ekologiczny. Tego rodzaju ściółka będzie nie tylko przyjazna dla środowiska, ale również nie będzie niosła ze sobą ryzyka dla królika. Stosowanie syntetycznych żwirków niesie ze sobą ryzyko w przypadku spożycia, a króliki miewają tendencję do podjadania żwirku.
Najlepszym rozwiązaniem jest naturalny drewniany żwirek typu pellet – cechują się one dużą chłonnością cieczy oraz pochłanianiem przykrych zapachów. Żwirki tego typu są biodegradowalne i wydajne. Nie pylą, co minimalizuje ryzyko podrażnień układu oddechowego. Mają przyjemny, naturalny zapach.
Inne naturalne rozwiązania to ściółka bawełniana, maty konopne, żwirki ze słomy oraz żwirki z papieru.
Sprawdź: Jak zrobić wybieg dla królika w domu i na zewnątrz?

Jakie jest najlepsze podłoże dla królika?
To, jaki żwirek czy rodzaj podściółki będzie najlepszy dla Twojego królika, zależy między innymi od potrzeb, zwyczajów królika i jego preferencji. Najbardziej uniwersalnym, a zarazem godnym polecenia rozwiązaniem jest naturalny, ekologiczny żwirek – postaw na produkt renomowanej marki, takiej jak Certech. Istotne jest też, aby żwirek był bezpyłowy – w przeciwnym razie u królika mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Co więcej, pylący żwirek będzie dokuczliwy nie tylko dla pupila, ale i dla właściciela. Żwirek powinien być również odpowiednio miękki, by nie podrażniać królika.
Opcją stosowaną przez niektórych właścicieli czy hodowle są rozmaite miękkie podłoża w formie dywanika, jednak warto mieć na uwadze, że nie zatrzymują one wilgoci, a jedynie ją przepuszczają, dlatego ich stosowanie wymaga podłożenia odpowiedniego żwirku lub podściółki pod spód.
Certech Super Pinio – naturalny żwirek dla królika
Doskonałym pomysłem na żwirek dla królika jest naturalny wariant marki Certech – Super Pinio. To naturalny drewniany żwirek, który cechuje się wysoką chłonnością i wydajnością. Jest on jednocześnie ekologiczny i bezpieczny dla królików. Doskonale pochłania przykre zapachy, a przy tym jest w 100% biodegradowalny. Zapewni Twojemu pupilowi świeżość i komfort w klatce oraz w kuwecie.
Żwirek Pinio ma delikatny, naturalny zapach sosny i świerka. Nie zawiera chemicznych dodatków.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Jakich żwirków dla królika unikać? Kontrowersyjne żwirki
Żwirki i podłoża, które nie są zalecane dla królików to:
- samo siano – nie powinno stanowić podstawowej podściółki, gdyż jest mało chłonne i szybko pleśnieje, a że stanowi ono element diety królika istnieje ryzyko zjedzenia zanieczyszczonego siana,
- żwirki silikatowe i bentonitowe – w ich przypadku istnieje ryzyko zjedzenia, gdyż króliki często podjadają podłoże, co w konsekwencji może doprowadzić do zatkania przewodu pokarmowego lub do zatrucia,
- trociny – mają one intensywny zapach, którego źródłem są substancje wytwarzane przez drzewa iglaste. Dłuższy kontakt z nimi może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia królika – mogą pojawić się uczulenia i problemy z oddychaniem, schorzenia wątroby, a nawet nowotwory,
- żwirki z pszenicy lub kukurydzy – mogą skusić królika, a ich zjedzenie może spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Zobacz też: Siano dla królika – które wybrać? Kompleksowy przewodnik dla opiekunów

Jaki żwirek dla królika wybrać? Najczęściej zadawane pytania
Nie masz pewności, na jaki żwirek dla królika się zdecydować? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
Dla królika lepszy jest naturalny, ekologiczny żwirek. Trociny nie są zalecane, gdyż wydzielają substancje produkowane przez drzewa iglaste, które przy dłuższym użyciu mogą być toksyczne dla królika.
Istnieją różnego rodzaju miękkie podkłady do klatki lub kojca, które muszą jednak być używane z dodatkową ściółką, gdyż nie zatrzymują one wilgoci, a jedynie ją przepuszczają. Mają formę miękkiego dywanika, który należy regularnie prać, by zachować odpowiednią higienę. Nie są one jednak dobrym rozwiązaniem dla królików, które załatwiają potrzeby poza kuwetą lub dużo brudzą, gdyż wymagałyby bardzo częstego prania.
Żwirki bentonitowe nie są zalecane dla królików, gdyż króliki miewają tendencję do zjadania żwirku. W przypadku połknięcia żwirek bentonitowy byłby ryzykiem dla zdrowia i życia królika.
Najbezpieczniejszy dla królików jest naturalny żwirek, taki jak żwirek drewniany lub podściółka z konopi lub ze słomy.