Jaką rasę kota wybrać dla starszych osób?

Jaką rasę kota wybrać dla starszych osób?

Jaką rasę kota wybrać dla starszych osób? Wpuszczenie kota do swojego domu i serca zapewnia wiele korzyści fizycznych i emocjonalnych. Zwierzę może pomóc zmniejszyć stres, zwiększyć aktywność fizyczną, a nawet dostarczyć bezwarunkowej miłości. Korzyści te są jeszcze ważniejsze dla seniorów.

Koty są wspaniałymi towarzyszami dla ludzi w każdym wieku i na każdym etapie życia. Niezależnie od tego, czy jesteś zapracowanym, samotnym profesjonalistą mieszkającym w pojedynkę w małym mieszkaniu w mieście, czy masz rodzinę i dom na przedmieściach, czy też przeszedłeś już na emeryturę, a Twoje dzieci założyły własne rodziny, kot może być Twoim idealnym zwierzakiem.

Dlaczego warto postawić na kota?

Koty to świetne towarzystwo dla seniorów z różnych powodów. Starsze osoby często cierpią z powodu samotności, powodującej przygnębienie, a nawet depresję. Przejście na emeryturę, utrata współmałżonka lub wyprowadzenie się dzieci z domu – wszystko to powoduje osamotnienie i głębokie zmiany w życiu. Niektórzy seniorzy popadają w depresję po prostu dlatego, że nie wychodzą już tak często z domu. Badania pokazują, że zwierzęta domowe pomagają w takich sytuacjach przezwyciężyć samotność i smutek. Kot zapewnia towarzystwo, rozrywkę oraz poczucie odpowiedzialności i celu. Zmusza też do ruchu i aktywności.

Chociaż psy mogą być również wspaniałymi zwierzętami dla niektórych seniorów i zapewniają takie same korzyści, jak posiadanie kota, często są zbyt wymagające. Jaką rasę kota wybrać dla starszych osób? Należy dokładnie rozważyć wymagania dotyczące opieki, szkolenia i ćwiczeń psa. Wielu starszych właścicieli po prostu nie nadąża za psimi potrzebami, co sprawia, że ​​adopcja kota jest dużo lepszym wyborem. W przeciwieństwie do psów, koty chętnie przebywają w domu przez cały czas. Nie potrzebują spacerów i nie muszą się wybiegać. Są zdecydowanie bardziej ciche i nie wymagają ułożenia czy też tresury. Wystarczy odpowiednia karma sucha i mokra dla kota, drapak, legowisko i trochę zabawek. Większość dorosłych kotów potrzebuje tylko 20 do 30 minut zabawy dziennie, i nawet to nie wymaga od właściciela dużej mobilności. Wędka dla kota lub laser pozwalają starszym właścicielom kotów zaangażować się w zabawę, siedząc w ulubionym fotelu.

Jak wybrać kociego przyjaciela?

Oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć, przed zakupem lub adopcją kota. Przede wszystkim, ważne jest, aby wziąć pod uwagę długość życia zwierzęcia oraz to, co się stanie w przypadku, gdy właściciel nie będzie już w stanie się nim zajmować. W wielu przypadkach seniorzy muszą przenieść się do domu spokojnej starości, w którym zwierzęta domowe są niedozwolone. Zarówno psy, jak i koty mogą żyć od 15 do 20 lat, dlatego ważne jest, aby seniorzy mieli młodszego przyjaciela lub członka rodziny, który w razie potrzeby jest skłonny wziąć odpowiedzialność za zwierzę, kiedy starsza osoba zachoruje, przeprowadzi się lub umrze.

Warto postawić na kota w dojrzałym wieku, między innymi dlatego, że mają one mniej energii. Kocięta często dostarczają seniorom więcej stresu niż przyjemności, ponieważ niszczą przedmioty, wymagają kastracji i szczepień itp. U kota w słusznym wieku widoczny jest także jego charakter i temperament – możemy więc wybrać zwierzę, którego usposobienie będzie pasować do usposobienia właściciela.

Jaką rasę wybrać?

Jaką rasę kota wybrać dla starszych osób? – Oto naszym zdaniem trzy rasy kotów, które będą idealne dla seniorów.

Kot birmański: koty tej rasy są czułe, delikatne i inteligentne. Lubią towarzystwo swoich ludzi i zwykle tworzą bliską więź z jedną osobą. Wyjątkowo ufne, dla własnego bezpieczeństwa nie powinny przebywać na zewnątrz, ponieważ nie boją się obcych. Swojemu człowiekowi są bardzo oddane, lubią być pieszczone i noszone na rękach. Lubią towarzystwo innych zwierząt i nie wymagają dużej pielęgnacji.

Ragdoll: jeśli szukasz spokojnego, ale towarzyskiego kota, nie szukaj dalej. To kochające i oddane zwierzęta, często podążające za właścicielem krok w krok po całym domu. Nazywane są czasami psami w kociej skórze, ponieważ bardzo lubią towarzyszyć swojemu człowiekowi w codziennych zajęciach. Uwielbiają przytulanie i zabawę, a ich półdługa sierść wymaga tylko cotygodniowej pielęgnacji.

Maine Coon: to największy kot domowy i jeden z najbardziej przyjaznych. Często nazywany łagodnym olbrzymem, jest czuły, ale leniwy i nie wymaga wiele uwagi. To koty bardzo niezależne, choć chętnie też angażują się we wspólną zabawę. Niewiarygodnie cierpliwe i spokojne, nie przepadają za wskakiwaniem na duże wysokości i są raczej ciche.

Podstawowe wymagania

Choć koty, jeśli są zdrowe, nie wymagają dużych nakładów finansowych, należy zadbać o to, by w swoim nowym domu miały do dyspozycji odpowiednią karmę dla kota, którą należy dopasować do potrzeb rasy. By uniknąć niszczenia mebli, warto zapewnić kotu odpowiedni do jego rozmiarów drapak, najlepiej taki, na które zwierzę może też wskoczyć. Drapaki dla kota często łączone są z legowiskami, można też zakupić osobne łóżko dla kota, choć i tak wiemy, że najchętniej będzie wylegiwał się na kolanach właściciela.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór produktów dla kotów

Podsumowanie – Jaką rasę kota wybrać dla starszych osób? – Czym kierować się przy wyborze?

 1. Koty to świetne towarzystwo dla seniorów.

  Kot zapewnia towarzystwo, rozrywkę oraz poczucie odpowiedzialności i celu. Zmusza też do ruchu i aktywności.

 2. Kilka rzeczy, o których warto pomyśleć, przed zakupem lub adopcją kota:

  • Ważne jest, aby wziąć pod uwagę długość życia zwierzęcia oraz to, co się stanie w przypadku, gdy właściciel nie będzie już w stanie się nim zajmować.
  • Warto postawić na kota w dojrzałym wieku, między innymi dlatego, że mają one mniej energii.

 3. Trzy rasy kotów naszym zdaniem idealne dla seniorów:

  • Birmański: koty tej rasy są czułe, delikatne i inteligentne. Lubią towarzystwo swoich ludzi i zwykle tworzą bliską więź z jedną osobą.
  • Ragdoll: jeśli szukasz spokojnego, ale towarzyskiego kota, nie szukaj dalej. To kochające i oddane zwierzęta, często podążające za właścicielem krok w krok po całym domu.
  • Maine Coon: to największy kot domowy i jeden z najbardziej przyjaznych. Często nazywany łagodnym olbrzymem, jest czuły, ale leniwy i nie wymaga wiele uwagi.

Data publikacji wpisu: 25.02.2021r.

Udostępnij