Jaka klatka dla gryzoni: świnki morskiej, koszatniczki, myszoskoczka?

Gryzonie to mili towarzysze codzienności. Ich hodowla jednak może przysporzyć wiele problemów, gdyż każdy gatunek ma nieco inne wymagania, co do wyposażenia mieszkania oraz samego jego kształtu. Niektórym zwierzątkom będą przeszkadzały ściany akwariów, dla innych będą one wręcz wskazane  jak znaleźć odpowiednią klatkę dla świnki morskiej, koszatniczki i myszoskoczka?

Klatka dla świnki morskiej

świnki morskie to niewielkie gryzonie, typowo naziemne, co oznacza, że natura nie przystosowała ich do skoków czy wspinaczek. Jest to istotna informacja, jeśli szukamy klatki, ponieważ najważniejsze będą dla nas wymiary podstawy, a nie wysokość. Najlepsza klatka dla świnki morskiej to klatka z plastikowym dnem i metalową siatką u góry. Rozstaw prętów, nie powinien być większy niż 2-2,5 cm. Taka odległość umożliwi wspieranie się na łapkach i jednocześnie nie pozwoli na wepchnięcie głowy między pręty. Definitywnie odradzany jest zakup akwarium dla świnki morskiej. W takich szklanych pomieszczeniach temperatura bardzo szybko rośnie, przez co świnki mogą się przegrzewać i później szybciej chorować. Ze względu na zdrowie gryzonia, nie powinniśmy stawiać klatki na podłodze zazwyczaj jest tam chłodniej i prościej o przeciągi, co może powodować przeziębienia.

Wymiary i wyposażenie klatki dla świnki morskiej

Ogólna zasada brzmi: im więcej miejsca, tym lepiej. Minimalne wymiary, jakich powinniśmy szukać to 80 cm x 50 cm. Jeśli planujemy, że w klatce będzie mieszkać więcej gryzoni, należy dodać co najmniej 20 cm długości i 10 cm szerokości na każdego kolejnego zwierzaka. Obowiązkowym elementem klatki jest poidełko oraz miseczka na pokarm. Najlepiej, jeśli są wykonane z trwałych materiałów (ale nie z plastiku!), ponieważ świnki morskie mogą podgryzać przedmioty. Dodatkowo można doposażyć klatkę w różnego rodzaju zabawki, jednak nie w kołowrotki kręgosłup świnki nie jest przystosowany do takiego ruchu.

Polecane klatki dla gryzoni

Klatka dla koszatniczki

Koszatniczki, w przeciwieństwie do wyżej opisanych gryzoni, uwielbiają się wspinać i najlepiej czują się na pewnej wysokości nad ziemią. Najlepsze będą klatki z plastikowym dołem i metalową siatką u góry. Należy jednak pamiętać, że pręty nie powinny być malowane lub pokryte substancjami szkodliwymi, które gryzonie mogłyby zeskrobać ząbkami. Akwarium i inne zamknięte klatki nie będą dobrym wyborem, ponieważ brakuje tam wentylacji powietrza, a kontakt ze zwierzątkiem jest mocno ograniczony.

Klatka dla gryzoni

Wymiary i wyposażenie klatki dla koszatniczki

Minimalne wymiary klatki to 60 cm x 40 cm x 80 cm. Warto zauważyć, że wysokość może być większa z uwagi na zamiłowanie do wspinania. Obowiązkowym elementem wyposażenia, poza poidełkiem i miseczką na pokarm, są półki oraz różnego rodzaju stopnie i gałęzie lub konary, po których gryzoń będzie mógł się przemieszczać. Jeśli decydujemy się na montaż gałązek, warto wybrać brzozę, gruszę, jabłoń, leszczynę, orzech włoski lub wierzbę, ponieważ wiele gatunków drzew posiada substancje trujące dla koszatniczek.

Klatka dla myszoskoczka

Myszoskoczki to zwierzęta szczególnie wrażliwe na przeciągi, dlatego idealnym rozwiązaniem będzie zakup dla nich akwarium lub terrarium. Akwarium powinno być zabezpieczone od góry. Dopuszczalnym rozwiązaniem dla myszoskoczków jest także klatka z metalową siatką w górnej części, jednak należy zadbać o to, aby została postawiona w miejscu, w którym zwierzę nie będzie narażone na przeciągi.

Wymiary i wyposażenie klatki dla myszoskoczka

Jeśli zdecydujemy się na wybór zamkniętego pomieszczenia, terrarium lub akwarium, powinniśmy wybrać takie o pojemności co najmniej 40 litrów. Aby zapewnić gryzoniowi swobodę ruchów, wysokość jego mieszkanka powinna mieć przynajmniej 20-25 cm wysokości. Aby zapewnić rozrywkę gryzoniowi, można zamontować kołowrotek, system tuneli i inne zabawki. Warto pamiętać, że nie mogą być to elementy plastikowe, które myszoskoczek może odgryźć.