Jaka karma dla psa chorego na cukrzycę?

Facebookmail

Psy podobnie jak ludzie mogą zachorować na cukrzycę. Jej występowanie w ostatnich latach notuje się częściej, co może wiązać się ze zwiększonymi czynnikami ryzyka, np. otyłością. Jak pomóc psu choremu na cukrzycę i jak odpowiednio zbilansować dietę, aby choroba miała jak najłagodniejszy przebieg?

Objawy cukrzycy u psa

Cukrzyca to przewlekła choroba, która powoduje zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej oraz upośledzenie przemiany węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej. Przyczyną cukrzycy jest niewłaściwa produkcja insuliny przez trzustkę. Skutkuje to wzrostem poziomu glukozy we krwi i zahamowaniem jej transportu do komórek.

Cukrzyca objawia się wzmożonym pragnieniem i apetytem z równoczesnym spadkiem masy ciała, osłabieniem, wielomoczem i częstymi infekcjami dróg moczowych, zaćmą, letargiem.

Dieta psa z cukrzycą

Dieta jest najważniejszym elementem leczenia psów z cukrzycą. Dzięki właściwie dobranym pokarmom nasz czworonóg, pomimo choroby, będzie czuł się bardzo dobrze i przeżyje jeszcze wiele lat.

Bardzo ważną zasadą jest utrzymywanie stałej wartości energetycznej posiłków. Pokarm powinien zawierać wysokiej jakości białko i odpowiednią ilość węglowodanów. Pozwoli to na równomierne trawienie cukrów i ich dyfuzję do organizmu. Niedopuszczalne są przekąski i smakołyki, które zaburzą dobrze zaplanowaną dietę dla psa cukrzyka.

Mały pies

Żywienie psa z cukrzycą

Psy chore na cukrzycę powinny jeść o stałych porach, a posiłki powinny dostarczać taką samą ilość składników odżywczych.

  • Białko powinno stanowić ok. ¼ posiłku. Podajemy białko wysokiej jakości, zawarte w mięsie, zbożach, nabiale, jajkach.

  • Błonnik powinien stanowić ok. 15% posiłku. Wspomaga on pracę układu pokarmowego i powoduje uczucie sytości. Co ważne, błonnik spowalnia proces przyswajania cukrów. Występuje w płatkach kukurydzianych, otrębach pszennych, warzywach strączkowych.

  • Tłuszcz powinny stanowić ok. 10% posiłku. Na organizm czworonoga najlepszy wpływ będą miały tłuszcze wysokiej jakości jak oliwa z oliwek czy olej lniany.

  • Węglowodany to grupa, która jest najistotniejsza dla chorych na cukrzycę, ponieważ ma bezpośredni wpływ na poziom glukozy we krwi. Występują głównie w płatkach owsianych, ziarnach zbóż, makaronach razowych.

  • Cynk i chrom oba składniki pozytywnie wpływają na poziom insuliny we krwi i pomagają walczyć z chorobą.

Jeśli nie wiemy jak odpowiednio skomponować posiłki dla chorego czworonoga, możemy zakupić gotowe diety weterynaryjne, które zawierają odpowiednią ilość składników odżywczych oraz witaminy i suplementy wspomagające pracę organizmu.

Jak i ile insuliny podawać?

Za dobór dawki insuliny jest odpowiedzialny weterynarz. Najlepiej z nim ustalić dawkowanie i sposób podawania. Będzie to ściśle związane z przyzwyczajeniami żywieniowymi naszego pupila.

Facebookmail

2 thoughts on “Jaka karma dla psa chorego na cukrzycę?

    1. Pani Michalino, najlepiej zastosować się do zaleceń weterynarza, do którego piesek chodzi. Pozdrawiamy ciepło, Zespół KrakVet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *