Jaka karma dla psa chorego na cukrzycę?

Psy podobnie jak ludzie mogą zachorować na cukrzycę. Jej występowanie w ostatnich latach notuje się częściej, co może wiązać się ze zwiększonymi czynnikami ryzyka, np. otyłością. Jak pomóc psu choremu na cukrzycę i jak odpowiednio zbilansować dietę, aby choroba miała jak najłagodniejszy przebieg?

Objawy cukrzycy u psa

Cukrzyca to przewlekła choroba, która powoduje zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej oraz upośledzenie przemiany węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej. Przyczyną cukrzycy jest niewłaściwa produkcja insuliny przez trzustkę. Skutkuje to wzrostem poziomu glukozy we krwi i zahamowaniem jej transportu do komórek.

Cukrzyca objawia się wzmożonym pragnieniem i apetytem z równoczesnym spadkiem masy ciała, osłabieniem, wielomoczem i częstymi infekcjami dróg moczowych, zaćmą, letargiem.

Dieta psa z cukrzycą

Dieta jest najważniejszym elementem leczenia psów z cukrzycą. Dzięki właściwie dobranym pokarmom nasz czworonóg, pomimo choroby, będzie czuł się bardzo dobrze i przeżyje jeszcze wiele lat.

Bardzo ważną zasadą jest utrzymywanie stałej wartości energetycznej posiłków. Pokarm powinien zawierać wysokiej jakości białko i odpowiednią ilość węglowodanów. Pozwoli to na równomierne trawienie cukrów i ich dyfuzję do organizmu. Niedopuszczalne są przekąski i smakołyki, które zaburzą dobrze zaplanowaną dietę dla psa cukrzyka.

Mały pies

Żywienie psa z cukrzycą

Psy chore na cukrzycę powinny jeść o stałych porach, a posiłki powinny dostarczać taką samą ilość składników odżywczych.

  • Białko powinno stanowić ok. ¼ posiłku. Podajemy białko wysokiej jakości, zawarte w mięsie, zbożach, nabiale, jajkach.

  • Błonnik powinien stanowić ok. 15% posiłku. Wspomaga on pracę układu pokarmowego i powoduje uczucie sytości. Co ważne, błonnik spowalnia proces przyswajania cukrów. Występuje w płatkach kukurydzianych, otrębach pszennych, warzywach strączkowych.

  • Tłuszcz powinny stanowić ok. 10% posiłku. Na organizm czworonoga najlepszy wpływ będą miały tłuszcze wysokiej jakości jak oliwa z oliwek czy olej lniany.

  • Węglowodany to grupa, która jest najistotniejsza dla chorych na cukrzycę, ponieważ ma bezpośredni wpływ na poziom glukozy we krwi. Występują głównie w płatkach owsianych, ziarnach zbóż, makaronach razowych.

  • Cynk i chrom oba składniki pozytywnie wpływają na poziom insuliny we krwi i pomagają walczyć z chorobą.

Jeśli nie wiemy jak odpowiednio skomponować posiłki dla chorego czworonoga, możemy zakupić gotowe diety weterynaryjne, które zawierają odpowiednią ilość składników odżywczych oraz witaminy i suplementy wspomagające pracę organizmu.

Jak i ile insuliny podawać?

Za dobór dawki insuliny jest odpowiedzialny weterynarz. Najlepiej z nim ustalić dawkowanie i sposób podawania. Będzie to ściśle związane z przyzwyczajeniami żywieniowymi naszego pupila.

2 thoughts on “Jaka karma dla psa chorego na cukrzycę?

    1. Pani Michalino, najlepiej zastosować się do zaleceń weterynarza, do którego piesek chodzi. Pozdrawiamy ciepło, Zespół KrakVet

Comments are closed.