Jak samodzielnie zrobić oczko wodne?

Jak samodzielnie zrobić oczko wodne?

Wiosna już coraz bliżej! Ta najbardziej wyczekiwana pora roku bardzo często wiąże się z porządkami i zmianami w domu, czy jego otoczeniu. Wielu z Was z pewnością takie prace będzie wykonywać na swoich posesjach. Przedstawiamy Wam ciekawą (naszym zdaniem) propozycję na upiększenie terenu wokół domu. Zobaczcie nasze wskazówki, jak samodzielnie zrobić oczko wodne.

Etapy tworzenia oczka wodnego:

  1. Przygotowanie niecki oczka wodnego
  2. Zaplanowanie i wykonanie kaskady
  3. Obrzeże oczka wodnego
  4. Dekoracje

Oczko wodne – od czego zacząć?
Samodzielne wykonanie oczka nie jest łatwym zadaniem, dlatego na początku warto dobrze zaplanować działania. Bardzo ważną składową jest wyznaczenie granicy wykopu pod zbiornik. Możemy do tego wykorzystać na przykład sznurek lub długi wąż ogrodowy, formując go w dowolny sposób. Kolejny krok jest chyba najtrudniejszy. Należy wykopać zbiornik (głębszy niż planowany) i wypoziomować jego dno. Następnie, według własnej wizji trzeba przygotować i odpowiednio wymodelować półki oczka wodnego, aby oczko przybrało oczekiwany przez nas kształt. Musimy także pamiętać o usunięciu kamieni z dna i półek oraz wykopaniu rowka wokół oczka. Zapobiegnie to podsiąkaniu wody ze stawu do gruntu.

Jak powinno być zrobione dno oczka wodnego?

Dno jest najważniejszą częścią oczka wodnego. Jego wykonanie powinno zatem być bardzo dokładne. Na początku należy na dnie oczka usypać kilkunastoprocentową warstwę piasku i dokładnie ją ubić, wyrównując teren. Następnie folią lub włókniną dokładnie uszczelniamy dno. Należy wykorzystać ilość folii dostosowaną do wielkości oczka wodnego. Następnie dno maskujemy kamieniami lub innymi ozdobami.

Jak wykonać kaskadę i brzeg oczka?

Następnym krokiem w budowie oczka wodnego jest wykonanie kaskady, którą będzie płynęła woda po wykonanych wcześniej półkach. Do jej uformowania można wykorzystać ziemię z wykopu. Po utworzeniu kaskady należy ją zabezpieczyć warstwą włókniny i folią. Kolejnym etapem jest przygotowanie brzegu naszego akwenu. Tutaj mamy już więcej dowolności. Wykonujemy brzeg według własnej koncepcji dostosowanej do wielkości oczka i samego ogrodu. Proponujemy na przykład wykończyć brzeg kamieniami i żwirem. Pamiętaj, że pod kamieniami należy ukryć przewód wodny, którym woda popłynie na szczyt kaskady. Obok brzegu należy zakopać filtr, a wokół zbiornika ułożyć kilkudziesięcio centymetrową warstwę podłoża, na którym posadzone zostaną ozdobne rośliny upiększające efekt końcowy.

Pamiętajcie, że artykuły potrzebne do budowy oczka wodnego znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów i pokarmów dla rybek w oczku wodnym

Udostępnij