Jak zrobić świetne zdjęcia kotów? Poznaj kilka wskazówek dla początkujących

Jak zrobić świetne zdjęcia kotów? Poznaj kilka wskazówek dla początkujących

Koty i psy bywają często mało cierpliwi podczas pozowania, ale trzeba im oddać jedno – przed obiektywem zawsze są naturalni. Próba ukazania ich ducha, temperamentu i charakteru będzie z pewnością bardzo inspirującym przeżyciem, a jeśli się powiedzie dostarczy mnóstwo satysfakcji. W pierwszej części poradnika spróbujemy wykonać nastrojowe zdjęcia kotów. Poznaj kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Oczy zwierciadłem duszy

Antropomorfizacja domowych pupilów może przynieść wiele niedobrego zarówno dla zwierzaków, jak i ludzi, ale trudno nie zgodzić się, iż spoglądając w oczy każdego kota, z łatwością można dostrzec jego nieposkromioną, wyjątkową naturę. Podobnie jak w przypadku portretowania ludzi, tak samo wykonując zdjęcia kotów oczy są tym, co może przesądzać o powodzeniu fotografii.

Zdjęcia kotów - portret kota

Postawiona na koniec powyższego akapitu teza odnosi się do kilku kwestii. Przede wszystkim ustawiając ostrość w portrecie, warto wybrać ten punkt ostrości, który znajduje się na oku. Jest to szczególnie ważne podczas operowania płytką głębią ostrości. W dużym uproszczeniu można przyjąć, iż oczy oddane jako ostre zapewnią udany portret (czy to zwierzęcia czy człowieka). Dużo gorszym rozwiązaniem, które w wielu wypadkach doprowadzi do nieudanego kadru jest ustawienie ostrości np. na nosie. 

Wszystko zależy od tego, co było celem fotografa lub fotografki. W przypadku gdy faktycznie chciano zwrócić uwagę np. na znaczenie zmysłu węchu dla kociej egzystencji, to rzeczywiście może to być bardzo ciekawy kadr. W większości sytuacji, celem fotografa jest jednak oddanie oblicza zwierzęcia, a właśnie oczy stanowią to, co najbardziej magnetyzuje odbiorcę i nie przez przypadek są nazywane „zwierciadłem duszy”. Ustawiając więc ostrość na nosie, oczy mogą pozostać poza obszarem głębi ostrości i zostać odwzorowane jako rozmyte, co przełoży się na brak satysfakcji ze zdjęcia i niemożność wywołania za jego pomocą odpowiedniego wrażenia u widzów.

Ostrość na zdjęciu kota
W przypadku powyższego zdjęcia oczy pozostają poza polem ostrości. Chociaż autor zdjęcia miał prawo zwrócić uwagę na ten element budowy pyska zwierzęcia, to jednak w tym wypadku wydaje się to nieuzasadnione, a fotografia zdaje się być niedopracowana technicznie.

Gdy wykonujesz zdjęcia kotów zwracaj szczególną uwagę na sceny, gdy zwierzę spogląda gdzieś poza obszar kadru. Nie dlatego, iż takie zdjęcia bez bezpośredniego kontaktu wzrokowego widza i pupila są mniej pożądane – wręcz odwrotnie mogą również stanowić bardzo udane obrazy i dodawać kotom aurę tajemniczości. Istotne są kwestie techniczne. Podczas operowania płytką głębią ostrości może okazać się, iż oko znajdujące się dalej od obiektywu zostanie odwzorowane jako nieostre. Może to niestety popsuć udany kadr i lepiej dążyć do przymykania przysłony, aby obydwoje oczu były ostre.

Zdjęcie kota siedzącego na drzewie
Brak ostrości na oku znajdującym się dalej od obiektywu może psuć efekt całości.

Detal to także portret

Portretowanie zwierząt ma tak naprawdę wiele wspólnego z fotografowaniem ludzi. W poprzednim akapicie została podkreślona ogromna rola spojrzenia w tego typu fotografii, jednakże warto poszukiwać inspiracji również poprzez rejestrowanie szczegółów. Jeden z możliwych pomysłów już został zaproponowany – sfotografowanie zbliżenia kociego nosa. Zdjęcia kotów mogą jednak obejmować także inne ich atrybuty, np. pazury czy wibrysy. To dobry sposób na poszukiwanie nietypowych i abstrakcyjnych ujęć.

Świetne zdjęcie kociego pyszczka

Fotografowanie detali ma też tę zaletę, iż pozwala uwieczniać kota, gdy ten śpi. Jak wiadomo koty gdy są aktywne (nawet jeśli Twój pupil należy do nawet najbardziej leniwych) stają się bardzo ruchliwe. Czasami trudno jest nakłonić je do współpracy. Z drugiej strony podczas drzemki mają zamknięte oczy i może okazać się, iż wariantowość portretów ich pyska jest mocno ograniczona. Można więc wykorzystać ten czas do poćwiczenia z obrazowaniem detali.

Zdjęcia kotów – jaki wybrać obiektyw?

Przy dobieraniu instrumentu optycznego również można posłużyć się odniesieniami do tradycyjnej fotografii portretowej. Szerokokątne obiektywy będą zniekształcać proporcje kociego pyska i sylwetki. Zasadne jest więc korzystanie z krótkich teleobiektywów, np. o ekwiwalencie ogniskowej 85 mm. Warto poćwiczyć jednak z różnymi obiektywami, gdyż szerokokątne ogniskowe pozwalają na utrzymywanie zwierzaka w kadrze. Gdy ten szaleje z zabawką po mieszkaniu, w przypadku mniejszych metraży pomieszczeń, może okazać się iż krótkie tele bardzo ogranicza w sytuacji gdy kot się przemieszcza znajdując się raz bliżej raz dalej aparatu.

Tutaj warto nadmienić, iż perspektywa jaką daje dany obiektyw nie zależy tak naprawdę od jego ogniskowej, ale od odległości fotografa od motywu. Rzecz jasna instrumenty każdy z rodzajów obiektywów wymaga zachowania innego dystansu. Niemniej warto spróbować użyć obiektywu szerokokątnego i nie starać się skupiać jedynie na modelu, ale pozwolić mu swobodnie poruszać się w obrębie kadru. Następnie można spróbować w cyfrowej ciemni odpowiednio wykadrować zdjęcie. Może tutaj dojść do spadku jakości, stąd rada ta jest zarezerwowana dla aparatów wykorzystujących duże matrycy. Z drugiej strony korzystanie z krótkiej ogniskowej może pomóc w pokazaniu, jak zwierzę odnajduje się w zamieszkiwanej przez siebie przestrzeni.

Kotek siedzący na chodniku
Mały kotek na parapecie

Lampa błyskowa – kontrowersyjna kwestia w fotografii zwierząt

Koty to zwierzęta, które doskonale widzą w ciemności, co sprawia, że ich oczy są dużo bardziej czułe na światło. W związku z tym korzystanie z lampy błyskowej będzie dla nich nieprzyjemne i może je przestraszyć. Nie stosuj sztucznego oświetlenia wprost w pysk zwierzęcia. Zachowaj także dużą ostrożność podczas jego odbijania w przypadku korzystania z lamp studyjnych lub z ruchomym palnikiem. 

Początkującym zaleca się jednak po prostu zaniechanie stosowania światła błyskowego podczas wykonywania zdjęć kotów. Światło zastane stworzy z pewnością wiele nastrojowych ujęć. W tym celu konieczne będzie jednak stosowanie jasnego obiektywu. Instrument o dużej światłosile pomoże także w uzyskaniu subtelnego efektu bokeh.

Zdjęcie kota leżącego w drapaku

Dzikie życie domowych kotów

Koty pomimo udomowienia zachowały wiele niezależności i dzikiej natury. Chociaż cechy te bywają problematyczne dla fotografów, gdyż uniemożliwiają wielokrotnie nakłonienie kota do współpracy, to warto to jednak wykorzystać na swoją korzyść. Kluczem do tego jest… brak wymagań wobec pupila. 

Nie chodzi tutaj oczywiście o brak wychowania, ale o pozwolenie kotu być kotem. Zacznij uważnie przyglądać się swojemu modelowi. Jeżeli to Twój podopieczny, to z pewnością znasz jego rytuały czy zachowania. Z łatwością możesz przewidzieć jego kolejne zachowania czy reakcje (choć na szczęście dla Twoich zdjęć i kreatywności nie zawsze). Gdy w głowie masz jakiś kadr po prostu zaczekaj na odpowiedni moment i przewiduj kolejne wydarzenia.

Kot siedzący na ulicy
Bury kot na spacerze w porcie

Z drugiej strony spróbuj podążać za kotem i fotografować go tak, aby nie interweniować w jego świat (to dobra strategia podczas robienia zdjęć nieznajomych kotów). Spróbuj stać się neutralnym, tak aby przestał zwracać na Ciebie uwagę. Zachowaj czujność i fotografuj spontaniczne zachowania. Być może zdjęcia kotów pozwolą Ci nie tylko zachować te obrazy Twojego pupila, które chcesz mieć na pamiątkę, ale również pozwolą odkryć nowe, nieznane zachowania i poznać go jeszcze bliżej.

Udostępnij