Jak zapewnić kotu odpowiednie warunki żywienia?

Jak zapewnić kotu odpowiednie warunki żywienia?

Każdy właściciel kota chce zapewnić swojemu ukochanemu mruczkowi najlepsze możliwe warunki, komfort i bezpieczeństwo. Czy wiesz jednak, że podawanie kotu dziennie odpowiednich ilości stosownej karmy to nie wszystko, jeśli chodzi o środowisko karmienia kota? Warto wiedzieć, że w niektórych kwestiach koty preferują rutynę, w innych natomiast urozmaicenie. Jak zapewnić kotu odpowiednie warunki żywienia?

Przeczytaj nasze praktyczne wskazówki.

Własna miska dla pupila

Pierwszą istotną kwestią jest zapewnienie naszemu mruczkowi własnych misek, z których będzie spożywał posiłki jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot lub też inne zwierzęta domowe. Ponadto każdy pupil powinien mieć własny kąt do jedzenia. Oddzielenie misek od siebie zapobiega podjadaniu z miski innych pupili, co jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę to, że każdy kot czy pies powinien spożywać pokarmy dostosowane do jego potrzeb wynikających z wieku, wagi, rozmiaru, trybu życia, stanu zdrowia i specyficznych potrzeb. Ponadto oddzielając miski zapobiegasz konkurowaniu o posiłki.

Stałe pory posiłków

Podawanie odpowiedniej karmy to nie wszystko – należy również wypracować rutynę żywieniową i jej przestrzegać, gdyż pory posiłków wyznaczają rytm dnia kota. Pamiętaj, że dzienna dawka podawanej kotu karmy powinna zostać podzielona na kilka posiłków. W przypadku dorosłego kota powinny być to co najmniej 3 posiłki – jeśli masz taką możliwość, dzienną dawkę najlepiej podzielić na 5 posiłków. Zapewnij ponadto kotu spokój na czas karmienia.

Pamiętaj, by podawać kotu wysokiej jakości posiłki dostosowane do jego potrzeb. Koty to naturalni mięsożercy, więc ich dieta powinna zawierać odpowiednio wysoką dawkę zwierzęcego białka.

Polecamy w szczególności karmy dla kota marki Orijen, które odzwierciedlają naturalną dietę kotów. W ofercie dostępne są zarówno receptury dla kociąt, takie jak ORIJEN Kitten, jak i dla kotów w każdym wieku. Zaliczają się do nich receptury takie, jak ORIJEN Original Cat, ORIJEN Cat Regional Red, a także ORIJEN Cat Tundra.

Zobacz: Błonnik w diecie kota – czy kot potrzebuje błonnika?

Karmienie na podwyższeniu

Niektóre koty preferują spożywanie posiłków z miski na podwyższeniu – warto tę metodę wypróbować. Spróbuj podawania kotu posiłków na szerokiej półce lub innego rodzaju podwyższeniu, pamiętając przy tym, aby przestrzeń ta była stabilna i bezpieczna.

Oddziel także miskę z karmą od miski z wodą – ich bliskie położenie może zniechęcać kota do picia wody, a odwodnienie jest dla kotów szczególnie groźne.

Urozmaicenie posiłku

Podajesz karmę zawsze w tej samej misce? Czas na urozmaicenie! Zmieniaj od czasu do czasu miskę kota, upewniając się, by była odpowiednio płaska i szeroka, by wibrysy nie przeszkadzały mu przy jedzeniu.

Możesz również skłonić kota do polowania na pokarm i tym samym rozwijać jego wrodzone instynkty łowcze. Przydatne są w tym celu zabawki na karmę lub zabawki interaktywne, możesz również chować granulki karmy i skłonić kota do jej tropienia. Takie urozmaicenie zaktywizuje kota i wpłynie korzystnie nie tylko na jego naturalne zdolności, ale też na układ ruchu.

Kocia jadalnia a kocia toaleta

Wielu właścicieli urządza koci kącik w domu poprzez zgromadzenie wszystkich kocich akcesoriów w jednym miejscu, wliczając w to legowisko kota, miski z jedzeniem i wodą, a także kuwetę. Odradzamy tę metodę – wszak żaden z nas nie chciałby spożywać posiłków zaraz przy ubikacji! Z kotami nie jest inaczej, zadbaj zatem o odpowiednią odległość kociej kuwety od misek i legowiska.

Zobacz: Gdy kot nie chce jeść – przyczyny braku apetytu i porady

Stały dostęp do wody

Innowacyjne rozwiązania dla wybrednych jedzących: miseczki, które zachęcają koty do jedzenia

Jak już zostało wspomniane, odwodnienie jest szczególnie groźne dla zdrowia kotów, a niestety niektóre mruczki bywają niechętne do picia wody lub o niej zapominają i wymagają dodatkowej zachęty. Ich niskie pragnienie jest spowodowane tym, że ich dzicy przodkowie dawniej zamieszkiwali głównie tereny pustynne. Jednak organizm kota potrzebuje wody – na szczęście są sposoby na to, by go nawodnić.

Zapewnij kotu stały dostęp do świeżej wody – najlepiej w każdym pomieszczeniu domu i w różnego rodzaju miskach czy też naczyniach. Można również zaopatrzyć się w fontannę dla kota – stały ruch wody stanowi dodatkową zachętę dla kota. Jeśli pupil bardzo mało pije, warto wprowadzić do jego diety mokre karmy, na przykład mokre karmy dla kota ACANA Premium Pâté.

Sprawdź ofertę karm Orijen dla kota w KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm Orijen dla kotów

Udostępnij