Jak zadbać o psa, gdy skończy 8 rok życia?

Jak zadbać o psa gdy skończyć 8 rok życia

Każdy czworonóg wymaga odpowiedniej opieki, aby jego życie było jak najbardziej komfortowe i jak najdłuższe. Długość życia psa, w zależności od rasy i wielkości, to 8 do 20 lat. Około 7-8 roku życia pies wchodzi w wiek „średni”. Przeliczając na nasze, „ludzkie lata”, kończy wtedy 45-60 lat, w zależności od rasy i wielkości psa. Jak zadbać o psa, gdy skończy 8 rok życia, aby jak najdłużej cieszył się zdrowiem i kondycją.

Najistotniejsze dla utrzymania zdrowia psa jest pełnowartościowe żywienie, umiarkowany wysiłek fizyczny. Warto również regularne monitorować stan fizjologiczny organizmu seniora, w celu jak najszybszego wykrycia rozwijających się chorób.

Dolina Noteci w wygodnych zestawach 3% taniej

Żywienie to podstawa

Podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu jest dobrze zbilansowana dieta. Odpowiednio dobrane składniki odżywcze pomogą najdłużej zachować witalność u psa. Wybierając karmę dla naszego czworonoga, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wiek i rasę.

Na rynku istnieje wiele karm dedykowanych dla seniorów, które uwzględniają ich zmieniające się potrzeby. Karma dla psa Dolina Noteci Premium dla seniora to mokra karma, która należy do karm holistycznych, nie zawiera glutenu, charakteryzuje się wysoką zawartością mięsa. Ale zacznijmy od początku. 

Karma holistyczna – co to znaczy?

Holizm to pogląd zakładający, że zjawiska tworzą układy całościowe. Żywy organizm jest tego doskonałym przykładem. Ciało psa może funkcjonować prawidłowo dzięki zachowanej w nim równowadze. Karma holistyczna to dieta „całościowa”, która zapewnia psu wszystkie niezbędne do życia składniki odżywcze, jednocześnie eliminując składniki sztuczne, ciężkostrawne bądź szkodliwe. Nie tylko zaspokaja potrzeby żywieniowe organizmu, ale zapobiega i chroni przed niekorzystnymi w nim zmianami. Dolina Noteci Premium Senior jest karmą naturalną, nie zawiera ulepszaczy smaku ani sztucznych dodatków i będzie doskonałym wyborem dla psa, gdy skończy 8 rok życia. Przyjrzyjmy się jej zaletom:

 1. zawiera dużą ilość mięsa z cielęciny,
 2. zawiera dodatek marchewki i tymianku,
 3. nisko przetworzona,
 4. pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała,
 5. smaczna propozycja posiłku dla czworonoga,
 6. odpowiednia dla psów wszystkich ras,
 7. zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry i sierści,
 8. nie zawiera zbóż,
 9. wolna od sztucznych konserwantów, barwników i polepszaczy smaków,
 10. dostarcza organizmowi psa potrzebnych witamin i składników mineralnych. 

Podsumowując, karma Dolina Noteci Premium Senior y to karma, która pomoże nam zadbać o psa, gdy skończy 8 rok życia. Umożliwia zbilansowane żywienie bez potrzeby wprowadzania dodatkowych suplementów witaminowo-mineralnych, zapewniając pełne zapotrzebowanie energetyczne i budulcowe organizmu.

Psia aktywność fizyczna

Ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, pomaga w utrzymaniu właściwej kondycji ciała. Zapobiega otyłości, wspomaga układ krążenia i odpornościowy. Poza właściwościami prozdrowotnymi, poprzez zabawę i wspólne spędzanie czasu, wzmacnia więzi łączące nas z czworonogiem.

Aktywność fizyczną należy dostosować do wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. Jeśli Twój pies ma problemy kardiologiczne lub zwyrodnienia stawów, zalecane są spokojne spacery, niewymagające od czworonoga zbyt dużego wysiłku. Jak zadbać o psa, gdy skończy 8 rok życia i cieszy się pełnią zdrowia? Bez przeszkód możesz kontynuować aktywne zabawy i wycieczki górskie. Kluczową rolę odgrywa uważna obserwacja psa i dostosowywanie treningu do jego możliwości (oczywiście również do swoich!).

Wizyta u weterynarza

Większość czworonogów nie przepada za wizytami u lekarza weterynarii. Jednak warto „trzymać łapę na pulsie” i zadbać o psa, gdy skończy 8 rok życia. Wiąże się to z kontrolą specjalisty co najmniej 2-3 razy w roku. Lekarz weterynarii przeprowadzi wywiad lekarski, wykona podstawowe badanie kliniczne zwierzęcia (sprawdzenie węzłów chłonnych i błon śluzowych, osłuchiwanie klatki piersiowej, badanie palpacyjne jamy brzusznej, pomiar temperatury wewnętrznej), zważy go. Jeśli zauważy jakiekolwiek odstępstwa od normy, na pewno zaleci badania dodatkowe, a w szczególności badania krwi, które dostarczą istotnych informacji na temat stanu zdrowia psa.

U psa po 8 roku życia warto nadal kontynuować profilaktykę przeciwzakaźną (szczepienia ochronne psów), przeciwrobaczą (środki odrobaczające), przeciwpchelną i przeciwkleszczową.

Podsumowanie.

Pies na każdym etapie swojego życia potrzebuje:

 1. Odpowiedniego, dobrze zbilansowanego żywienia
 2. aktywności fizycznej
 3. opieki lekarskiej i profilaktyki

Spełniając te trzy podstawowe warunki fizjologiczne, a także zapewniając psu bezpieczny, kochający dom, sprawimy, że nasz czworonóg będzie „żył długo i szczęśliwie”.