Jak zadbać o pupila w sylwestra?

Już niedługo na całym świecie odbędą się szalone zabawy sylwestrowe. Rozpoczną one uwielbiany przez nas wszystkich okres karnawału. Ten przyjemny i radosny dla ludzi czas okupiony jest niestety ekstremalnym stresem u zwierząt. Co roku miliony właścicieli szukają skutecznej recepty na złagodzenie lęku swoich podopiecznych spowodowanego hukiem wystrzeliwanych petard. Mamy na to idealne rozwiązanie!

Człowiek jest w stanie bez problemu odczytać znaczną część stanów emocjonalnych przejawianych przez domowych pupili. Psy i koty w dość klarowny sposób pokazują nam swoje pozytywne, a także i negatywne uczucia.

Jak wiemy, stres u zwierząt może mieć różnorakie przyczyny. Najczęstszą z nich jest wspomniany wcześniej hałas. Fobię przed nieznanymi odgłosami przejawiają głównie psy. Obce, głośne dźwięki mogą wywoływać u czworonogów różne zachowania. np. hałaśliwe ataki paniki i znacznie częściej występujący paraliżujący strach. Zwierzę chowa się wtedy po kątach, jego ciało jest spięte i drży. Czasami występuje nawet niekontrolowane oddawanie moczu oraz obfite ślinienie się. Nie należy tego bagatelizować! Silny lęk zwierzęcia powoduje zarówno ból fizyczny, jak i szkody dla jego psychiki.

Wszystkie symptomy można złagodzić lub nawet wyeliminować, stosując odpowiednie metody oraz produkty. Pierwszą techniką polecaną przez behawiorystów jest tzw. odwrażliwianie. Jest to sposób czasochłonny i wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela. Jego celem jest przyzwyczajenie psa do niepokojących odgłosów. Polega na stopniowym puszczaniu pupilowi dźwięków przypominających te, które wywołują u niego reakcje lękowe. Najpierw prezentujemy ciche tony, następnie coraz głośniejsze.

Warto pamiętać, żeby nie pocieszać ani nie głaskać psa, gdy się boi, ponieważ czworonóg potraktuje to jako nagrodę za swoje zachowanie i będzie je powtarzać.

Dobrą taktyką jest także odwrócenie uwagi. Staramy się zainteresować psa zabawą lub dać mu jakieś atrakcyjne zajęcie. Znakomitą opcją są zabawki typu kong, które motywują psa do działania. Niezależnie od wybranej przez nas techniki, starajmy się zachować spokój i nie panikować, ponieważ możemy dodatkowo zaniepokoić zwierzę i potęgować jego lęk.

Starach u psa

Miejsce, w którym przebywa nasz podopieczny w czasie stresujących sytuacji również powinno być odpowiednio przygotowane. Najlepiej, gdy posłanie zwierzęcia znajduje się jak najdalej od okien i drzwi, które powinny być dobrze uszczelnione.

Istotną zasadą jest też to, aby nie wyprowadzać psa w centrum wydarzeń, ponieważ ogromny stres może spowodować jego ucieczkę.

Na rynku dostępne są specjalne preparaty wyciszające dla zwierząt. Należą do nich psie feromony w sprayu oraz środki farmakologiczne. Te ostatnie są dość silnymi lekami, dlatego warto przemyśleć decyzję o ich stosowaniu. Idealnym rozwiązaniem jest natomiast sięgnięcie po odpowiednio zbilansowane suplementy.  Zawierają one kompleks naturalnych witamin i minerałów, których zadaniem jest skuteczne zmniejszenie poziomu stresu.

Psi strach

Zwierzęta są mniej odporne na nieznane im bodźce zewnętrzne niż ludzie. Dlatego też wiele okoliczności może wywołać u nich uczucie paraliżującego strachu. Właściciel, który troszczy się o swojego pupila, powinien zwracać szczególną uwagę na jego szczęście i bezpieczeństwo. Zapobieganie stresowym sytuacjom, a także niwelowanie lęku powinno być priorytetem dla każdego odpowiedzialnego opiekuna.