Jak zadbać o higienę oczu, uszu i zębów psa?

Czy dbając o swojego psa, na pewno zwracasz uwagę na wszystko? Podajesz mu dobrą karmę, wyprowadzasz na długie spacery i zapewniasz odpowiednią ilość aktywności fizycznej, bawisz się z nim i kąpiesz go regularnie. Czy wiesz, że to jednak nie wszystko co możesz dla niego zrobić? Powinieneś również zadbać o pielęgnację wrażliwych miejsc zwierzaka, takich jak oczy, uszy i zęby.

Dlaczego pielęgnacja psa jest tak ważna?

Może się wydawać, że dbanie o higienę psich oczu, uszu i zębów to nic ważnego. Przecież przez tyle lat życia na wolności psy dawały sobie radę samodzielnie, bez pomocy człowieka, doskonale radząc sobie z podstawową pielęgnacją. Jednak na przestrzeni lat życie czworonogów znacznie się zmieniło. Psy więcej czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach niż w naturalnym środowisku, a powietrze, które nas otacza pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym dodatkowa pielęgnacja jest niezbędna, aby zapewnić czworonogom prawidłowe funkcjonowanie.

Kąpiel psa

Podstawowa higiena psich oczu

W wyniku naturalnego oczyszczania oczu w kącikach powstają tzw. śpiochy. Czyszczenie oczu polega właśnie na ich usunięciu. Aby to zrobić wystarczy przemyć oczy wacikiem nasączonym nieszkodliwym płynem. Może to być ciepła, przegotowana woda, esencja herbaciana, napar ze świetlika lekarskiego lub sól fizjologiczna. Można zaopatrzyć się również w specjalne płyny do przemywania okolic oczu. Zabieg należy przeprowadzić delikatnie, aby nie sprawiać bólu zwierzakowi.

Czyste uszy

Pielęgnacja uszu to trochę bardziej skomplikowana rzecz. Na ich regularne czyszczenie powinni zwrócić uwagę zwłaszcza właściciele psów o zwisających uszach te mają gorszą wentylację, przez co łatwiej o wszelkie zabrudzenia lub ewentualne stany zapalne. U tych czworonogów kontrolę uszu można przeprowadzać nawet codziennie. Należy zadbać o to, aby okres pomiędzy kolejnym czyszczeniem nie był dłuższy niż trzy tygodnie. Nie jest to czynność przyjemna dla psa, dlatego warto przyzwyczajać go do tego od szczenięcia: dotykać uszu, masować je, czy odchyla.

Jak czyścić uszy psa?

Wytwarzana w uchu woskowina nie jest szkodliwa dla zwierzęcia. Dopiero większa jej ilość, bądź zbierający się w uchu brud czy kurz wymagają czyszczenia. Do tego celu najlepiej stosować waciki nasączone płynem do czyszczenia uszu. Patyczki do uszu nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ waciki łatwo zsuwają się z patyczka i mogą zostawać w uchu. Nie należy także dopuścić do wlania wody lub płynu do ucha  o tym trzeba pamiętać także podczas kąpieli!

Zdrowe zęby czworonoga

Jamę ustną psa mogą zaatakować różne choroby, dlatego warto zadbać o nią w odpowiedni sposób. Próchnica, choroby dziąseł lub inne dolegliwości mogą w konsekwencji doprowadzić do wielu poważniejszych chorób. Z tego powodu higiena jamy ustnej u psa jest bardzo ważna. Dobrym dodatkiem do czynności pielęgnacyjnych jest podawanie przysmaków lub karmy zwalczającej kamień nazębny. Przyczyni się to do utrzymania lepszej kondycji zębów czworonoga.

Czyszczenie zębów jest podstawową czynnością, jaką należy wykonywać. Regularna pielęgnacja zębów pupila pozwoli na uniknięcie poważniejszych chorób w przyszłości. Zęby psa nie muszą być myte codziennie  wystarczy kilka razy w tygodniu. Do tego celu można wykorzystać specjalną pastę do zębów dla zwierząt nakładają ją na palec lub na specjalne psie szczoteczki. Wkładanie palca lub przedmiotu do pyska nie jest przyjemne, dlatego wymaga nieco treningu i przyzwyczajenia. Jeżeli masz taką możliwość,, rozpocznij szkolenie już w wieku szczenięcym.

Aby odpowiednio dbać swojego czworonoga, należy zatroszczyć się o wszystkie aspekty jego życia. Dobre odżywianie i aktywność fizyczna są bardzo ważne, ale nie można zapominać także o higienie i pielęgnacji sierści oraz wrażliwych miejsc.