Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila podczas spaceru?

Dla każdego odpowiedzialnego właściciela kluczową kwestią jest dbanie o bezpieczeństwo swojego pupila. Szczególnie jest on zagrożony na drodze, gdzie uczestniczy w ruchu razem z innymi przechodniami, kierowcami samochodów oraz rowerzystami. Jak więc zapewnić psu ochronę podczas spacerów?

Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt każdy opiekun zwierzęcia ma obowiązek zapewnić swojemu podopiecznemu odpowiednie warunki życia. Jego zadaniem jest ochrona zwierzęcia przed zimnem, upałem oraz opadami atmosferycznymi. Ponadto pupil musi mieć stały dostęp do wody oraz dostawać właściwie dobrane pożywienie. Od opiekunów psów wymagane jest również przeprowadzanie corocznych szczepień ochronnych. Do innych powinności należy też nadzór nad podopiecznymi w trakcie spacerów, gdyż według przepisów art. 77 Kodeksu Wykroczeń kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany.

Jak doskonale wiemy, nawet spokojny pies może się spłoszyć pod wpływem rozmaitych bodźców pochodzących z zewnątrz. Właśnie wtedy dochodzi najczęściej do ucieczek i wypadków z udziałem przestraszonych czworonogów. Psy boją się głównie obcych dźwięków np. hałasu komunikacyjnego, wystrzału fajerwerków, gwałtownych ruchów, czy obecności nieznanych ludzi i zwierząt.

Policyjne statystyki pokazują, że w 2016 roku doszło do 321 zgłoszonych wypadków z udziałem różnorodnych zwierząt, w których śmierć poniosło 21 ludzi, a 393 zostało rannych. Z kolei bardziej wnikliwe obserwację przedstawia raport Ogólnopolskiego Rejestru śmiertelności Zwierząt na Drodze, według którego w tamtym roku miało miejsce aż 3022 kolizji z udziałem 5315 osobników rozmaitych gatunków. Zebrane dane ukazują ogromną skalę zjawiska, a i tak znaczna cześć zdarzeń, w których uczestniczą zwierzęta nie jest rejestrowana. Zakłada się, że jedynie co czwarty kierowca zgłasza tego typu wypadki na policję.

Zatem, z czego powinien składać się idealny zestaw na spacer, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzęciu oraz otoczeniu? Po pierwsze obroża. Dobrze gdy jest wykonana z wytrzymałego materiału, odpornego na przetarcia. Należy również indywidualnie dostosować jej rozmiar do szyi czworonoga. Nie powinna być ani za luźna, ani za ciasna, tak by pies się z niej nie wydostał, ale również nie może go uwierać i dusić. Lepiej unikać obróżek typu kolczatka oraz metalowych łańcuszków zaciskowych, gdyż nagrzewają się latem oraz mocno ochładzają zimą. Dodatkowo, mogą podrażniać skórę zwierzęcia.

Z kolei dla psów, które mają skłonności do ciągnięcia polecane są specjalne szelki, dostępne na rynku w różnorodnych rozmiarach i fasonach. Je także trzeba odpowiednio dobrać. Szelki są tak zbudowane, że nie zaciskają szyi zwierzęcia. Dzięki temu może on swobodnie oddychać.

Kolejnym niezbędnym elementem jest mocna smycz. To głównie dzięki niej mamy kontrolę nad podopiecznym. Tu również właściciele psów mają swobodny wybór długości i fasonu. Najważniejsze jest jednak to, aby wszystkie elementy smyczy były trwałe.

W niektórych przypadkach warto założyć psu kaganiec np. gdy przewozimy czworonoga komunikacją miejską. Zapobiegnie to ewentualnym pogryzieniom. Kaganiec przede wszystkim musi dawać możliwość swobodnego oddychania, dlatego trzeba go właściwie wybrać.

pies na trawie

Inną równie potrzebną rzeczą jest adresówka. Przyczepia się ją do obroży lub szelek. Zawiera ona imię zwierzęcia oraz dane teleadresowe jego właściciela. Za pomocą identyfikatora zlokalizowanie opiekuna znalezionego psiaka staje się szybsze i prostsze.

Lecz co zrobić, gdy z naszym psem wychodzimy w porze wieczornej kiedy jest już ciemno? Najlepszym rozwiązaniem są specjalne odblaski i światełka. Gadżet przyczepiony do obroży bądź smyczy sprawi, że zwierzę będzie w zasięgu wzroku właściciela oraz innych ludzi nawet podczas zmroku.

Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa w trakcie spacerów z naszymi psami. Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla zwierząt, jak i człowieka. Ważne jest, aby właściciel czuł się pewnie wychodząc na zewnątrz ze swoim pupilem. Dzięki temu każda wycieczka będzie przyjemnością.