Jak liczyć wiek psa?

Życie psa jest dużo krótsze niż nasze. Z tego powodu inną długość mają psie dzieciństwo, dorosłość oraz starość. A jak ustalić wiek psa? Jeśli nasz czworonóg posiada książeczkę zdrowia lub jest z nami od szczenięcia, określenie jego wieku nie sprawi nam trudności. Jak określić wiek psa, kiedy nie mamy takich informacji?

Jak obliczyć wiek psa?

Podobnie jak ludzie, psy siwieją. Białe włosy u czworonoga świadczą o tym, że ma on więcej niż 5 lat. Pierwsze włosy można zauważyć przy wargach i w okolicach szczęki. Sierść na czole siwieje później, niekiedy już od 6 roku, najczęściej po 9 latach życia psa. Wiek psa można także określić po mętniejących oczach. Im starszy pies, tym bardziej jego gałki oczne będą zamglone. Pod koniec życia wzrok psa może przybrać kolor błękitnawy.

Spokojny pies

Wiek psa po zębach

Aby ustalić wiek psa, należy dokładnie obejrzeć stan jego uzębienia. To jakie ma zęby i w jakim są one stanie pozwoli na wyznaczanie jego wieku. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się u szczeniąt ok. 14 dni po przyjściu na świat i rosną w 1-2 miesiącu życia, w tym czasie są one ostre. Przez kolejne dwa miesiące zaczynają się ścierać, a w okolicy 4-5 miesiąca rozpoczyna się wymiana uzębienia na stałe. Pomiędzy 7 a 12 miesiącem powinien zakończyć się proces wymiany zębów. W późniejszym okresie życia zęby stałe ścierają się i dzięki temu procesowi możemy wyliczyć wiek psa:

  • Cęgi ( jedynki) szczęki dolnej 1,5 roku
  • średniaki ( dwójki) szczęki dolnej – 2,5 roku
  • Cęgi szczęki górnej – 3,5 roku
  • średniaki szczęki górnej – 4,5 roku
  • Okrajki ( trójki) szczęki dolnej – 5,5 roku
  • Okrajki szczęki górnej – 6 lat
  • Siekacze przybierają kształt owalny – 7 lat
  • Kły – 8 lat

Ok. 10 roku życia psa wszystkie zęby przybierają owalny kształt. Są wyrównane, płaskie i gładkie. Rozpoczyna się proces wypadania, a pierwsze cęgi wypadają w wieku 10-12 lat.

Wiek psa – tabela

Cykl życia psa przedstawia się nieco inaczej niż u ludzi. Jednak istnieją zasady, które pomagają w przeliczeniu wieku psa na ludzki. Uważa się, że pierwsze pół roku życia psa odpowiada 10 latom życia człowieka, pierwszy rok to 14 lat, drugi to następne 7 lat, a każdy kolejny to ludzkie 5 lat.

Wiek psa

Wiek człowieka

1 rok

14 lat

2 lata

21 lat

3 lata

26 lat

4 lata

31 lat

5 lat

36 lat

6 lat

41 lat

7 lat

46 lat

Kiedy pies jest dorosły?

Pierwszy rok życia psa (12-14 miesięcy) to najintensywniejszy rozwój i dorastanie. Podobnie jak pierwsze 15 lat życia człowieka, jest to czas nauki i przyswajania wiedzy potrzebnej do zaspokajania podstawowych funkcji życiowych. Pies osiąga dorosłość w wieku ok. 1-4 lat, rozpiętość spowodowana jest różnorodnością ras. Przyjmuje się, że psy małe dojrzewają szybciej, natomiast te większe wolniej. Czteroletni pies na pewno będzie już dorosły. Starość czworonoga przypada po 8-10 roku jego życia.

Najlepszy wiek do reprodukcji pies osiąga w okolicy 1 roku życia. W zależności od rasy będzie to między 8 a 14 miesiącem życia.

Dieta dorosłego psa

Przedstawiamy karmy dla psów dorosłych według rodzaju:

Wiek psa do szczepienia

Szczepienia dla szczeniąt zaleca się wykonać w pierwszym półroczu życia. Szczepienia wczesne powinny być podane między 7 a 13 tygodniem, standardowe pomiędzy 9 a 13, a od 12 tygodnia.