Kot czy pies? Czyli jak wybrać zwierzaka

Każdy z przyszłych właścicieli czworonożnych pupili staje na początku przed trudnym wyborem: pies czy kot? Kto będzie lepszym towarzyszem, z kim lepiej się zrozumiem? Wybór nie jest ani łatwy, ani oczywisty. Musimy sobie uświadomić czego oczekujemy od zwierzęcia, którego mamy być właścicielem, warto też zastanowić się ile czasu i przestrzeni możemy mu zaoferować.

Kiedy wybrać kota?

  • Koty są uważane za samotników, nie przez przypadek mówi się też o tym, że chadzają własnymi ścieżkami. Jednak te niewielkie zwierzęta mogą być bardzo dobrymi towarzyszami.

  • Przez swoje ulubienie samotności wymagają nieco mniej opieki, dlatego będzie to dobry wybór jeśli pracujemy w nienormowanych godzinach i często zmienia nam się plan dnia. Kot może spędzić cały dzień w mieszkaniu sam, jeśli tylko zapewnimy mu wodę i jedzenie oraz czystą kuwetę.

  • Po wielu godzinach samotności, na pewno będziemy musieli poświęcić więcej czasu na zabawę z naszym towarzyszem, drapanie i głaskanie.

  • Głównym zarzutem wobec tych czworonogów jest ich skłonność do drapania po meblach i innych przedmiotach w mieszkaniu. Można poradzić sobie z tym kupując kotu specjalne drapaki, nie można też zapominać o kwestiach wychowawczych, które pomogą zapanować nad niesfornym kotem.

  • Koty są przede wszystkim indywidualistami i będą zachowywać się jak nasi równoprawni towarzysze.Pies i kot

Kiedy wybrać psa?

  • Pies to znacznie popularniejsze zwierzę w naszych domach. Często mówi się o tym, że są one najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Nie da się ukryć, że przywiązują się do ludzi zdecydowanie bardziej niż koty.

  • Psy są zwierzętami stadnymi i traktują rodzinę jak swoje stado aż i w razie potrzeby będą go bronić.

  • W stadzie potrzebny jest lider, dlatego pies potrzebuje wyraźnego przywódcy. Jeżeli dobrze wychowamy swojego pupila, na pewno będzie nas słuchał i bezwzględnie reagował na nasze komendy.

  • Posiadanie psa wymaga od nas poświęcenia mu dużej ilości czasu. Obowiązkowe są codzienne spacery, dlatego planując kupno psa warto pomyśleć także nad wygospodarowaniem odpowiedniej ilości czasu, który spędzimy na świeżym powietrzu z naszym czworonogiem oraz niezbędnych akcesoriów jak np. szelki dla psa.

Koszty utrzymania kota i psa

Nie można jednoznacznie określić różnic w wydatkach jakie poniesiemy na utrzymanie kota i psa. Wiele zależy od ras, duży pies będzie wymagał większych wydatków niż kot, ale w przypadku małego pieska różnica nie będzie już tak zauważalna. Zarówno kot, jak i pies wymagają jedzenia, misek, legowiska, akcesoriów do pielęgnacji. Jeśli zdecydujemy się na kota będziemy musieli pomyśleć dodatkowo o żwirku i drapakach, ewentualnie smyczy. Jeżeli wybierzemy psa nie możemy zapomnieć o obroży, kagańcu oraz smyczy i szelkach.

Kot i pies a dziecko

Dzieci często pragną mieć własne zwierzątko, a posiadanie czworonożnego towarzysza zapewnia rozwój młodego człowieka na wielu polach. Dla mniejszych dzieci bardziej odpowiedni będzie pies. Kontakt z nim jest bardziej zróżnicowany, pies będzie się także w pewnym sensie opiekował dzieckiem. Jest skłonny do dłuższych zabaw i istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że skrzywdzi malucha. Warto jednak pamiętać, żeby wybierać łagodne rasy. Starsze dzieci można nauczyć obowiązkowości powierzając im wyprowadzanie psa. Z kolei koty również mogą być świetnymi towarzyszami, szczególnie różnego rodzaju zabaw. Nie lubią natomiast długiego głaskania i zaczepiania, a w odwecie mogą podrapać dziecko. Zwierzęta te także częściej wywołują alergię niż psy.

Kot i pies a mieszkanie

Wybór naszego zwierzaka często uzależniony jest od miejsca w jakim mieszkamy. Jeżeli jesteśmy posiadaczami domu i ogródka, wybór nie będzie bardzo trudny, ponieważ i kot i pies doskonale się odnajdą w takiej przestrzeni. Pies dodatkowo będzie bronił swojego terytorium i szczekaniem ostrzeże nas przed gośćmi. Trudniejszy wybór będą mieli mieszkańcy bloków. Przebywając w ograniczonej przestrzeni psy, szczególnie te większe, mogą się męczyć i będą domagać się częstszych spacerów. Gorzej też znosić będą długie siedzenie w zamknięciu, kiedy np. przedłuża nam się pobyt w pracy. Takich problemów nie sprawią nam mieszkające w mieszkaniu koty.

Na koniec warto zaznaczyć, że przedstawione wyżej uwagi wielce uogólniają cechy kotów i psów. Bardziej istotne jest, jaki charakter będzie miało nasze zwierzę i to w jaki sposób go wychowamy.

One thought on “Kot czy pies? Czyli jak wybrać zwierzaka

  1. Ja kocham i psy i koty, mam teraz kotka Maciusia 8lat. Kiedyś ktoś go podrzucił do rodziców przez płot. Rodzice mieli jednego już kota którego zdążłyłam im przywieść, a tu niespodzianka drugi kotek. Został u nich dopóki nie sprzedali domu, niestety pierszy kotek gdzieś zaginął, i został tylko Maciuś. Teraz mieszka ze mną ale jest tak odmieniony, że aż podziw kiedyś nie dał się pogłaskać uiciekał przed nami. a teraz tylko się łasi,tuli nawet do synka co ma niecałe 2latka,potrafi się tulić, a jak syn spi odrazu kładzie sie mu na nogi.

Comments are closed.