Jak pozbyć się pcheł?

Jak pozbyć się pcheł?

Najbardziej dokuczliwym wrogiem psa są niewielkie stworzenia, czyli pchły. Ich inwazja może być bardzo niebezpieczna dla zwierzęcia, ponieważ oprócz gryzienia i wysysania krwi mogą one przenosić groźne choroby. Pchły są też bardzo ruchliwe, szybko się rozmnażają i przenoszą, dlatego walka z nimi jest bardzo trudna, ale też konieczna do całkowitego ich wyeliminowania. Jak pozbyć się pcheł? Jaki preparat na pchły wybrać?

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Jak pozbyć się pcheł u psa? To pytanie, które zadaje sobie niejeden właściciel czworonoga. Czy istnieje skuteczny sposób pozbycia się pasożytów z sierści naszego pupila? Oczywiście, że tak! Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, a także produkty, takie jak np. obroże, ale jak wybrać najlepszy? Który będzie bezpieczny dla zwierzęcia i jednocześnie skuteczny?

Krople na pchły dla psów

Krople na pchły dostępne są w formie wygodnych w użyciu pipet (spot on), które zawierają stężone substancje czynne. Podczas aplikacji preparatu wnikają one pod naskórek i tworzą warstwę ochronną zabezpieczającą zwierzaka przed kolejnymi inwazjami. Preparat zwalcza pchły na ciele zwierzęcia natychmiastowo, a dodatkowo działa profilaktycznie przez co najmniej 4 tygodnie. Krople należy zaaplikować w miejsca niedostępne do polizania przez psa, np. na kark, aby w ciągu 48 godzin substancja została rozprowadzona po całym ciele. Należy jednak pamiętać, że dwa dni przed nałożeniem preparatu oraz dwa dni później nie można kąpać czworonoga, w późniejszym okresie kąpiel nie wpływa już na działanie preparatu. Jeśli nasz pupil ma wrażliwą skórę, po zastosowaniu mogą pojawić się objawy podrażnienia, które znikną po kilku dniach od użycia.

Sprawdź: Robaki u psa i kota – jak rozpoznać i leczyć?

Obroże na pchły dla psów

Obroże to najpowszechniejsza i najwygodniejsza forma zapobiegania inwazji pcheł. Są one przeznaczone do ciągłego noszenia, dzięki czemu substancja owadobójcza wchłania się nieustannie. Dużą zaletą jest fakt, że obroże likwidują pchły znajdujące się na psie w ciągu 48 godzin od założenia, a działanie profilaktyczne utrzymuje się nawet do 8 miesięcy od pierwszego użycia. Na uwagę zasługuje fakt, że obroże pomagają także w usuwaniu larw pcheł. Stosując obroże warto zaopatrzyć się także w grzebień lub szczotkę, przy pomocy której możliwe będzie regularne wyczesywanie martwych osobników z sierści zwierzęcia. Przy stosowaniu obroży można czworonoga kąpać, jednak należy pamiętać, że każdy dłuższy kontakt z wodą nieco osłabia działanie preparatu zawartego w obroży.

jak pozbyć się pcheł?

Szampon na pchły dla psów

Innym rozwiązaniem dostępnym do walki z pchłami jest szampon, zawierający specjalne substancje pomagające usuwać pchły. Substancje te zapobiegają powtórnej inwazji pasożytów w okresie kolejnych dwóch tygodni od zastosowania. Stosowanie szamponu na pchły jest szczególnie polecane w przypadku, gdy problem jest szczególnie intensywny, a w sierści występuje naprawdę dużo pasożytów.

Inne preparaty na pchły dla psów

Spraye działają podobnie jak krople przeciw pchłom. W ciągu 12 godzin po aplikacji zabijają pasożyty, które odpadają od ciała zwierzęcia, a działanie profilaktyczne utrzymuje się aż do 3 miesięcy od zastosowania. Co ważne, kąpiel nie wpływa na skuteczność preparatu.

  • Proszki

Produkt, jakim jest proszek stosuje się bezpośrednio na skórę. Jednak aby był on skuteczny, należy nakładać go pod włos i po kilku minutach wyczesać. Działanie proszku utrzymuje się od tygodnia do trzech.

  • Olejki

Podczas kuracji przeciwpchelnej pomocne mogą być naturalne olejki. Ponieważ większość insektów nie lubi zapachów np. drzewa herbacianego, cydru czy mięty, to zastosowanie takich substancji pozwoli na odstraszenie pcheł, a naturalne składniki nie będą podrażniały skóry zwierzęcia, nawet tej wrażliwej.

Sprawdź: Pasożytnicze choroby skóry u psa

Co na pchły dla szczeniaka?

Niestety, pchły zaatakować mogą również szczeniaka i w tym przypadku inwazja pasożytów jest najbardziej niebezpieczna i dość trudna do zwalczenia. Skóra szczenięcia jest szczególnie wrażliwa, przez co może reagować negatywnie na stosowanie różnego rodzaju preparatów. Najwcześniej można stosować spraye, bo już po tygodniu od urodzenia. Krople będą odpowiednie dopiero dla 7-tygodniowych zwierząt, natomiast proszek można zastosować dopiero po 12 tygodniach. W przypadku młodszych zwierząt najlepiej sprawdzą się rozwiązania mniej inwazyjne, takie jak szampony, olejki i obroże.

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Pchły u kota to szczególnie uciążliwy problem. Koty wychodzące bardzo łatwo mogą przynieść do domu pchły i co gorsza, pasożyty z kociej sierści bardzo szybko mogą rozprzestrzenić się po całym mieszkaniu, gryząc nie tylko domowe zwierzęta, ale również ludzi. Dlatego też w przypadku kota najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie działań profilaktycznych.

Podobnie jak w przypadku psów, tak i dla kotów opracowano specjalne formuły preparatów, których zadaniem jest zwalczenie pasożytów. Dostępne są zarówno krople na pchły typu spot-on, spraye, obroże, a nawet tabletki. Należy pamiętać, że pchły atakujące kota to wyjątkowo uciążliwy przeciwnik, dlatego zwalczając pasożyty należy zadbać również o oczyszczenie przestrzeni. Dlatego kocie legowisko czy koce, a także poduszki, na których pupil uwielbia się wylegiwać powinny zostać dokładnie wyprane. Nie można oczywiście zapominać o dokładnym odkurzeniu mieszkania, ponieważ larwy mogą odklejać się od kociej sierści, tym samym zanieczyszczając całe mieszkanie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów na pasożyty i kleszcze dla kota

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Walka z inwazją pcheł musi przebiegać równocześnie na skórze zwierzęcia oraz w miejscu, gdzie pies czy kot przebywa. Pchły składają tysiące jajeczek, z których wykluwają się nowe osobniki, dlatego aby walczyć skutecznie należy zadbać o czystość legowiska zwierzęcia oraz całego mieszkania. Dla lepszego efektu można zastosować także olejki eteryczne o zapachach, których nie tolerują te niewielkie pasożyty. W ten sposób można dodatkowo zabezpieczyć legowisko zwierzęcia, chroniąc je na wypadek powtórnej inwazji pcheł.

Pozbycie się pcheł z mieszkania nie jest zadaniem prostym, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Nie warto czekać, aż nasz zwierzak przyniesie do domu pchły. Lepiej zabezpieczyć zwierzę wcześniej, aby uniknęło przykrych konsekwencji, takich jak np. intensywne swędzenie w przypadku inwazji. W przypadku kotów działania profilaktyczne powinny obejmować również koty, które na co dzień nie wychodzą poza mieszkanie. Teoretycznie nie są one narażone na zakażenie pasożytami, jednak nigdy nie można mieć pewności, że pchły nie zostaną przyniesione do domu przez nas lub naszych gości.

Polecane produkty na pchły dla psów

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów na pasożyty i kleszcze dla psa

Skuteczne preparaty na pchły

  skuteczność   działanie profilaktyczne  zalety  wady
 krople (spot on) wysoka tak  – łatwe w użyciu
– natychmiastowe działanie
 – mogą wywołać podrażnienia
obroże średnia tak  – łatwe w użyciu
– długi czas działania
 – wpływają na wygląd sierści przy szyi
szampony średnia tak, ale na krótko  – pomagają mechanicznie usunąć pchły – niewielka skuteczność przy dużej inwazji 
spraye wysoka tak

– łatwe w użyciu
– natychmiastowe działanie
 

 
 proszki  wysoka nie  – wysoka skuteczność  – trudne w użyciu
– mogą podrażniać 
 olejki  niska tak  – naturalny środek
– dobre dla skóry wrażliwej 
– niewielka skuteczność przy dużej inwazji 

Data publikacji: 21.09.2015

Udostępnij