Jak wybrać pokarm dla ptaków?

Ptaki może nie są równie popularnymi zwierzętami domowymi, jak psy i koty, ale można spotkać je w mieszkaniach bardzo często. Właściciele chcą o nie dbać jak najlepiej, dlatego szukają dla nich odpowiedniej klatki, dobrze dobranego wyposażenia oraz smacznego i pożywnego jedzenia. Jak wybrać dobry pokarm dla ptaków?

Jak i czym karmić ptaki?

Sposób odżywiania ptaków hodowanych w mieszkaniach i domach znacząco różni się od pokarmu, który ptaki spożywają na wolności. Z tego powodu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, co im podajemy. Wiele z substancji zawartych w naszym jedzeniu może zaszkodzić egzotycznym lub rodzimym ptaszkom, należy także podawać pożywienie niezanieczyszczone różnego rodzaju substancjami chemicznymi, gdyż mogą mieć one zły wpływ na rozwój. W diecie ptaków powinny przeważać ziarna, dodatkowo można im podać również zielone liście warzyw oraz kawałki niektórych warzyw lub owoców.

Gdzie kupić pokarm?

Pokarm dla ptaków można zakupić w każdym sklepie zoologicznym. Tam również można zapytać o radę i odpowiednio dobrać karmę, kolby czy ewentualne suplementy.

Jeśli decydujemy się na podawanie zieleniny najlepiej wybrać tą jak najbardziej ekologiczną, warto więc kupić ją od rolnika na targu, a nie w supermarkecie.

Pokarm w kuli dla ptaków

Rodzaje pokarmu

Mieszanki dla ptaków zawierają mieszanki zbóż oraz innych roślin, które stanowią naturalne pożywienie ptaków. Są skomponowane w taki sposób, aby dostarczać naszym lotnym pupilom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mieszanki są najczęściej dedykowane określonym gatunkom ptaków.

Kolby zbożowe aż to również mieszanki zbóż, jednak w formie kolby, którą wiesza się w klatce tak, aby ptak miał swobodny dostęp do pożywienia. Nie wymagają dodatkowego pojemnika na pokarm i zmuszają do odrobiny wysiłku przy wyłuskiwaniu ziarenek zbóż.

Zielenina jako uzupełnienie pokarmu zbożowego możemy podawać ptakom liście. Do bezpiecznego pożywienia zalicza się: nać marchewki, liście mniszka, krwawnika, brokułu, kalafiora oraz sałatę lodową i kapustę pekińską.

Owoce i warzywa będą stanowić dobre uzupełnienie diety ptaka. Jednak trzeba sprawdzić jakie jarzyny będą odpowiednie dla danego gatunku, gdyż każdy ptak będzie usatysfakcjonowany innym owocem czy warzywem.

Jaki pokarm dla ptaków egzotycznych?

Wszystkie podane wyżej rodzaje pokarmu sprawdzą się w przypadku karmienia ptaków egzotycznych. Oczywiście, mogą występować różnice między gatunkami, co wynika z pochodzenia ptaków, dlatego najlepiej każdorazowo zaznajomić się z informacjami na temat karmienia. Wiele firm oferuje mieszanki zbożowe dedykowane ptakom egzotycznym albo poszczególnym gatunkom. Skomponowane w taki sposób produkty na pewno zaspokoją potrzeby żywieniowe ptaka. Dodając do tego np. zieleninę, uzyskamy pełnowartościową dietę. Należy jednak pamiętać, że m.in. liście kalafiora, ziemniaka i pomidora, szczaw oraz rabarbar mogą być trujące dla niektórych ptaków.

Dokarmianie ptaków zimą

Zimą ptaki mają utrudnione warunki do samodzielnego zdobywania pożywienia. Wiele osób z tego powodu postanawia im pomóc, budując karmnik i dokarmiając je na własną rękę. Aby robić to we właściwy sposób, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

  • Dokarmianie powinno się zacząć, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Dopiero wtedy ptaki mają trudności ze znalezieniem jedzenia.

  • Nie należy dokarmiać ptaków jedzeniem z naszego stołu! Przetworzona żywność może być dla nich szkodliwa.

  • Najlepiej do karmnika wsypać różnego rodzaju ziarna zbóż, słonecznik, sezam, len, orzechy, owoce lub zawiesić słoninę.