Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Opinii o kociej diecie można znaleźć tyle, ilu jest właścicieli kotów. Informacje o tym, jak naprawdę powinno wyglądać kocie odżywianie, są już trudniej dostępne. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zdrowo żywić swojego kota, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci wybrać najlepszą karmę i zadbać o zdrowie swojego czworonoga.

Zdrowe kocie odżywianie

Decydując się na przygarnięcie kota, jednocześnie bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego życie i zdrowie. Aby utrzymać naszego pupila w dobrej kondycji, musimy przede wszystkim dobrze go odżywiać. Ale tu pojawia się pytanie: dobrze, czyli jak? Z pewnością nie karmiąc go resztkami z naszego stołu! Choć w naszym przekonaniu ludzkie jedzenie będzie najlepsze dla czworonoga, w rzeczywistości może mu ono zaszkodzić. Przyprawy, wiele składników oraz stopień przetworzenia pokarmu prawdopodobnie będą nieodpowiednie dla kota.

Rytm posiłków w ciągu dnia

Koty to naturalni zdobywcy, również jedzenia, dlatego stały dostęp do miski z karmą nie będzie im służył. Podjadanie i ciągłe jedzenie sprawi, że kot przestanie czuć głód i będzie zbytnio się najadał, co w konsekwencji prowadzi do nadwagi, otyłości i wielu schorzeń wywołanych takim stanem organizmu. Najlepsze jest podawanie posiłków 1-2 razy w ciągu dnia, mniej więcej w takich samych porach. Smakołyki i przekąski także powinny być stosowane z umiarem.

Indywidualne preferencje czy zaspokajanie potrzeb

Jeśli mieszkasz z kotem z pewnością zauważyłeś, że niektóre składniki są pochłaniane w ciągu minuty, a inne potrafią długo leżeć w misce. Koty mają swoje smakowe preferencje i sugerowanie się nimi nie jest złe. Należy jednak zadbać o to, aby karmy dla kota o konkretnym smaku zaspokajały zapotrzebowanie organizmu. W przypadku problemów ze zdrowiem, w tym także ze skórą czy sierścią, warto zastosować konkretne składniki wspomagające działanie organizmu.

Co powinna zawierać karma dobrej jakości?

Wybierając karmę musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nie bez znaczenia są opisane wyżej preferencje naszego pupila oraz jego indywidualne potrzeby, jednak karmy powinny zaspokajać głód i dostarczać określone składniki odżywcze. Przede wszystkim muszą być to karmy mięsne koty to mięsożercy, spożywają w naturze więcej mięsa niż psy i tak powinny być też karmione w domach. Białko pochodzące z mięsa powinno stanowić ponad połowę karmy, następne 25-30% powinny stanowić tłuszcze, a węglowodany nie powinny przekraczać 8%. W praktyce najlepiej wybierać karmy mięsne z niewielkim dodatkiem warzyw i owoców. Pamiętajmy też, aby czytać etykiety i rzeczywisty skład karmy, a nie sugerować się wyłącznie jej nazwą.

Karmy mokre

Karmy mokre to posiłki, które mają wilgotność na poziomie ok. 80%. Mogą stanowić podstawowy pokarm naszego zwierzaka. Produkty  dobrej jakości zawierają od 70 do 80% mięsa, a więc zapewniają odpowiednią ilość białka, dostarczając także właściwe nawodnienie. Są smakowite i pachnące, a podgrzane będą stanowiły prawdziwy przysmak dla naszego kota. Poleca się podawanie tzw. karm bytowych, a nie filetowych, ponieważ te pierwsze zawierają w sobie również składniki z podrobów niezbędne do właściwego rozwoju czworonoga.

Karmy suche

Jest to najtańszy rodzaj diety dla kotów, jednak z pewnością podawanie jedynie karmy suchej nie jest właściwe. Koty z natury spożywają mało wody, więc jedzenie suchego pokarmu może zbytnio obciążyć układ moczowy. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie zarówno karmy mokrej, jak i suchej. W wyborze suchych karm warto kierować się jak najmniejszą (najlepiej zerową) zawartością zboża oraz wysokim procentem mięsa w składzie. Pamiętajmy także o systematycznym uzupełnianiu miski z wodą.

Sucha karma dla kota

Inne rodzaje karm


Karmy specjalistyczne są zazwyczaj przepisywane przez weterynarza, który zdiagnozuje konkretny problem, z jakim zmaga się nasz kot. Wówczas karma stanowi część procesu leczniczego i dostarcza organizmowi składników wspomagających walkę z chorobą. Stosowanie takich karm najlepiej skonsultować z lekarzem.

Karmy holistyczne, coraz bardziej popularne to produkty, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla naszego zwierzęcia. Produkowane są one z najwyższej jakości składników naturalnych. Są droższe od zwykłych karm, ale lepiej odżywiają koci organizm.

Jak w naturze, czyli dieta BARF

Jedną z tendencji popularnych wśród właścicieli psów i kotów jest dieta BARF. Polega ona na żywieniu zwierzaka wyłącznie pokarmami, które może on zjeść w naturalnym środowisku. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie takiej diety, odrzucamy gotowe karmy i przygotowywanie ciepłych posiłków dla pupili, a karmimy je jedynie surowym mięsem i roślinami. Stosowanie diety BARF wymaga dużej wiedzy na temat odżywiania oraz poświęcenia czasu na właściwą kompozycję posiłków. Używanie  dobrej jakościowo karmy zapewni Twojemu kotu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Wybierając karmę dla swojego kota zwracajmy uwagę na jej skład. Odpowiednia zawartość mięsa i innych dodatków zapewni mu zdrowy rozwój i wysoką odporność, a nam pozwoli czuć się odpowiedzialnymi opiekunami.