Jak wybrać legowisko dla kota?

Facebookmail

Miejsce do spania to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Szczególnie dla kotów, które ucinają sobie drzemki wielokrotnie w ciągu dnia. Dla właścicieli może to być uciążliwe ze względu na pozostawianą w różnych miejscach sierść… Dobrym rozwiązaniem będzie zatem przygotowanie miłego odosobnionego posłania dla naszego pupila. Pozostaje jedynie problem jak wybrać dobre legowisko dla kota?

Legowisko dla kota  jakie wybrać?

Koty śpią niemal 16 godzin na dobę. W związku z tym legowisko to obowiązkowy element wyposażenia każdego kociego domu. Jednak jak wybrać kotu miejsce do spania tak, aby obie zainteresowane strony były zadowolone? Jeśli mieszkamy z kotem już jakiś czas, uważniej obserwujmy jego zachowania aż niektóre koty będą częściej spały na parapetach, podłodze czy krześle, będzie to znak, że wolą twarde posłania. Jeśli najczęściej spotykamy je śpiące w wąskich szafkach lub pudełkach, prawdopodobnie preferują niewielkie pomieszczenia. Taka obserwacja wskaże nam, jakiego rodzaju legowiska powinniśmy poszukiwać.

Legowiska dla kotów – rodzaje

Niestety, nic nie zagwarantuje nam, że kot zechce spać w nawet najpiękniejszym legowisku, dlatego czasem trzeba wypróbować kilka rodzajów posłań. Dobrym pomysłem jest też zakup kilku legowisk i położenie ich w miejscach, gdzie koty najczęściej ucinają sobie drzemkę. Na rynku dostępne są legowiska o bardzo różnym kształcie:

  • Kocie domki i budki zabudowane legowiska, wykonywane z równego rodzaju materiałów

  • Wiklinowe koszyki i legowiska wykonane z wikliny posłania o różnym kształcie, kosze często stosowane są do użytku zewnętrznego (na rower lub na balkon), więcej informacji w artykule Jaka klatka dla kota?”

  • Poduszki i koce dla kotów  płaskie, miękkie legowiska, które łatwo przenieść i utrzymać w czystości

  • Tunele i śpiwory zamknięte, dość ciasne posłania, nie każde zwierzę je polubi

Jeśli nie oczekujemy, że legowisko dla kota będzie ciekawym elementem wystroju naszego mieszkania, można samodzielnie przygotować takie posłanie, np. z większego kartonu i kocyka.

Budki dla kota

Jeśli kot lubi zaciemnione, zaciszne miejsca, dobrym wyborem dla niego będzie budka do spania. Takie domki często wykonane są z pluszu lub innego przyjemnego w dotyku materiału, co jest dodatkowo zachęcającym elementem. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów tego typu legowisk, więc wybór koloru i kształtu dopasowanego na wnętrza nie powinien być problemem.

Hamaki dla kota

Koty lubią wygrzewać się w słońcu lub na grzejnikach. Jeśli ulubionym miejscem twojego kota jest to tuż przy źródle ciepła, rozważ zamontowanie hamaka. W sklepach dostępne są bardzo różne hamaki na kaloryfery dla kotów. Specjalna konstrukcja umożliwia zawieszenie takiego posłania na grzejniku i stworzenie kotu bardzo komfortowego miejsca do wylegiwania się.

Kocyki dla kota

Jeśli nasz czworonożny przyjaciel szczególnie lubi spać na łóżku, fotelu czy kanapie nasze wysiłki, co do przeniesienia go do specjalnego legowiska mogą pójść na marne. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup koca, jednego lub kilku, które uchronią meble przed sierścią i zabrudzeniami. Kocyki wykonywane są z tkanin syntetycznych i są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu utrzymanie ich w czystości nie jest trudne. Z łatwością możemy je również przenieść, dlatego nadadzą się idealnie do położenia na łóżku czy kanapie.

Nasz bestseller: TRIXIE Koc polarowy dla małych psów i kotów 100x70cm

Tunele i śpiwory dla kota

Tunele dla kotów to rodzaj zabawki, która równocześnie może stać się miejscem idealnym do drzemania. Dłuższe lub krótsze, z dwoma lub więcej otworami, będą szczególnie dobre dla kotów lubiących niewielkie zaciemnione pomieszczenia. Czworonogom ceniącym sobie spokojne, przytulne, ciasne legowiska spodobają się zapewne również śpiwory. Najczęściej są one wykonane z miłego w dotyku materiału, w który kot może się wtulić.

Legowiska parapetowe

Parapet to częste miejsce drzemek kotów. Aby naszemu pupilowi było wygodniej pod oknem, możemy podłożyć mu kocyk lub specjalną poduszkę na parapet. Ma ona kształt prostokąta, jest wykonana z gąbki lub wypchana materiałem syntetycznym. Materiałowa poszewka często daje się ściągnąć, co umożliwia łatwe utrzymanie w czystości tego akcesorium.

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *