Jak wybrać kaganiec dla psa?

Mimo że kaganiec kojarzy się ze zniewoleniem i karą, dobrze dobrany będzie bezpieczny i funkcjonalny. Zapobiegnie podjadaniu z ziemi podczas spacerów, pomoże kontrolować napady agresji, a nawet ujarzmi szczekającego psa. Co trzeba wiedzieć, żeby wybrać dobry kaganiec dla psa?

Rodzaje kagańców

Kagańce tworzone są z bardzo wielu rodzajów materiałów. Poniżej zostały przedstawione najpopularniejsze.

  • Kaganiec metalowy

Jest to jeden z najpopularniejszych modeli kagańców. Pozwala swobodnie oddychać i otwierać pysk, nie utrudnia picia wody, a właściciel nie męczy się przy czyszczeniu tego rodzaju kagańca. Niestety metal jest ciężki, łatwo nagrzewa się w lecie, natomiast zimą staje się bardzo zimny, co może powodować skaleczenia oraz podrażnienia. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed rdzewieniem aż dobrze, jeśli będzie pokryty powłoką galwaniczną. Kaganiec emaliowany z kolei nie będzie trwały. Dodatkowym atutem będą natomiast paski wykonane ze skóry lub filcu, które ochronią wrażliwy pysk pupila przed uszkodzeniami.

Kagańce skórzane wykonywane są ze skóry naturalnej lub tzw. ekologicznej. Wyróżnia się dwa rodzaje: klasyczny (nitowany bądź gwoździowany) oraz zabudowany. Kagańce klasyczne mają konstrukcję podobną do metalowych. Gryf wykonany jest ze skórzanych pasków, pozwala na swobodne otwieranie pyska. Kagańce zabudowane mają pełny gryf z otworami wentylującymi. Ograniczają ruchy, przez co polecane są dla psów agresywnych. Kagańce skórzane są bardzo lekkie i, w wersji klasycznej, pozostawiają dużą swobodę psu, dzięki czemu są bardzo dobre do nauki noszenia kagańca. Niestety, kagańce te cechują się niską trwałością. Jeśli decydujesz się na wybór kagańca skórzanego, zwróć uwagę na połączenia materiałów aż nity są trwalsze niż gwoździe. Lepszą trwałość mają także kagańce wykonywane ręcznie.

Wykonywane z nylonu lub ortalionu, znacząco różnią się od pozostałych kagańców, ponieważ mają kształt tuby dopasowanej do pyska psa. Należy zwrócić szczególną uwagę na dobór rozmiaru takiego kagańca, gdyż niewłaściwy może ograniczać ruchy i ranić zwierzę. Kagańce materiałowe są bardzo lekkie i mają niskie ceny. Nie chronią jednak przed lizaniem i podgryzaniem, utrudniają otwieranie pyska i dyszenie, co może mieć nieszczęśliwe skutki, szczególnie latem. Kaganiec jest też trudny w utrzymaniu czystości, a pies może łatwo go ściągnąć. Takie kagańce przeznaczone są do okazjonalnego stosowania np. podczas wizyt u weterynarza, nie są polecane do ciągłego noszenia.

  • Kaganiec plastikowy (z tworzywa sztucznego)

Kagańce te stanowią alternatywę dla kagańców metalowych. Wykonane są z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są lekkie i nie podrażniają pyska psa. Są także bardziej elastyczne i nie reagują na temperatury jak kagańce metalowe. Właścicielowi zapewniają wygodę czyszczenia. Materiał, z jakiego są wytwarzane, sprzyja jednak uszkodzeniom i niszczeniu się, dlatego są nietrwałe i trzeba je wymieniać, co jakiś czas. Przy wyborze warto spojrzeć na łączenie gryfu i pasków mocujących aż w tym miejscu najłatwiej o uszkodzenia, więc tworzywo powinno być mocniejsze.

  • Kaganiec fizjologiczny

Kaganiec fizjologiczny – najlepszy wybór?

Jest to jeszcze mało popularny rodzaj kagańca, jednak doskonale wpisuje się on w potrzeby psa. Jest nieco większy niż pozostałe kagańce, ale jego budowa pozwala na swobodę ruchów, oddychanie, ziajanie, picie. Wykonywany jest z metalowych prętów pokrytych gumoplastikiem. Taki materiał zapewnia właściwą ochronę, amortyzuje uderzenia, nie reaguje na temperatury i nie podrażnia pyska psa. Ponadto jest lekki, odporny na zniszczenia i łatwy w utrzymaniu czystości. Mimo wysokiej ceny, warto zapewnić swojemu pupilowi komfort noszenia takiego kagańca.

Jak kaganiec wybrać?

Zalety

Wady

Dla kogo?

Metalowy

– Swobodne oddychanie,

– otwieranie pyska,

– picie

– łatwy w czyszczeniu

– Duża waga

– łatwo reaguje na wysokie i niskie temperatury

– Może powodować podrażnienia

Ze względu na wagę polecane dla ras średnich i dużych

Dla psów agresywnych

Skórzany

– Naturalny, miękki i lekki materiał

– Klasyczne zapewniają dużą swobodę ruchów

– Nietrwały materiał

– Wysoka cena (skóra naturalna)

– Zabudowane ograniczają swobodę ruchów

Dla psów średnich i większych

Zabudowane dla psów agresywnych

Materiałowy

– Bardzo lekki

– Niska cena

– Ogranicza ruchy, może podrażniać

– Pies może łatwo ściągnąć

– Trudny w utrzymaniu czystości

Przeznaczony do stosowania okazjonalnego, np. podczas wizyty u weterynarza

Plastikowy

– Lekki i elastyczny

– Nie utrudnia ruchów

– Nie reaguje na temperatury

– łatwy w czyszczeniu

– Nietrwały

Dla psów mniejszych i średnich oraz łagodnych

Fizjologiczny

– Swoboda ruchów

– Oddychania

– Picia

– Amortyzacja uderzeń

– Lekki

– Odporny na zniszczenia

– łatwy w czyszczeniu

– Nie podrażnia

– Wysoka cena

Dla wszystkich psów

Jak dobrać kaganiec?

Przy wyborze kagańce powinniśmy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby naszego czworonoga. Być może nie będzie on czuł się dobrze w każdym rodzaju materiału. Istotną rzeczą jest także miejsce, w jakim pies nosi kaganiec. Jeśli biega w terenie, gdzie jest czysto i mamy pewność, że nikogo nie zaatakuje aż wybierzmy lżejsze konstrukcje kagańców (metalowe, skórzane lub plastikowe). Natomiast jeśli nasz pies jest agresywny lub często podjada z ziemi, odpowiedniejsze będą zabudowane kagańce.

Kaganiec dla psa

Jak mierzyć kaganiec?

Dobór właściwego rozmiaru kagańca jest bardzo istotny i zapobiegnie późniejszym otarciom czy podrażnieniom spowodowanym użytkowaniem kagańca. Aby wybrać właściwy rozmiar, należy zmierzyć kufę psa: jej długość aż od czubka nosa do punktu między oczami, oraz jej obwód aż w najszerszym miejscu, czyli od 0,5-1,5 cm od oczu psa oraz dodać od 1 do 2,5 cm w zależności od wielkości psa. Dobrze dobrany kaganiec nie powinien uciskać głowy psa, dotykać nosa i zakłócać pola widzenia.

Od kiedy zakładać kaganiec?

Najlepszy moment na początek zakładania kagańca to wiek między 2 a 4 miesiącem szczeniaka. Jeśli jednak nasz piesek jest agresywny lub podczas spacerów próbuje smakołyków z ziemi można założyć mu lżejsze i miękkie kagańce, takie jak skórzane lub z tworzywa sztucznego.

Kaganiec a szczekanie – czy kaganiec zapobiega szczekaniu?

Większość kagańców nie zapobiega szczekaniu psa. To, czy pies w kagańcu może szczekać czy nie, zależy od wielkości wybranego kagańca. Te zapewniające swobodę ruchów, nie będą uniemożliwiały także szczekania. Jeśli chcemy temu zapobiec, dobrym wyborem będzie kaganiec materiałowy. Od niedawna dostępne są także specjalne kagańce antyszczekowe, które są zbudowane w taki sposób, aby ograniczyć szczekanie.

Kaganiec a prawo – czy kaganiec jest obowiązkowy?

Polskie prawo zobowiązuje właścicieli do używania smyczy i kagańca. Jednak odgórne przepisy nie określają jasno, kiedy i gdzie zwierzę powinno używać kagańca. Takie informacje precyzują uchwały lokalnych samorządów oraz wewnętrzne regulaminy np. komunikacji miejskiej czy publicznej, dlatego warto zapoznać się z nimi przed wyjściem na spacer w nowym miejscu. Brak zapewnienia środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia może grozić karą grzywny do 250 zł.