Jak wybrać imię dla psa?

jakie imię wybrać dla psa

Decyzja zapadła! W Twoim domu zamieszka pies? Jedną z istotnych kwestii jest wybór imienia dla czworonoga. Jak wybrać imię dla psa, by było nie tylko ładne, ale i funkcjonalne?

Imię dla psa – najważniejsze aspekty.

Wybierając imię dla psa, powinniśmy przede wszystkim kierować się kilkoma ważnymi zasadami:

  1. Imię dla psa powinno być krótkie, tak by zwierzę mogło je łatwo zapamiętać. Im dłuższe jest imię, tym trudniej psu będzie skojarzyć, że właściciel go przywołuje.
  2. Imię dla psa powinno być dźwięczne – psu łatwiej zapamiętać imię zawierające dźwięczne głoski, takie jak „x”, „r” czy „dż”, więc np. imię Resor czy Max będzie dla psa prostsze do zapamiętania i pies będzie lepiej reagował na takie imię.
  3. Jeśli imię, które wybrałeś dla swojego czworonoga, jest długie, warto zastanowić się, czy istnieje dla niego zdrobnienie, które będzie wygodne nie tylko w użytkowaniu, ale również podczas przywoływania psa czy wykonywania komend.

A jeśli mój pies już ma imię?

Jeśli adoptujesz psa ze schroniska, najprawdopodobniej ma on już jakieś imię. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je zmienić i wymyślić nowe imię dla psa. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że zwierzę będzie potrzebowało trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego imienia i zacząć na nie reagować.

Zmieniając imię czworonoga, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy brzmi ono podobnie do pierwszego imienia. Dzięki temu pies łatwiej zaakceptuje nowy przydomek.

Hodowlane imię dla psa.

Jeżeli Twój czworonóg jest psem hodowlanym, zapewne posiada imię i przydomek hodowlany. Imię rodowodowe pisane jest dużymi literami, natomiast przydomek rodowodowy małymi literami, np. ARIA Grey Hills – w tym przypadku ARIA to imię, natomiast Grey Hills to przydomek.

Psy hodowlane z jednego miotu muszą mieć imiona zaczynające się na tą samą literę. Nie obowiązuje jednak kolejność alfabetyczna. Hodowca może nazwać szczenięta z pierwszego miotu np. na literę B, a z kolejnego na literę Z.

Oczywiście masz prawo wybrać całkiem nowe imię dla psa. Imię hodowlane jest istotne i potrzebne, jeśli zamierzasz wystawiać swojego psa na wystawach. Jednak nawet w tym przypadku możesz wybrać imię dla psa, którego będziecie używać na co dzień.

Czego unikać, wybierając imię dla psa.

Jak już wspomniałam wcześniej, istnieją zasady, którymi powinniśmy się kierować, wybierając imię dla psa. Powinniśmy również wziąć pod uwagę kilka sytuacji, których przy wyborze imienia lepiej się wystrzegać:

  1. Twój pies nie powinien się nazywać tak, jak pies sąsiadów. Może to wprowadzić konsternację wśród zwierząt i obydwa czworonogi nie będą wiedziały, który z nich jest przywoływany.
  2. Imię dla psa nie powinno być wyrazem brzydkim czy obraźliwym, ponieważ może to urazić uczucia innych osób. Warto wziąć tutaj pod uwagę również języki obce, ponieważ słowa, które mogą dla nas nic nie znaczyć, mogą być wyrazami wulgarnymi w innych krajach.