Jak wybrać filtr do akwarium?

Jak wybrać filtr do akwarium?

Facebookmail

Akwarium stanowi bardzo wdzięczną dekorację mieszkania, obserwowanie życia rybek wpływa na nas kojąco i relaksująco. Aby cieszyć się tym widokiem, niezbędne jest utrzymanie czystości wewnątrz akwarium oraz zachowanie optymalnych parametrów wody dla właściwego funkcjonowania ryb. Ważny jest zatem montaż odpowiedniego filtra do akwarium, który pozwoli zachować czystość i napowietrzy wodę. Jak wybrać odpowiedni filtr do akwarium?

Jak działa filtr w akwarium?

W naturalnych zbiornikach wodnych zanieczyszczenia biologiczne są usuwane samoistnie. W akwarium o czystość wody musimy zadbać samodzielnie. Montaż filtra zapewni odpowiedni ruch wody, oczyszczając ją przy tym mechanicznie, chemicznie i biologicznie. Wewnątrz filtra znajduje się gąbka lub inne medium filtracyjne, w którym tworzą się bakterie wpływające na czystość wody. Produkowane obecnie filtry są wyposażone w mechanizm poruszający taflą wody i tym samym napowietrzający ją, dzięki czemu nie potrzeba montować kolejnego urządzenia w tym celu. Jeśli jednak nie posiadamy takiego filtra napowietrzacz należy dokupić osobno.

Rodzaje filtrów

Dostępne na rynku filtry można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.

  • Filtr wewnętrzny pełni funkcję filtra mechanicznego i biologicznego, polecany do wszystkich akwariów, woda jest zasysana do filtra i wypuszczana jego górną częścią. Zaletami takich filtrów jest niska cena i mały pobór mocy, jednak mają one niewielką powierzchnię wkładów filtracyjnych i zabierają miejsce wewnątrz akwarium.

  • Filtr kaskadowy montowany na zewnątrz akwarium i połączony z nim rurką zasysającą wodę. Filtry te poleca się do zbiorników, w których duży ruch wody jest niewskazany. Jego zaletą, podobnie jak filtrów wewnętrznych jest niska cena i mały pobór mocy, a ponadto większa wydajność. Niestety, przy niskim poziomie wody pracuje głośno i nie wszystkie pokrywy są dostosowane do montażu takiego filtra.

  • Filtr kubełkowy filtr zewnętrzny, montowany w zbiornikach o pojemności większej niż 50 litrów. Mocowane są pod akwarium, a woda doprowadzana jest rurami. Filtry kubełkowe uznawane są za najlepsze ze stosowanych w akwarystyce. Mają dużą pojemność wkładów filtracyjnych i można w nich zamontować różne wkłady. Jednak ich wadą jest większy pobór mocy i wysoka cena.

Montaż filtrów

Filtry wewnętrzne mocowane są za pomocą przyssawek do wewnętrznych ścian akwariów.

Filtry kaskadowe zawiesza się na jednej ze ścian akwarium, przy górnej krawędzi.

Filtry kubełkowe są montowane pod akwarium. Można użyć w nich wkłady do filtracji biologicznej, węgiel aktywny i inne rodzaje mediów.

Jak dobrać filtr do akwarium?

Filtr powinien być dostosowany do objętości naszego akwarium. Podstawowy wzór, według którego należy policzyć wydajność filtra to pojemność akwarium pomnożona przez 3 lub, przy mniejszym zarybieniu, przez 2. Nie jest to sztywna reguła, jednak wydajność filtra powinna pozwolić na przepompowanie całej wody w akwarium co najmniej raz na godzinę.

Przykładowe filtry dostosowane do pojemności akwarium:

  • Zbiornik 25L: filtr od 30 do 90L na godzinę

  • Zbiornik 54L: filtr od 65 do 195L na godzinę

  • Zbiornik 112L: filtr od 134 do 402L na godzinę

Jak czyścić filtr?

Czyszczenie filtrów jest obowiązkowym elementem procesu utrzymania czystości w akwarium. Należy pamiętać jednak o tym, że nie mogą być one czyszczone pod bieżącą wodą kranową, ponieważ sprawi to, że stracą swoje właściwości. Najlepiej czyścić filtry w wodzie wypuszczonej z akwarium.

Filtry wewnętrzne: medium filtracyjne to najczęściej gąbka lub wata perłowa czyści się je kilkakrotnie ściskając w wodzie wypuszczonej z akwarium.

Filtry kaskadowe zawierają dwa wkłady: gąbkę i ceramikę. Przy wymianie wody należy wyczyścić jeden, a przy kolejnej okazji drugi.

Filtry kubełkowe posiadają wiele wkładów, dlatego należy wyczyścić połowę z nich, a kolejne przy następnym czyszczeniu.

Facebookmail

Ten post ma jeden komentarz

  1. Kocham rybki w akwarium 🙂

Dodaj komentarz