Jak urządzić kącik dla pupila?

Przyjmując do domu nowego, czworonożnego lokatora, zobowiązujemy się do urządzenia dla niego wyjątkowego miejsca, w którym będzie mógł spać,  a także odpocząć  w ciągu dnia. Jak wygospodarować miejsce dla psa lub kota, które będzie wygodne zarówno dla niego, jak i dla nas?

Największy dylemat gdzie?

Najtrudniejszą decyzją, przed jaką stajemy podejmując się stworzenia kącika dla pupila jest wybór miejsca. Powinno być ono łatwo dostępne dla zwierzęcia i zapewniające intymność, ale równocześnie nie powinno nam utrudniać wykonywania codziennych obowiązków. Ponadto, aby zapewnić czworonogowi najlepsze warunki, miejsce to powinno znajdować się w bezpiecznej odległości od kaloryferów, okien i balkonów w takim usytuowaniu łatwiej o przegrzanie lub wychłodzenie.
Gdzie zatem postawić legowisko dla psa lub kota? Najlepiej w kąciku przedpokoju albo salonu tam, gdzie często przebywają ludzie, a równocześnie jest spokojnie.

Jakie legowisko wybrać?

Legowisko to najważniejszy mebel dla naszego pupila. Najistotniejszym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę wybierając legowisko, jest jego rozmiar  nie powinno być ani zbyt małe ani zbyt duże. Dlaczego? Za małe legowisko będzie niewygodne dla czworonoga, a pupil chętniej będzie wybierał podłogę, fotel lub nasze łóżko. Jeśli natomiast wybierzemy zbyt duże legowisko, zwierzęta nie będą chciały w nim przebywać, ponieważ nie da im wystarczającego komfortu.

Pies w legowisku

Wygodne i ładne? Czy da się to pogodzić?

W sklepach dla zwierząt można kupić wiele rodzajów legowisk: od zwykłych poduszek, poprzez zabudowane domki, kończąc na łóżkach przypominających nasze. Czy da się wybrać legowisko, które będzie jednocześnie wygodne dla naszego pupila i estetyczne, na tyle, aby wpasować się w wystrój mieszkania? Z pewnością tak. Korzystając z dobrodziejstw szerokiego wyboru możemy wyszukać najróżniejsze modele, a więc również takie, które sprostają naszym wymaganiom. Warto wybrać się do sklepu wiedząc już jaką wielkość legowiska potrzebujemy oraz gdzie go postawimy to zdecydowanie ułatwi ostateczną decyzję. Jeśli zależy Ci na miejscu w mieszkaniu, a Twój kot lubi spędzać czas w okolicy kaloryfera, zamiast legowiska na ziemi, możesz wybrać model zawieszany na kaloryferze. Ty zaoszczędzisz miejsce, a Twój kot z przyjemnością zaśnie w cieple.

Zabawki  rozrywka dla pupila

Oprócz legowiska, w kąciku naszego czworonoga nie powinno zabraknąć zabawek. Piłka, maskotka, ulubiony kocyk lub myszka dla kota powinny być składane w jednym miejscu  wówczas nasz zwierzak będzie wiedział, gdzie ma ich szukać. Ponadto jeżeli położymy je obok legowiska, pies i kot poczują, że jest to ich terytorium, ich osobisty kawałek mieszkania i szybciej się do niego przyzwyczają.

Jedzenie w  kuchni czy w kąciku dla pupila?

Kolejnym niezbędnym elementem wyprawki pupila są miski na jedzenie i wodę . Część osób uważa, że miski powinny stać obok legowiska i ulubionego miejsca zwierzaka, inni twierdzą, że ich miejsce jest w kuchni lub tam, gdzie jadają domownicy. Ostateczny wybór należy do każdego właściciela. Jeśli decydujemy się urządzić kącik pupilowi w korytarzu, gdzie blisko jest zarówno do kuchni, jak i do pokoju dziennego ustawienie misek obok nie będzie stanowiło żadnego problemu. Jednak jeżeli legowisko stoi w pokoju lub salonie, lepiej położyć miski bliżej kuchni, gdzie dostęp do nich będzie łatwiejszy.

Obowiązkowa atrakcja dla kota drapak

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem kota, na pewno przyda Ci się drapak. Proste lub bardziej skomplikowane konstrukcje tych akcesoriów pomogą odciągnąć uwagę czworonoga od mebli. Dzięki materiałom, z jakich wykonane są drapaki, koty w bezpieczny sposób skracają swoje pazurki oraz ćwiczą wspinanie i utrzymywanie równowagi. Jeżeli nie chcesz zbytnio rozbudowywać kącika dla swojego kota, wybierz drapak, który ma kilka półek i skrytek, w których kot bezpiecznie się schroni.

Wszystkie akcesoria wybieraj zwracając uwagę przede wszystkim na wymagania Twojego pupila! Niekiedy będziesz musiał zrezygnować z zakupu pięknego legowiska lub miski tylko ze względu na rozmiar niedostosowany do Twojego psa lub kota. Jednak akcesoria mają służyć jego wygodzie i zdrowiu, więc warto wybrać tak, aby jak najlepiej spełniały swoje zadanie, nikomu nie szkodząc.