Jak udzielić pierwszej pomocy psu rannemu w wypadku drogowym?

ranny pies

Potrącone psy często nie mogą liczyć na pomoc. W sytuacji kiedy zdecydujemy się działać, zazwyczaj nie wiemy jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy rannemu psu.

Wypadek drogowy to dramatyczne przeżycie dla kierowcy i psa. Niestety bardzo często nie wiemy jak prawidłowo zachować się w stosunku do rannych psów. Przecież pierwsze minuty po zdarzeniu bardzo często decydują o jego życiu. W takiej sytuacji można zadzwonić po odpowiednie służby lub zabrać czworonoga bezpośrednio do lekarza weterynarii. Jednak zdarza się że ranny pies wymagają natychmiastowej pomocy.

Jak prawidłowo zająć się rannym psem?

Przede wszystkim sprawdźmy oddech psa, przykładając rękę bądź lusterko do jego nosa. Należy pamiętać, żeby nie zbliżać twarzy do pyska czworonoga. Wówczas jesteśmy narażeni na ugryzienie (pies może być nosicielem groźnych chorób, zwłaszcza wścieklizny). Następnie określmy jego puls – kontrola odbywa się przy pomocy środkowego i wskazującego palca. Kładziemy go w określonym miejscu – wewnątrz uda tzn. w pachwinie lub tam, gdzie lewy łokieć dotyka klatki piersiowej zwierzęcia (w okolicy serca). Co zrobić w sytuacji, gdy ranny pies nie oddycha? Należy wdmuchiwać powietrze w płuca co kilka sekund, w równych odstępach czasu. Trzeba mieć jednak na uwadze gabaryty czworonoga. Im reanimowany zwierzak jest większy, tym większa powinna być głębokość wdechu.

Jeśli zwierzę nie odniosło widocznych obrażeń, ma wyczuwalny puls i oddycha, ułóżmy je na prawym boku, odchylając głowę do tyłu i układając ją nieco wyżej niż resztę ciała. Ułatwiamy wówczas czworonogowi oddychanie i zmniejszamy ryzyko zadławienia się śliną lub językiem. Może się natomiast zdarzyć, że pojawi się potrzeba usunięcia ewentualnych ciał obcych. Wówczas po zakończeniu tej procedury, zamykamy pysk zwierzęca, pozostawiając (jeśli to możliwe) jego język na wierzchu.

Co zrobić w sytuacji ustania akcji serca psa?

Należy wtedy wykonać jego masaż w postaci dziesięciu ucisków co sześć sekund. W przypadku dużych zwierząt dłonie powinny być ułożone jedna na drugiej, natomiast u mniejszych czworonogów wykorzystujemy tylko palce bądź kciuk jednej dłoni. Masaż powinien być prowadzony przez około dziesięć minut. Natomiast w sytuacji gdy ranny pies nie oddycha i ustała akcja serca, warto poprosić o pomoc kolejną osobę. Wówczas reanimuje się zwierzę naprzemiennie, wykonując dziesięć ucisków i dwa wdechy – maksymalnie przez dziesięć minut lub stosując sam masaż. U psów organ ten znajduje się na wysokości łokcia lewej łapy, między trzecim a szóstym żebrem.

ranny pies

Bardzo często potrącone psy doznają złamań

Jak podkreśla Monika Myziak lekarz weterynarii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne: Takie urazy rozpoznaje się po opuchliźnie, zmienionym kształcie bądź nietypowym ustawieniu kończyny czworonoga. Chorą łapę należy zatem unieruchomić np. kawałkiem drewna bądź zwykłym patykiem. Może się jednak zdarzyć, że zwierzę w wyniku wypadku dozna złamania otwartego. Wówczas trzeba zdezynfekować ranę oraz położyć na niej  opatrunek.

Ranne psy doznają również krwotoków tętniczych – z rany wydostaje się jasnoczerwona pulsująca lub tryskająca krew. Należy wówczas unieruchomić zwierzę oraz szybko założyć w miejscu okaleczenia opatrunek uciskowy i ściśle je obandażować. Gdy krew nie przestaje wyciekać z rany nakładamy kolejny opatrunek, nie zdejmując jednak wcześniejszego – postępujemy tak do momentu ustania krwawienia.

Poważnym zagrożeniem dla życia psa są również krwotoki wewnętrzne

Tych obrażeń nie można jednak od razu rozpoznać. Do ich głównych objawów należą: blade spojówki, spadek ciśnienia, przyspieszenie akcji serca i oddechu, rozszerzone źrenice, utrata przytomności, czy krew w kale lub moczu. Chcąc sprawdzić, czy u psa nie wystąpił masywny krwotok wewnętrzny, należy sprawdzić nawrot kapilarny. Aby wykonać badanie należy unieść wargę psa i kciukiem lub palcem wskazującym delikatnie ucisnąć błonę śluzową dziąsła przez kilka sekund. U zdrowego psa miejsce uciśnięcia powinno zblednąć na chwilę i po jednej, dwóch sekundach (oznaczenie czasu kapilarnego) zaróżowić się w krótkim czasie.

Niezależnie od odniesionych obrażeń, warto również pamiętać o zabezpieczeniu ciepłoty ciała zwierzęcia kocem ratunkowym (srebrnym kolorem do środka, a złotym kolorem na zewnątrz). Koc stanowi wyposażenie każdej apteczki samochodowej bądź jakimkolwiek innym dostępnym przykryciem (w miarę możliwości podłożyć je także pod ciało zwierzaka). Trzeba pamiętać, że cierpiącemu czworonogowi nie wolno podawać żadnych płynów, a tym bardziej pokarmu.

One thought on “Jak udzielić pierwszej pomocy psu rannemu w wypadku drogowym?

 1. Zachęcamy do pomocy wszystkim zwierzętom aż niezależnie, czy domowym, czy dzikim, ale trzeba myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. W przypadku dzikich zwierząt warto zadzwonić po odpowiednie służby. Zdarzenie można zgłosić pod poniższymi numerami telefonów. Ważne jest też, aby wiedzieć, jak zachować się w razie wypadku z udziałem zwierzęcia. Należy włączyć światła awaryjne, zabezpieczyć miejsce trójkątem ostrzegawczym oraz zadzwonić np. na całodobowy numer Straży Miejskiej czy na Policję. Pomagamy w miarę naszych możliwości. Jedno jest pewne – nie zostawiajmy rannych zwierząt na drodze.

  Policja: 997
  Straż Miejska: 986
  Wojewódzkie Zarządzanie Kryzysowe: 987
  Europejski numer alarmowy: 112
  Infolinia GDDKiA: 19111

Comments are closed.