Jak udekorować akwarium?

Akwaria dla hodowców rybek stanowią centrum domu. Oprócz mieszkania dla podwodnych pupili są także często unikatową dekoracją wnętrza, a ich wyposażenie przyciąga wzrok gości i domowników. Dobrze udekorowane akwarium jest też atrakcyjniejsze dla samych rybek, które mają więcej zaaranżowanej przestrzeni do pływania i chowania się.

Po co dekorować akwaria?

Urządzenie wnętrza akwarium ma przede wszystkim funkcję estetyczną atrakcyjnie udekorowana przestrzeń doda uroku naszemu mieszkaniu i będzie stanowić ozdobę samą w sobie. Jednak nie jest to jedyna funkcja akwariowych dekoracji. Dzięki tworzeniu podwodnego świata, rybki mogą poczuć się bardziej jak w naturalnym środowisku, mają więcej miejsc do schronienia i czują się bezpieczniej. Ciekawie zaaranżowana przestrzeń daje rybkom dodatkowe bodźce.

Elementy dekoracji

Dekoracja akwarium jest tylko z pozoru łatwym przedsięwzięciem. Odpowiednie dobranie wszystkich elementów oraz umieszczenie ich w przyjemny dla oka oraz dla rybek sposób wymaga zastanowienia się i poświęcenia czasu. Nie chodzi przecież o to, aby powrzucać wiele niezgrywających się ze sobą przedmiotów może być ich kilka, ale mają tworzyć konkretną spójną całość, która przyozdobi mieszkanie naszych wodnych przyjaciół. Akwarium można zacząć urządzać jeszcze przed wpuszczeniem rybek, co pozwoli na dobre przygotowanie wody. Jeśli zamierzasz wstawiać dekoracje do zamieszkałego akwarium, zwróć uwagę na to, które elementy dekoracji wymagają wcześniejszego przygotowania.

Odpowiednie przygotowanie dna

Właściwie przygotowane dno jest podstawą, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Na tym etapie należy podjąć decyzję, a jakim stylu zamierzamy dekorować akwarium czy będzie ono jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska? Jakie elementy chcemy w nim umieścić: czy będą to kamienie i skały czy konary drzew? Czy i jakie rośliny będziemy sadzić? Czy decydujemy się na sztuczne dekoracje?
Od odpowiedzi na te pytania będzie zależało urządzenie dna naszego akwarium. Jako podłoże możemy użyć piasku, żwiru, mniejszych kamieni lub ściółki. Pamiętajmy, że podłoże musi utrzymać kolejne elementy dekoracji, ale również nie może przeszkadzać rybkom.

Duże akwarium

Naturalne ozdoby

Drewno i korzenie to jedne z najpopularniejszych ozdób stosowanych w akwarystyce. Mogą przybierać różne formy, co daje ciekawe efekty wizualne. Są dostępne w sklepach akwarystycznych, gdzie zostały odpowiednio spreparowane i przygotowane do leżenia w wodzie. Oczywiście, można przygotować drewno samodzielnie, należy jednak pamiętać o tym, że niektóre drzewa mogą wydzielać substancje szkodzące rybom. Zanim włożymy korzeń do akwarium trzeba także go wyczyścić i zabezpieczyć przez zanieczyszczaniem wody.

Łupiny kokosów  oprócz funkcji czysto estetycznych są również idealnym schronieniem dla ryb. Można stworzyć z nich podwodne groty i atrakcyjnie wypełnić pustą przestrzeń akwarium. Jeśli przygotowujesz łupinę samodzielnie, pamiętaj o odpowiednim wyczyszczeniu kokosa.

Kamienie, skały  budulec najtrwalszy, a zarazem oferujący najwięcej możliwości. Z kamieni można budować skały, groty, jaskinie lub wieże. Różne rodzaje kamienia pozwolą na urozmaicenie dna akwarium, zwłaszcza jeżeli możemy pozwolić sobie na zakup okruchów skalnych z innych części świata w ciekawych kolorach i kształtach. Rodzimą skałą, która będzie prezentować się bardzo atrakcyjnie w akwariach jest piaskowiec, który tworzy interesujące kształty.

Roślinność
Idealnym uzupełnieniem martwych naturalnych dekoracji są rośliny. W sklepach akwarystycznych znajdziemy wiele gatunków roślin, które nadają się do hodowli w akwariach. Należy pamiętać o tym, aby sadzone rośliny nie oddziaływały negatywnie na nasze ryby. Podczas dekorowania akwarium pamiętajmy o właściwej kompozycji rośliny powinny być ułożone od najwyższych na końcu (w tle) do najniższych, tak, aby nie zasłaniać widoku obserwującym życie rybek.

Sztuczne dodatki tworzące podwodny świat

Sztuczne ozdoby do akwariów nazywane są ornamentami. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego typu dekoracji zamki, jaskinie, sztuczne rośliny czy zwierzęta podwodne. Nie da się ukryć, że te elementy są uwielbiane przez najmłodszych amatorów podwodnego świata. Jaskrawe kolory i ciekawe kształty sprawią, że akwarium będzie wyglądało bardzo atrakcyjnie. Dzięki ich użyciu w prosty sposób można stworzyć zupełnie inną rzeczywistość.
Dekorowanie akwarium może wydawać się skomplikowanym procesem, ale w rzeczywistości jest bardzo przyjemnym zadaniem. Urządzanie przestrzeni dla rybek może stać się wciągającym hobby, zwłaszcza jeżeli przygotowujemy ozdoby samodzielnie.