Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u psa?

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u psa?

Atopia zalicza się do grupy najczęściej występujących chorób alergicznych u psów. Niestety jest to choroba genetyczna, której sposób dziedziczenia nie został jak dotąd poznany. Trudno ją również zdiagnozować ponieważ jej objawy mogą pojawiać się przez całe życie zwierzęcia z różnym nasileniem i częstotliwością,
a dodatkowo wywołują ją różnorodne czynniki.

Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj uaktywnia się od 3/6 miesiąca, do nawet 6 roku życia zwierzęcia, jednak przeważnie pierwsze symptomy choroby są już widoczne między 1 a 3 rokiem życia czworonoga. Głównym objawem jest uporczywy świąd. Zwierzę obsesyjnie się drapie, uszkadzając duże powierzchnie sierści i skóry, co często prowadzi do powstawania dotkliwych ran i wyłysień na ciele. Wskutek uszkodzeń naskórka może też dochodzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych, prowadzących do powstania ropnego zapalenia skóry. Dodatkowo mogą się również pojawić przebarwienia sierści i zaburzenia keratołojotokowe. Jak dowiedli naukowcy, zwierzęta bardziej odczuwają ból niż świąd, przez co podrażnianie może przyjąć postać od lekkiego do nawet obsesyjnego stanu, powodującego wspominane wyżej rany. Co ciekawe podobnie jest u ludzi. Przykładowo ukąszenie komara wywołuje nieprzyjemne uczucie świądu, które często powstrzymujemy drapaniem, a to prowadzi do uszkodzenia naskórka i wystąpienia bólu. Nadmierne swędzenie skóry naszego czworonoga powinno zatem dać nam do myślenia i skłonić do konsultacji z lekarzem weterynarii.

Chory pies

Jak rozpoznać chorobę?

Cechą charakterystyczną atopowego zapalenia skóry są zmiany o typowym umiejscowieniu aż tzw. mapa atopika. Można je zaobserwować szczególnie na głowie psa (okolice oczu, brody i warg), uszach oraz na brzuchu, kończynach i przestrzeniach między palcowych. Zwierzęta dotknięte tą przypadłością bardzo często ocierają się o meble i wylizują miejsca dotknięte chorobą (szyja, pachwiny). Objawy atopowego zapalenia skóry mogą występować równie silnie przez cały rok, co zmieniać się okresowo niektórzy lekarze weterynarii przypisują schorzeniu pewną sezonowość występowania, powiązaną z kwitnieniem roślin i uwalnianiem zarodników przez grzyby. Zazwyczaj,  jeśli choroba trwa długo, uporczywy świąd oraz zmiany na skórze towarzyszą zwierzęciu bez przerwy. Niestety u  części psów występuje też dodatkowo nadwrażliwość na kilka grup alergenów jednocześnie. Czworonogi mogą być uczulone na roztocza kurzu domowego, pyłki roślinne czy ugryzienia i odchody pcheł. Należy jednak pamiętać, że z powodu braku sezonowości objawów atopowe zapalenie skóry bywa często mylone z alergią pokarmową.

Diagnoza atopowego zapalenia skóry

Chcąc rozpoznać chorobę należy czujnie obserwować swojego pupila. Każde zachowanie odbiegające od normy powinno nas zaniepokoić. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na intensywność świądu, moment pojawienia się objawów oraz ich sezonowość i nasilenie. Zebranie dokładnych informacji umożliwi lekarzowi weterynarii postawienie właściwej diagnozy, która odbywa się metodą wykluczenia innych chorób, ponieważ żaden z towarzyszących atopii objawów może jej bezpośrednio nie wskazywać. Lekarz weterynarii przeprowadza szczegółowy wywiad i bada historię choroby pacjenta zestawiając zebrane dane z objawami klinicznymi, z których najczęściej obserwowanym jest świąd.  Przeprowadza również szereg badań klinicznych i laboratoryjnych (m.in. śródskórne testy alergiczne).

Atopowe zapalenie skóry może występować u wszystkich ras psów, jednak większą skłonność do choroby mają m.in. takie rasy jak teriery, boksery, buldogi francuskie i angielskie czy mops. Niestety liczba zwierząt cierpiących z powodu atopowego zapalenia skóry rośnie z roku na rok, a nie wszyscy właściciele czworonogów zdają sobie sprawę, że zwierzę dotknięte tym problemem cierpi i podobnie jak człowiek może zmienić swoje zachowanie. Pies często staje się rozdrażniony i nie nawiązuje już kontaktu z domownikami oraz innymi zwierzętami. Uporczywe swędzenie nie tylko odbiera zwierzęciu radość życia,  ale przekłada się również na codzienne funkcjonowanie jego opiekuna bądź całej rodziny. Na szczęście na rynku są dostępne innowacyjne i bezpieczne leki, zapewniające komfortowe życie czworonoga bez uczucia świądu. Dodatkowo,  aby wzmocnić ich działanie, właściciel psa powinien wyeliminować potencjalne alergeny ze środowiska zwierzęcia.

Powiedz STOP DRAPANIU!

Trwa II edycja społeczno-edukacyjnej kampanii STOP DRAPANIU! Realizowana przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne i wspierana przez Zoetis Polska akcja, uświadamia właścicielom psów problem alergii i wskazuje przyczyny uporczywego swędzenia. Projekt edukuje pod kątem odróżnienia zwykłego drapania od świądu, który może być zwiastunem wielu chorób skóry. Kampania uczula również właścicieli czworonogów na ten problem i skłania ich do reakcji w odpowiednim czasie, aby móc w porę pomóc zwierzęciu.

Na stronie internetowej www.stopdrapaniu.pl właściciele czworonogów znajdą przydatne informacje na temat alergii i chorób skóry u psów, przebiegających ze świądem. Poznają m.in. ich pierwsze objawy oraz dowiedzą się co zrobić w sytuacji, kiedy zwierzę nadmiernie się drapie. W serwisie zamieszczono też listę gabinetów weterynaryjnych, do których można udać się ze swoim pupilem po poradę i pomoc.

Udostępnij