Jak przewozić psa i kota w samochodzie?

Pies w podróży
Facebookmail

Zwierzęta towarzyszą nam na co dzień, dlatego często decydujemy się na podróże z nimi różnymi środkami transportu. Podróżowanie samochodem z pupilem może być bardzo wygodne, ale również może stwarzać wiele niebezpieczeństw. Z jakimi informacjami warto zapoznać się przed podróżą z czworonogiem?

Zagrożenia związane z nierozważnym transportem pupila

Przewożąc zwierzęta w samochodzie, zawsze powinniśmy myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim, współpasażerów oraz zwierzaka. Może nam się wydawać, że jeśli nasz pies czy kot są spokojnymi czworonogami, to wspólny przejazd nie stworzy problemów. Niestety, podróż samochodem to dla naszego pupila wiele stresów, spowodowanych nowymi bodźcami, często wcześniej nieznanymi: zapachami, odgłosami czy zmieniającym się za oknem krajobrazem. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji na drodze. Dlatego też nie wiemy, jak zachowa się nasz pupil.

Najważniejsze zagrożenia, jakie mogą nas spotkać na drodze ze strony pupila:

  • kot lub pies będzie przemieszczał się po samochodzie może to rozproszyć kierowcę albo stworzyć poważniejsze zagrożenie, kiedy zwierzę wejdzie np. pod pedał gazu lub hamulca,

  • zwierzę wpadnie w panikę wówczas nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego zachowania, co będzie stanowiło niebezpieczeństwo dla niego samego, kierowcy i współpasażerów,

  • ostre hamowanie, stłuczka, wypadek niezabezpieczony zwierzak może w takiej sytuacji wypaść z samochodu lub uderzyć w coś lub kogoś; należy także pamiętać, że przy prędkości 50 km/h każdy ciężar w samochodzie w momencie uderzenia zwiększa swoją wagę nawet dwudziestokrotnie!

O czym trzeba pamiętać przed podróżą i w jej trakcie?

Podróż z czworonożnym pupilem to przedsięwzięcie, do którego należy przygotować siebie i zwierzę. Przed jazdą nie należy karmić psa lub kota, ponieważ stres związany z podróżą może powodować problemy trawienne. Jeśli nasz pupil cierpi na chorobę lokomocyjną można podać mu przekąski, które zminimalizują przykre dolegliwości.

Pies w aucie

W trakcie jazdy, co godzinę lub dwie, róbmy przerwy, w trakcie których napoimy zwierzaka, a także pozwolimy mu poruszać się i załatwić potrzeby fizjologiczne. Podczas takich krótkich spacerów pamiętajmy o smyczy dzięki temu czworonóg nam nie ucieknie (co mogłoby sprawić wiele kłopotów w nieznanym terenie).

Podstawą udanej i bezproblemowej podróży samochodem ze zwierzęciem jest zapewnienie wszystkim właściwego komfortu jazdy. Dlatego przed podróżą powinniśmy przygotować psu lub kotu odpowiednie miejsce w pojeździe. Do wyboru mamy wiele możliwości: począwszy od pasów, szelek poprzez transportery, na montowanych hamakach kończąc. Przejdźmy zatem do omówienia poszczególnych propozycji.

Jak przewozić psa i kota w samochodzie?

Przewóz kotów i małych psów najczęściej odbywa się w specjalnych transporterach podróżnych. Odpowiedni transporter powinien być dobrze dopasowany do zwierzęcia nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały, aby czworonóg nie obijał się zbytnio podróżując. Aby umilić podróż naszemu pupilowi, można również włożyć do transportera koc lub miękką matę. Transporter najlepiej przymocować na tylnym siedzeniu lub, jeśli mamy samochód combi w bagażniku. Ułożenie go między tylną kanapą a przednim siedzeniem może być bardzo niebezpieczne podczas wypadków.

Przewożenie większych psów stwarza nieco więcej problemu. Psy ważące więcej niż 10 kg mogą jeździć na tylnym siedzeniu przypięte odpowiednimi pasami przypinanymi do pasów samochodowych. Dobrym rozwiązaniem będzie także zamontowanie kurtyny oddzielającej przednią część samochodu od tylnej zapobiegnie to przemieszczaniu się psa.

Idealnym rozwiązaniem dla niektórych zwierząt będzie tzw. hamak materiał, który montuje się nad tylnym siedzeniem pomiędzy oparciami z przodu i z tyłu. Dzięki temu pies lub kot nie pobrudzą tapicerki i będą przebywać w zamkniętej przestrzeni.

Pytania, które zainteresują każdego kierowcę:

  • Czy przepisy ruchu drogowego określają jak właściwie przewozić pupila?

Przepisy ruchu drogowego w Polsce nie określają dokładnych regulacji co do przewożenia zwierząt w samochodzie. Przewóz ten ma odbywać się jedynie w sposób bezpieczny dla zwierzęcia i innych osób przebywających w pojeździe.

  • Czy można dostać mandat za niewłaściwe przewożenie pupila?

Mimo braku przepisów określających przewóz zwierząt policjant może wypisać nam mandat kierując się artykułem 60 pkt 1 kodeksu drogowego, w którym zaznaczono, że osoby przebywające w pojeździe muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo. Wysokość mandatu, jaki możemy dostać w przypadku, gdy nie dostosujemy się do tego przepisu to 200 zł.

Facebookmail

3 thoughts on “Jak przewozić psa i kota w samochodzie?

  1. Nie jeździmy z pieskiem w dalekie podróże, ale gdzieś bliżej nad jeziorko jak najbardziej 🙂 , ale rzeczywiście trzeba uważać, zawsze jeżdzę wtedy wolniej.

  2. Mój psiak na transporter za duży więc kupiłam mu pokrowiec do przewozu psów z kegel24.pl i jeździ ze mną bez problemu i zadowolony 🙂

Comments are closed.