Jak poradzić sobie po stracie psa lub kota?

smutny pies

Na naszym forum (w tym wątku) sporo piszecie o sposobach radzenia sobie po stracie pupila. Wiadomo, że każdy inaczej reaguje na stratę czworonożnego przyjaciela i nie ma złotego środka na poradzenie sobie ze smutkiem. Mamy jednak nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam uporać się z bólem.

Ból po stracie pupila

Dla każdego właściciela strata czworonoga to bardzo trudny moment. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ prawie wszystkie zwierzęta są uważane za członków rodziny. Ich odejście to duża strata dla domowników. Bardzo trudno jest się z nią pogodzić. Negatywne emocje po stracie ukochanego pupila objawiają się płaczem, a nawet histerią. Smutek, żal czy złość po odejściu kogoś bliskiego to ludzkie odruchy. Nie ma się co wstydzić prawdziwych uczuć. Po odejściu potrzebny jest krótki czas żałoby, który pozwoli przystosować się do tego, że psa czy kota już nie ma.

Jak pomóc dziecku po stracie pupila?

Bardzo często zdarza się, że odejście zwierzęcia “za tęczowy most” jest źle odbierane przez dzieci. Niezwykle istotne jest właściwe podejście i przedstawienie sprawy naszym pociechom. Ważna jest szczera rozmowa i zapewnienie, że pupilowi jest teraz dobrze i jest szczęśliwy. Jak odpowiednio wytłumaczyć dzieciom, co dzieje się ze zwierzęciem po śmierci? Można na przykład zapewniać, że jest w psim niebie.

Ostatnie pożegnanie czworonoga
Od jakiegoś czasu bardzo popularne są wirtualne cmentarze. Jest to rozwiązanie, które pomaga dzieciom, a także dorosłym, przetrwać trudne chwile po stracie pupila. Wystarczy stworzyć profil psa lub kota i dołączyć zdjęcie pupila. Można napisać o nim kilka słów i w ten sposób  pożegnać się z nim. Dzięki temu pamięć o zwierzęciu będzie trwać dłużej.

Czy po stracie psa kupić nowego?
Jeśli smutek trwa zbyt długo, warto zastanowić się nad adopcją nowego podopiecznego. Nie ma jednak co śpieszyć się z decyzją. Odpowiedni moment będzie wtedy, gdy domownicy zatęsknią za czworonogiem. Wówczas można zdecydować się nad przygarnięciem nowego pupila. Najlepiej przygarnąć czworonoga ze schroniska, ponieważ wybawimy go z trudnej sytuacji, a pupil zdecydowanie odwdzięczy się miłością. Wiadomo, że początkowo dziecku trudno będzie się przyzwyczaić do nowego pupila. Z czasem jednak zaadaptuje się do nowej sytuacji i nowy domownik stanie się jego nieodłącznym towarzyszem. Należy jednak pamiętać, aby wytłumaczyć dziecku, że pies czy kot to nie jest zabawka, której można się pozbyć.