Jak pomóc pupilowi przetrwać upały?

Pies na trawie
Facebookmail

Gorące lato jest przyjemne na urlopie, jednak na co dzień potrafi dać się we znaki. Dla mieszkających w mieście 30-stopniowe temperatury są jeszcze trudniejsze do zniesienia. W tak ciepłym okresie warto pomyśleć również o naszych pupilach im także jest gorąco. Jak zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią temperaturę i zadbać o ochłodę w upalny dzień?

W jaki sposób zwierzęta chłodzą swój organizm?

Upalne lato jest dla zwierząt bardziej męczące niż dla nas, ponieważ psy i koty nie mają tak wydajnego systemu chłodzenia ciała, jak ludzie. Psy chłodzą organizm m.in. poprzez ziajanie i głębokie oddechy. Z tego powodu trudniej będą znosić wysokie temperatury psy o spłaszczonym pysku takie jak pekińczyki czy buldogi. Koty liżą się i w ten sposób próbują obniżyć temperaturę ciała. Szczególnie ważną kwestią podczas upałów jest szczotkowanie sierści naszym pupilom. Dzięki temu pozbędziemy się kołtunów i brudu, które uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza i właściwą izolację od wysokiej temperatury.

Chłodzenie psa

Prawidłowa temperatura ciała psa i kota

Podczas gorącego lata należy zadbać o to, aby nasi pupile się nie przegrzewali. Temperatura ciała psa i kota powinna mieścić się w przedziale 38-39 stopni Celsjusza. Podwyższenie tych wartości może spowodować wiele negatywnych skutków, a nawet udar cieplny! Pamiętając o tym, że zwierzętom trudniej ochłodzić organizm, musimy zadbać o właściwe dla nich warunki, aby upalne dni nie były dla nich męczarnią.

Zadbaj o swojego pupila!

Żeby wysokie temperatury nie stanowiły problemu dla nas i dla naszych pupili wystarczy zastosować się do kilku zasad:

  • Podczas gorących dni podświadomie unikamy ciepłych, ciężkostrawnych potraw i chętniej sięgamy po lekkie sałatki czy owoce. Podobnie powinniśmy postępować ze zwierzętami podczas upałów możemy nieco ograniczyć pokarm, szczególnie ten zawierający dużą ilość tłuszczu i podawać więcej wody.

  • Każdemu czworonogowi powinniśmy umożliwić schowanie się przed słońcem w mieszkaniu zostawmy otwarte drzwi do chłodniejszego pomieszczenia, np. łazienki, w ogrodzie ustawmy budę w cieniu. Pozwólmy kotom znaleźć swoje miejsce w tym czasie: same będą najlepiej wiedziały, czy wyjście na zewnątrz, czy może schowanie się w chłodnej umywalce jest lepszym rozwiązaniem.

  • Dłuższe spacery organizujemy wcześnie rano i wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest niższa. Zawsze zabierajmy ze sobą wodę! Zwróćmy także uwagę na obrożę psa i inne elementy, które mogą dotykać jego ciała: jeśli są metalowe, bardzo szybko się rozgrzeją i mogą parzyć naszego pupila.

  • Sierść naszych pupili jest doskonałą izolacją przed gorącym powietrzem, więc starajmy się utrzymać ją w jak najlepszym stanie: często szczotkujmy i wyczesujmy czworonogi, zwłaszcza te posiadające dłuższe włosy.

  • Pamiętajmy o starszych psach i kotach one ciężej znoszą wysokie temperatury i wymagają od nas więcej uwagi.

Woda najlepszy sposób na schłodzenie organizmu

W trakcie upałów musimy zagwarantować naszym pupilom stały dostęp do wody. Powinna ona być chłodna, ale nie lodowata! Bardzo zimna woda wbrew pozorom nie będzie lepiej chłodzić organizmu, ponieważ w przewodzie pokarmowym będzie musiała zostać ogrzana do czego potrzebne jest wytworzenie ciepła zatem bardzo zimna woda, zamiast chłodzić ogrzeje! Ponadto, organizm psa czy kota jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatur i bardzo zimna woda może doprowadzić do przeziębienia lub nawet anginy u zwierzęcia.

Jaką wodę podawać psu?

Przede wszystkim chłodną i czystą. Jeśli jesteśmy pewni, że woda w kranie nie jest zakażona bakteriami i nie jest zbyt twarda, możemy spokojnie podawać ją pupilom. Należy jednak stale ją sprawdzać, ponieważ może znaleźć się w niej zbyt dużo kamienia lub chloru, które szkodzą zwierzętom. Butelkowane wody mineralne nie są polecane dla zwierząt, bo zawierają różnego rodzaju witaminy i minerały nie zawsze dobre dla czworonogów. Zdecydowanie odradzane są wody lecznicze. Najlepszym wyborem będzie natomiast woda źródlana, np. Aqua pro animale, która nie posiada składników szkodliwych dla naszych pupili i jest wzbogacona o m.in. taurynę mającą pozytywny wpływ na organizm psa i kota.

Pies w samochodzie w gorący dzień jak pomóc?

Zostawienie psa w samochodzie w pełnym słońcu prawie zawsze kończy się źle. Mimo że co roku słyszymy wiele tragicznych historii, wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni właściciele, którzy w ten sposób traktują swoje zwierzęta. Jeśli będziemy świadkiem takiej sytuacji, należy jak najszybciej zareagować i ratować czworonoga. Na początku spróbujmy znaleźć właściciela poinformujmy ochronę na parkingu lub spytajmy przechodniów. Jeżeli to się nie uda, a widzimy, że pies jest w coraz gorszym stanie, musimy wybić szybę. W takim momencie ratujemy życie zwierzęcia, które jest ważniejsze od każdego dobra materialnego, dlatego nie możemy dostać mandatu ani zwracać kosztów szyby właścicielowi. Trzeba pamiętać, że samochód pozostawiony na pełnym słońcu w upalny dzień może w szybkim czasie stać się śmiertelną pułapką aż temperatura wewnątrz może osiągać nawet 70 stopni!

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *