Jak pomóc pupilowi przetrwać upały?

Pies na trawie

Gorące lato jest przyjemne na urlopie, jednak na co dzień potrafi dać się we znaki. Dla mieszkających w mieście 30-stopniowe temperatury są jeszcze trudniejsze do zniesienia. W tak ciepłym okresie warto pomyśleć również o naszych pupilach im także jest gorąco. Jak zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią temperaturę i zadbać o ochłodę w upalny dzień?

W jaki sposób zwierzęta chłodzą swój organizm?

Upalne lato jest dla zwierząt bardziej męczące niż dla nas, ponieważ psy i koty nie mają tak wydajnego systemu chłodzenia ciała, jak ludzie. Psy chłodzą organizm m.in. poprzez ziajanie i głębokie oddechy. Z tego powodu trudniej będą znosić wysokie temperatury psy o spłaszczonym pysku takie jak pekińczyki czy buldogi. Koty liżą się i w ten sposób próbują obniżyć temperaturę ciała. Szczególnie ważną kwestią podczas upałów jest szczotkowanie sierści naszym pupilom. Dzięki temu pozbędziemy się kołtunów i brudu, które uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza i właściwą izolację od wysokiej temperatury.

Chłodzenie psa

Prawidłowa temperatura ciała psa i kota

Podczas gorącego lata należy zadbać o to, aby nasi pupile się nie przegrzewali. Temperatura ciała psa i kota powinna mieścić się w przedziale 38-39 stopni Celsjusza. Podwyższenie tych wartości może spowodować wiele negatywnych skutków, a nawet udar cieplny! Pamiętając o tym, że zwierzętom trudniej ochłodzić organizm, musimy zadbać o właściwe dla nich warunki, aby upalne dni nie były dla nich męczarnią.

Zadbaj o swojego pupila!

Żeby wysokie temperatury nie stanowiły problemu dla nas i dla naszych pupili wystarczy zastosować się do kilku zasad:

  • Podczas gorących dni podświadomie unikamy ciepłych, ciężkostrawnych potraw i chętniej sięgamy po lekkie sałatki czy owoce. Podobnie powinniśmy postępować ze zwierzętami podczas upałów możemy nieco ograniczyć pokarm, szczególnie ten zawierający dużą ilość tłuszczu i podawać więcej wody.

  • Każdemu czworonogowi powinniśmy umożliwić schowanie się przed słońcem w mieszkaniu zostawmy otwarte drzwi do chłodniejszego pomieszczenia, np. łazienki, w ogrodzie ustawmy budę w cieniu. Pozwólmy kotom znaleźć swoje miejsce w tym czasie: same będą najlepiej wiedziały, czy wyjście na zewnątrz, czy może schowanie się w chłodnej umywalce jest lepszym rozwiązaniem.

  • Dłuższe spacery organizujemy wcześnie rano i wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest niższa. Zawsze zabierajmy ze sobą wodę! Zwróćmy także uwagę na obrożę psa i inne elementy, które mogą dotykać jego ciała: jeśli są metalowe, bardzo szybko się rozgrzeją i mogą parzyć naszego pupila.

  • Sierść naszych pupili jest doskonałą izolacją przed gorącym powietrzem, więc starajmy się utrzymać ją w jak najlepszym stanie: często szczotkujmy i wyczesujmy czworonogi, zwłaszcza te posiadające dłuższe włosy.

  • Pamiętajmy o starszych psach i kotach one ciężej znoszą wysokie temperatury i wymagają od nas więcej uwagi.

Woda najlepszy sposób na schłodzenie organizmu

W trakcie upałów musimy zagwarantować naszym pupilom stały dostęp do wody. Powinna ona być chłodna, ale nie lodowata! Bardzo zimna woda wbrew pozorom nie będzie lepiej chłodzić organizmu, ponieważ w przewodzie pokarmowym będzie musiała zostać ogrzana do czego potrzebne jest wytworzenie ciepła zatem bardzo zimna woda, zamiast chłodzić ogrzeje! Ponadto, organizm psa czy kota jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatur i bardzo zimna woda może doprowadzić do przeziębienia lub nawet anginy u zwierzęcia.

Jaką wodę podawać psu?

Przede wszystkim chłodną i czystą. Jeśli jesteśmy pewni, że woda w kranie nie jest zakażona bakteriami i nie jest zbyt twarda, możemy spokojnie podawać ją pupilom. Należy jednak stale ją sprawdzać, ponieważ może znaleźć się w niej zbyt dużo kamienia lub chloru, które szkodzą zwierzętom. Butelkowane wody mineralne nie są polecane dla zwierząt, bo zawierają różnego rodzaju witaminy i minerały nie zawsze dobre dla czworonogów. Zdecydowanie odradzane są wody lecznicze. Najlepszym wyborem będzie natomiast woda źródlana, np. Aqua pro animale, która nie posiada składników szkodliwych dla naszych pupili i jest wzbogacona o m.in. taurynę mającą pozytywny wpływ na organizm psa i kota.

Pies w samochodzie w gorący dzień jak pomóc?

Zostawienie psa w samochodzie w pełnym słońcu prawie zawsze kończy się źle. Mimo że co roku słyszymy wiele tragicznych historii, wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni właściciele, którzy w ten sposób traktują swoje zwierzęta. Jeśli będziemy świadkiem takiej sytuacji, należy jak najszybciej zareagować i ratować czworonoga. Na początku spróbujmy znaleźć właściciela poinformujmy ochronę na parkingu lub spytajmy przechodniów. Jeżeli to się nie uda, a widzimy, że pies jest w coraz gorszym stanie, musimy wybić szybę. W takim momencie ratujemy życie zwierzęcia, które jest ważniejsze od każdego dobra materialnego, dlatego nie możemy dostać mandatu ani zwracać kosztów szyby właścicielowi. Trzeba pamiętać, że samochód pozostawiony na pełnym słońcu w upalny dzień może w szybkim czasie stać się śmiertelną pułapką aż temperatura wewnątrz może osiągać nawet 70 stopni!