Jak pielęgnować sierść kota i psa?

Facebookmail

Uwielbiamy przytulać się do naszych pupili. Dotyk miękkiej sierści uspokaja nas, nasze czworonogi z kolei są wniebowzięte, kiedy drapiemy ich po głowie, mierzwiąc włosy. Ale aby czynności te sprawiały przyjemność, a nie sprawiały ból lub zniechęcały, warto zadbać o właściwą pielęgnację sierści zwierzęcia. O tym, co będzie najlepiej służyło naszemu pupilowi przeczytacie poniżej.

Najprościej i najskuteczniej szczotka dla psa i dla kota
Podstawowym elementem w pielęgnacji sierści kota i psa jest szczotka. Na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów: szczotki drewniane, plastikowe, jednostronne, dwustronne, z naturalnym włoskiem i sztuczne. Co zatem wybrać?

Jeśli szukamy  szczotki dla kota, zwróćmy uwagę na włosie najlepsze będzie  naturalne. Sprawi ono, że włosy będą rozczesane i podniesione, a skórna nie będzie podrażniona. Warto też wybrać drewnianą lub metalową rączkę, będzie ona trwalsza i bardziej wytrzymała od plastikowej.

Szczotki dla psa  powinny być przede wszystkim dostosowane do długości włosa. Dobrym pomysłem będzie wybór dwustronnej szczotki, ponieważ takie przyrządy mają dwa rodzaje igieł lub włosia, co pomoże nam we właściwej pielęgnacji zarówno delikatnych włosów na brzuchu, jak i bardziej szorstkich np. na łapach. Jeżeli zależy nam także na neutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu, warto rozważyć zakup szczotki jonizującej. Sierść będzie wówczas nie tylko rozczesana, ale również odświeżona.

Wyjątkowa wygoda rękawica dla kota i psa
Jeśli sierść naszego pupila nie jest skołtuniona i nie wymaga czesania grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami, możemy przeczesywać ją rękawicą. Dostępne są rękawice przystosowane do sierści kota, jak i psa. Zapewnia ona prostotę i wygodę użycia, ponadto jest też bardzo higieniczna. Proces czesania staje się przyjemnością dla właściciela i czworonoga, ponieważ rękawica czesze i masuje ciało czworonoga. Pozwala na pozbycie się starych, wypadających włosów, ułożenie sierści oraz oczyszczenie jej z kurzu i innych niewielkich zabrudzeń. Może jednak nie sprawdzić się przy długich włosach, tworzących się kołtunach i większych zabrudzeniach sklejających włosy.

Szczotka dla kota

Technika w służbie pielęgnacji  furminator
Furminator to przyrząd do usuwania podszerstka. Dzięki specjalnej budowie metalowe ostrza przymocowane na plastikowej rączce wyciągają martwy podszerstek bez niszczenia pozostałych włosów. Przyrząd przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji, działa delikatnie i pozwala na pozbycie się jedynie tej części sierści, która już wypadła. Bardzo dobrze sprawdzi się w okresie wzmożonego linienia. Na rynku znajdują się różne rodzaje furminatorów  przeznaczone dla kotów  i  psów  o różnej długości sierści. Warto zaznaczyć, że furminator nie powinien być używany zbyt często lub zbyt mocno, ponieważ może doprowadzić do wyłysienia (szczególnie wrażliwa jest sierść kota).

Co wybrać? Zalety i wady szczotek, rękawic i furminatorów

 

Zalety

Wady

Szczotka

Bardzo dobrze rozczesuje, dobrze dobrana będzie podstawą pielęgnacji, czyści i masujeŹle dobrana może kłuć czworonoga lub ciągnąć za włosy

Rękawica

Wygoda użytkowania, oczyszcza z kurzu i niewielkich zabrudzeń, masujeNie radzi sobie z większymi zabrudzeniami i kołtunami

Furminator

Wyciąga jedynie martwy podszerstek, delikatny dla pozostałych włosówMoże doprowadzić do wyłysienia
Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *