Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jedną z zasad savoir-vivre’u jest nieobsikiwanie czyjegoś domu. Dodajmy jednak, że chodzi o psi savoir-vivre! Nie ma nic gorszego niż żółte plamy na podłodze i przykry zapach wydobywający się spod mebli. A dopiero co kupiliśmy nową wykładzinę! Nie traćcie jednak wszelkiej nadziei – pies, jak to pies, trochę po psoci, ale w końcu wszystkiego się nauczy. Dowiedz się jak oduczyć psa sikania w domu.

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jeżeli dopiero przymierzasz się do przygarnięcia szczeniaczka, to musisz zadawać sobie świadomość z kilku spraw. Po pierwsze, takie psie dziecko nie jest w stanie przez długi czas utrzymywać moczu. Trzeba więc do takiego malucha podchodzić ze zrozumieniem!

Nie jest jednak tak, że nie da się przewidzieć tego, kiedy szczeniaczek będzie chciał sikać. Da się określić sytuacje, w których szansa na załatwianie potrzeb fizjologicznych będzie wysoka.

Są to tak kluczowe momenty w życiu małego pieska jak drzemka, jedzenie i intensywna zabawa. Można więc przygotować się na to, co nieuniknione. Warto też pamiętać o tym, że im mniejsza rasa psów, tym szybsza przemiana materii i szybsze procesy trawienne.

Szczeniak z rasy takiej jak chihuahua będzie więc sikać częściej, niż szczeniak owczarka niemieckiego.

Jeżeli chcesz, żeby taki szczeniaczek nie sikał w domu, musisz więc bardzo często wynosić go na dwór. Wiesz już, kiedy będzie się mu chciało, więc jesteś w stanie wyprzedzić fakty!

W pierwszych etapach nauki czystości z pewnością przydadzą się maty higieniczne. Dla psów mniejszych ras można wypróbować nowe rozwiązania, takie jak toaleta, czy kuweta dla psa.

Weź udział w quizie i sprawdź, jaka rasa psa do Ciebie pasuje!

Jaka rasa psa do Ciebie pasuje?

Name
Email

Jak nauczyć psa sikać na zewnątrz?

Z nauką sikania na dworze, jest jak z nauką czegokolwiek – trzeba na to poświęcić wiele czasu, a im więcej powtórzeń się wykona, tym większa szansa na przyswojenie nowej wiedzy, lub opanowanie nowej umiejętności.

Jak to w dobrym procesie nauczania bywa, odpowiedzialność za końcowy efekt spoczywa na obu jego stronach – w tym na nauczycielu, czyli na Tobie.

Obserwuj swojego psa, ucz się jego zachowań – dzięki temu przewidywanie potrzeb pupila będzie dużo łatwiejsze. Przykładowo: jeżeli szczeniak chodzi po domu i węszy, to istnieje prawdopodobieństwo, że szuka odpowiedniego miejsca, w którym mógłby się załatwić. To znak, że powinno się go wynieść na zewnątrz.

Pies sika w domu

Każde dobre zachowanie nagradzaj, utrwalając tym samym w zwierzęciu wzorzec odpowiedniego sposobu postępowania. Dotyczy to przede wszystkim sygnałów, jakie pies daje, by powiadomić o swoich potrzebach (np. podchodzenie do drzwi, gdy musi się załatwić).

Pies sika w domu – nauka, nie karcenie

Bardzo często można się spotkać z różnymi „poradami”, dotyczącymi wychowania psa do życia w czystości. Gdy do Ciebie docierają, zastanów się, czy nie są przypadkiem zbyt nieludzkie?

Nie słuchaj nikogo, kto każe Ci wkładać głowę psa w kałużę moczu, gdy ten załatwi się w domu. Jedyne co w ten sposób wskórasz, to zniechęcisz do siebie szczeniaka.

Pamiętaj też, że pies to nie robot. Nie ma żadnych tabeli wskazujących kiedy dokładnie i ile razy dziennie załatwia się psiak danej rasy. Pamiętaj: szczeniak to Twój przyjaciel – nikt go tak nie zna i nie kocha jak Ty!

Podsumowanie:

Jak oduczyć psa sikania w domu?

  1. Obserwuj szczeniaka

    Gdy wykazuje „dziwną” aktywność w postaci poszukiwania i obwąchiwania – uznaj to za znak, że chce się załatwić i wyprowadź go z domu.

  2. Naucz go sygnalizować swoje potrzeby

    Jeśli szczeniak jest już większy możesz spróbować nauczyć go pokazywania, że chce wyjść. Możesz to zrobić za pomocą sztuczki „Daj głos” lub przy użyciu dzwonka.

  3. Nagradzaj każde dobre zachowanie

    Wystarczy entuzjastycznie powiedzieć pochwałę po każdym sukcesie. W ten sposób utrwalisz pozytywne nawyki u swojego pupila, a z czasem zrozumie on, czego od niego wymagasz.

Udostępnij