Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia

Gryzienie to jedna z czynności fizjologicznych, która w psim świecie jest czymś zupełnie normalnym. Poprzez gryzienie pies poznaje otoczenie i nowe przedmioty. Jest to sposób na relaks i zabawę. Pomaga także rozprawić się ze swędzącymi dziąsłami, szczególnie podczas wymiany uzębienia.

Niestety gryzienie może przysporzyć kłopotów psiemu właścicielowi. Czy można i jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia – rozpocznij psią edukację już w wieku szczenięcym!

Zęby szczeniaka są ostre jak szpilki. Jeśli nie chcesz, aby Twój pies gryzł Ciebie i innych domowników, musisz postawić mu granice. Dlatego, aby oduczyć psa gryzienia po rękach czy gryzienia przedmiotów codziennego użytku, należy jak najwcześniej rozpocząć naukę.

Szczenię „pobiera” pierwsze nauki od swojej matki i rodzeństwa. Innymi słowy, zabawa i interakcje z psami uczą malucha, że gdy ugryzie zbyt mocno, jego brat zapiszczy, a mama na pewno zareaguje, rozdzielając walczące rodzeństwo.

W okresie wzrostu zębów mlecznych, a także podczas wymiany uzębienia z mlecznego na stałe ( od trzeciego do siódmego miesiąca życia), psie dziąsła mocno swędzą. To jedna z przyczyn, dla których szczenięta uwielbiają gryźć wszystko, co „wpadnie” im do pyszczka.

Chcąc oduczyć psa gryzienia, musisz przede wszystkim pamiętać o tym, by prawidłowo bawić się z czworonogiem. Jeśli pozwolisz mu na podgryzanie Twoich rąk czy stóp, pies uzna to za normę i będzie powtarzał takie zachowanie nie tylko w wieku szczenięcym, lecz również jako dorosły pies.

Baw się ze szczeniakiem gryzakami i szarpakami, ale zareaguj od razu, jeśli pies gryzie Ciebie. Aby oduczyć psa gryzienia, przerwij zabawę w momencie, w którym zwierzę Cię ugryzie. Odejdź od niego, zareaguj komendą i odczekaj kilka minut. Następnie rozpocznij zabawę na nowo. Przy ponownym ugryzieniu po raz kolejny przerwij zabawę. Bądź konsekwentny, tak by Twój czworonóg zrozumiał, że nie podoba Ci się jego zachowanie. Powyższy schemat należy powtarzać aż do skutku.

Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów codziennego użytku?

Gryzienie mebli, dywanów i innych przedmiotów codziennego użytku bardzo często powodowane jest psią bezczynnością lub frustracją. Dlatego pies pozostawiony sam sobie przez cały dzień może odczuwać frustrację, a do jego życia z pewnością zakradnie się nuda.

Aby oduczyć psa gryzienia przedmiotów, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

1. Zapewnij psu maksimum rozrywki i ruchu, tak by się zmęczył i w domu mógł odpocząć po wycieczce/spacerze/treningu. Pies, który otrzymał odpowiednią dawkę ruchu, podczas Twojej nieobecności będzie odsypiał wysiłek fizyczny.

2. Baw się ze swoim czworonogiem tylko przedmiotami do tego przeznaczonymi. Gryzaki, piłki, szarpaki to tylko niektóre z wielu możliwości. Dlatego jeśli Twój pies próbuje gryźć inne przedmioty, od razu przerywaj zabawę i podsuwaj mu zabawki.

3. Jeśli pomimo wypełnienia punktów pierwszego i drugiego, Twojemu psu nadal zdarza się „poczęstować się” Twoim kapciem lub podgryzać sofę, warto zaopatrzyć się w klatkę kenelową. Przyzwyczajenie psa do klatki pomoże Ci uniknąć zniszczeń w domu podczas Twojej nieobecności, podczas gdy pies zyska wygodne schronienie (przy prawidłowym postępowaniu pies nie będzie miał negatywnych skojarzeń z klatką).

Jak oduczyć psa gryzienia spowodowanego złymi doświadczeniami z przeszłości?

Nie zawsze zostajemy opiekunami psa już w wieku szczenięcym. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy do naszego domu przychodzi na przykład pies ze schroniska, o którego poprzednich i często złych przeżyciach niewiele wiemy. O ile, jeśli zapewnimy szczeniakowi odpowiednią ilość ruchu i zabawy, a także możliwość rozwoju intelektualnego, nie powinien gryźć nas i przedmiotów w domu, sytuacja jest znacznie trudniejsza w przypadku zalęknionego lub agresywnego zwierzęcia.

Pies, który się boi, może próbować gryzienia w geście samoobrony. Adoptując psa „po przejściach”, musisz uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Najpierw bacznie obserwuj zachowanie czworonoga i wyciągaj wnioski. Czy Twój pies kuli się, gdy podniesiesz rękę za wysoko? Szczeka na miotłę lub wielką czarną walizkę? Takie zachowania mogą świadczyć o doznanej przez niego krzywdzie.

Chcąc oduczyć psa gryzienia spowodowanego lękiem, należy budować relację z nim powoli i stopniowo. Na początku musisz zdobyć zaufanie zwierzęcia, pokazać mu, że z Tobą nic mu nie grozi. Dlatego nie wykonuj gwałtownych ruchów i w obecności psa zachowuj się spokojnie. Staraj się unikać sytuacji potencjalnie stresujących Twojego czworonoga.

By oduczyć psa gryzienia powodowanego strachem i agresją, warto również zasięgnąć rady behawiorysty. Wykwalifikowany specjalista pomoże ustalić przyczynę gryzienia i podsunie rozwiązania adekwatne do relacji konkretnego właściciela z konkretnym czworonogiem. Bo każdy pies oprócz tego, że jest psem, jest również indywidualistą!