Jak rozumieć zachowanie psa? Poznaj sygnały wysyłane przez czworonoga

Facebookmail

Komunikacja między dwoma osobnikami to podstawa do osiągnięcia porozumienia. Najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem komunikacji jest komunikacja bezpośrednia, potocznie nazywana komunikacją twarzą w twarz. Każdy z nas wie, jak trudno porozumieć się z kimś, kto mówi innym językiem, językiem którego my nie znamy. Podobnie jest z psami, używają obcego dla nas języka, jednak mimo wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć zachowanie psów i to co chcą nam przekazać. Jak to możliwe?

Jak interpretować zachowanie psa?

Okazuje się, że wystarczy troszkę wysiłku, aby zrozumieć zachowanie psa i przyjąć wobec niego odpowiednią postawę. Psy z reguły przekazują nam swoje potrzeby w sposób niewerbalny, już nasza w tym głowa, abyśmy nauczyli się odczytywać wysyłane do nas sygnały i na nie reagowali. Wbrew pozorom nie jest to trudne.

  • Sygnały dystansujące: pozwalają nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji, pies używając tych sygnałów, wysyła nam informację, abyśmy zachowali dystans i nie zbliżali się do niego. Nie jesteśmy w stanie odczytać czy pies jest wtedy wystraszony, czy po prostu nie przypadliśmy mu do gustu, wiemy natomiast, że lepiej się do niego nie zbliżać. Uniesiony ogon, warczenie, nastroszona sierść, pokazanie zębów czy też natarczywe, złowieszcze szczekanie, mówi nam jedno: STOP! Nie podchodź!

  • Sygnał odwracanie głowy: nie zawsze warczenie psa oznacza dla nas niebezpieczeństwo. Czasami jest to sygnał, że nasz pupil się denerwuje. Często sami dajemy naszemu czworonogowi powód do takiego zachowania: podnosząc głos, patrząc na psa i zbyt energicznie i nagle zbliżając się do niego. Bardzo łatwo w takiej sytuacji wysłać psu komunikat, że nie ma się czego obawiać. Idąc w jego kierunku, wystarczy, że odwrócimy głowę w bok, przestaniemy patrzeć mu w oczy. Dzięki temu pies odzyskuje spokój, wie, że nie stanowimy dla niego zagrożenia.

  • Sygnalizowanie oczami: należy pamiętać, że intensywne patrzenie psu w oczy bardzo często wyzwala w nim agresję. Psy uwielbiają dominować, a pokazując naszemu pupilowi ja tutaj rządzę, w pewien sposób wyzywamy go do walki. Nie próbujmy tego robić z psami, których nie znamy, ponieważ te, które mają mocną psychikę, przyjmą nasze wyzwanie.

    Zdarza się czasami, że pies, na którego patrzymy, spuszcza wzrok lub zaczyna mrużyć oczy. Nie jest to dla nas niebezpieczne, ponieważ przekazuje nam w ten sposób informację, że nie zamierza z nami walczyć. Jednak w dalszym ciągu powinniśmy unikać wysyłania psiakowi sygnałów, które mogą wzbudzić w nim niepokój. Lepiej będzie, jeśli będziemy patrzeć na jego pysk lub czoło.

  • Sygnał oblizywanie nosa: z psami jest podobnie jak z ludźmi, w stadzie zawsze znajdzie się osobnik, który uspokaja innych w sytuacjach stresowych. U psów znakiem uspokajającym jest szybkie oblizanie nosa, najczęściej ruchem z dołu ku górze. Jak my możemy to wykorzystać? Bardzo prosto! Wielu z nas podróżuje z psami samochodem, czy zauważyliście, że podczas jazdy pies intensywnie się w nas wpatruje? Czeka na naszą reakcję, potwierdzenie, że nic złego się nie dzieje. Wystarczy popatrzeć na psa i lekko zwilżyć usta językiem, dzięki temu pies wie, że nie ma się czego bać.

  • Sygnał zastygnięcie w bezruchu: pies, widząc w oddali drugiego psa, bardzo często zaczyna poruszać się powoli lub zastyga w bezruchu i kładzie się na ziemi. Nie powinniśmy w takich sytuacjach krzyczeć na naszego psa, ponieważ agresja wywołuje agresje. Taką postawą pies pokazuje, że chce uniknąć konfliktu i zapobiec jakiemuś zdarzeniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co wzbudziło lęk w naszym pupilu. Nasze łagodne gesty i ton głosu zachęcą pisaka do dalszej drogi.

  • Sygnał zapraszanie do zabawy: kiedy piesek kładzie łokcie na ziemi i podnosi zad do góry, machając przy tym ogonem, wysyła do nas informację o chęci do zabawy. Taka pozycja psa wygląda jak ukłon. Sami możemy zachęcić psa do zabawy, wyciągając ręce do dołu.

Zabawki dla psów w naszym sklepie

  • Sygnał ziewanie: w przeciwieństwie do ludzi, u których ziewanie jest naturalnym odruchem, psy zazwyczaj ziewają w sytuacjach stresowych. W poczekalni weterynaryjnej, stojąc na czerwonym świetle lub w miejscach, w których do psa trafia za dużo zewnętrznych i nieznanych bodźców. Pies ziewając stara się uspokoić otoczenie i swoje własne napięcie, nasze ziewanie będzie dla niego sygnałem, że wszystko jest w porządku.

  • Sygnał podchodzenia do siebie po łuku: psy podchodząc do siebie lub do ludzi, zazwyczaj idą po łuku, rzadko kiedy kierują się na wprost. Nie powinniśmy psa za to karcić, ponieważ jest to naturalny sygnał mówiący o tym, że nie szukają konfliktu i są przyjaźnie nastawione. Sami również możemy w taki sposób podchodzić do psa, damy mu znak, że nie ma się czego obawiać, ponieważ nie jesteśmy agresywnie do niego nastawieni.

Sygnały przedstawione w powyższym tekście są podstawowymi sygnałami, jakie psiaki nam przekazują. Jednak znaków komunikacyjnych jest znacznie więcej: merdanie ogonem, podnoszenie łapy, znaczenie terenu, uśmiechanie się, mlaskanie itd. Warto poczytać fachową literaturę, jeżeli chcemy dobrze poznać naszego pupila i uniknąć błędów komunikacyjnych.

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *