Jak karmić Shih Tzu?

Decydując się na zakup rasowego psa musimy pamiętać o tym, że naszym obowiązkiem będzie zadbanie o właściwą dietę. Pożywienie, jakie podajemy, musi być nie tylko dopasowane do potrzeb rasy, ale też podawane w ilości i formie, która będzie odpowiednia do poziomu aktywności fizycznej psa.

Czym charakteryzują się Shih Tzu?

To nieduże psy, których najbardziej rozpoznawalną cechą jest przypominający lwa wygląd. Ich nazwa pochodzi od imienia chińskiej władczyni Tzu Shi, ale sama rasa wywodzi się z Tybetu. Dzięki temu, że psy tak bardzo spodobały się na cesarskim dworze, zaczęto prowadzić ich regularną hodowlę. Do krajów zachodnich trafiły dopiero w początkowych dekadach XX wieku i od tej pory cieszą się popularnością.

Rasa ta potrzebuje ruchu, ale nie wymaga długich wypraw, tylko krótkich codziennych spacerów. Bardzo dobrze dogadują się też z ludźmi i innymi zwierzętami, nie są przesadnie głośne. Wymagają jednak regularnego codziennego czesania, w przeciwnym przypadku w futrze zaczną pojawiać się kołtuny. Zalecane jest codzienne użycie szczotki przeznaczonej dla psów z dłuższym futrem a co kilka dni także grzebienia – specjalistyczne akcesoria znajdziesz w sklepie zoologicznym.

Szczeniaki Shih Tzu – jaka karma dla psów będzie dla nich odpowiednia?

Psy te są wymagające również w kwestii jedzenia. Wygląd zarówno szczeniąt, jak i dorosłych psów tej rasy, wynika bezpośrednio ze stanu ich futra i skóry. Pożywienie, które im dostarczymy powinno więc zawierać wszystkie składniki, które pomogą utrzymać dobry stan zdrowia skóry i zagwarantują piękną i lśniącą sierść. Taki efekt zapewni nam między innymi karma dla psa Royal Canin Shih Tzu Puppy i inne przygotowane przez specjalistów pokarmy.

Szczeniaki tej rasy znane są też ze swojego niezwykle dobrego, jak na tak małe psy, apetytu i łakomstwa, musimy zadbać więc o stworzenie przyzwyczajeń, które będą dla naszego psa korzystne w przyszłości, czyli podawać kilka razy dziennie nieduże, dokładnie zmierzone porcje. Małe psy mają stosunkowo szybki metabolizm i zdecydowanie lepiej radzą sobie z małymi posiłkami podawanymi częściej, niż z dwoma dużymi posiłkami. W ten sposób potrzebna im energia jest dostarczana i uwalniana w tempie, które najlepiej pasuje do ich metabolizmu.

Alergie pokarmowe

Rasa ta wymaga specjalnej pielęgnacja nie tylko pod względem regularnego czesania, ale także odpowiedniego pokarmu. Shih Tzu, jako rasa, są bowiem skłonne do częstych alergii pokarmowych a także innych uczuleń.

Z tego powodu na rynku dostępne są specjalistyczne produkty, takie jak karma dla psa Royal Canin, które przeznaczone są konkretnie dla tej rasy. Taki pokarm zawiera nie tylko niezbędne witaminy, mikroelementy i substancje odżywcze, ale także dostarcza taką dawkę energii jakiej Shih Tzu potrzebują.

Najlepszym wyborem jest tutaj sucha karma dla psa, bo dobrze wpływa na zęby i jest delikatniejsza dla wrażliwych brzuchów tych czworonogów. Mokra karma nie jest aż tak korzystna dla zębów, a żywienie tańszymi produktami może prowadzić zarówno do częstych biegunek jak i reakcji alergicznej.

Czego unikać w diecie tych psów?

Z uwagi na ich szczególnie wrażliwe żołądki powinniśmy zwrócić jeszcze większą uwagę, żeby do psiego pyska nie trafiło jedzenie, które jest niewskazane lub szkodliwe dla wszystkich psów. Zapomnijmy o czekoladzie, winogronach i rodzynkach, kawie i herbacie, czy solonych produktach – pamiętajmy przy tym o wrodzonym łakomstwie Shih Tzu i zwróćmy szczególną uwagę na to czy nic nie upadło na podłogę a dzieci i goście nie chcą się z naszym psem podzielić smakołykiem.

Jeżeli u naszego psa stwierdzono jakąkolwiek alergię pokarmową musimy od razu sprawdzić jaka karma dla psa będzie dla niego odpowiednia. Wielu producentów ma produkty dopasowane do potrzeb zwierząt uczulonych na konkretne produkty, na przykład specjalizująca się w tego rodzaju karmach marka Trovet.

Pamiętajmy o regularnych niedużych posiłkach, zakupie specjalistycznej karmy, która dostarczy wszystkich składników odżywczych oraz zwróceniu uwagi na alergie i niepodawaniu szkodliwego i niezdrowego pożywienia. Dzięki temu nasz pies będzie miał zarówno piękne i lśniące futro, jak i zachowa dobry stan zdrowia.