Jak dokarmiać ptaki zimą?

Facebookmail

Zima to bez wątpienia najtrudniejsza pora roku dla ptaków. Dla tych gatunków, które nie odlatują do ciepłych krajów, przeżycie tego okresu to nie lada wyzwanie. Oprócz niskich temperatur dużym utrudnieniem jest dla nich poszukiwanie pożywienia w śniegu. Jak możemy pomóc tym podniebnym stworzeniom przetrwać ten trudny czas?

Misja – pożywienie

Ptaki ze swojej natury zmuszone są do samodzielnego poszukiwania jedzenia. Podczas chłodnych, zimowych miesięcy ta czynność jest znacznie utrudniona, ponieważ bardzo często pokarm jest ukryty pod warstwą śniegu lub lodu. Poszukiwanie pożywienia o tej porze roku pochłania znacznie więcej energii niż latem. Dlatego ptasi organizm w tym czasie potrzebuje znacznie więcej substancji odżywczych, które przetworzy na energię niezbędną do przetrwania zimy.

Karmnik dla ptaków

Czy możemy pomóc?

Niestety, dla wielu przedstawicieli tego gatunku zwierząt zima kończy się tragicznie. Z różnych powodów nie są w stanie przeżyć mroźnych miesięcy. Część ptaków zamarza, ale więcej z nich ginie z powodu braku pożywienia. Możemy zmniejszyć ilość umierających ptaków, dokarmiając je odpowiednim pokarmem. Jeśli już zdecydujemy się na to, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wszystko po to, aby nie zaszkodzić tym niewielkim stworzeniom.

Czym karmić ptaki zimą?

Najlepszym rozwiązaniem jest pokarm dla ptaków Bird Ball. Produkty tej marki są doskonałą odpowiedzią na zimowe potrzeby żywieniowe ptaków. Bogate w tłuszcz kule Bird Ball przyczyniają się do gromadzenia dodatkowych rezerw energii, co pozwala przetrwać zwierzętom mroźny, zimowy czas. Karma nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników ani polepszaczy smaku, a jej podawanie jest całkowicie bezpieczne dla ptasich organizmów. Istnieją również sprawdzone domowe sposoby pomagania tym zwierzętom, które od lat są praktykowane. Najpopularniejszym z nich jest umieszczanie przy karmniku słoniny. Inną często stosowaną praktyką są mieszanki ziaren, smalcu i oleju, które należy umieścić w pojemniku i wystawić na przykład na parapecie lub powiesić na gałęzi.

Regularne karmienie

Bardzo ważną kwestią przy dokarmianiu ptaków jest także systematyczność. Jeśli zaczniemy wspierać te zwierzęta pokarmem, nie możemy nagle zaniechać tej czynności. Może to bardzo źle wpłynąć na zdrowie ptaków, które bardzo szybko przyzwyczajają się do otrzymywania pożywienia i dłuższe przerwy mogą być dla nich niebezpieczne.

Co jest jeszcze potrzebne?

Przy dokarmianiu ptaków ważną rolę odgrywają również inne artykuły dla tych zwierząt. Rynek zoologiczny oferuje wiele produktów, które z pewnością pomogą w trosce o te stworzenia. Bardzo ważnym elementem są karmniki, w których ptaki mogą się posillić. Wykonanie tego niewielkiego domku nie powinno być trudnym zadaniem. Karmnik można także kupić, zapewniając ptakom komfortowe schronienie i miejsce do spożywania posiłku.

Zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Bez pomocy ludzi jest im znacznie trudniej przeżyć chłodne miesiące. Warto pomagać zwierzętom w potrzebie. Co prawda, one nam się nie odwdzięczą, ale pamiętajmy, że dobro zawsze wraca.

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *