Jak często szczepić psa?

Każdy właściciel psa pragnie, aby jego pupil był zdrowy. Niebezpieczeństwo zakażenia groźnymi chorobami jest bardzo wysokie. Aby się przed nimi uchronić, warto wykonać szczepienia, najlepiej jeszcze w wieku szczenięcym.

Na co szczepić psa?

Kiedy decydujemy się na adopcję lub zakup psa powinniśmy pomyśleć o jego szczepieniach. Psy, podobnie jak ludzie, mogą zarazić się wieloma niebezpiecznymi chorobami, które prowadzą do nieprzyjemnych komplikacji. Seria szczepień pomaga temu zapobiec. Najważniejszym szczepieniem jest to przeciw wściekliźnie, a obowiązek wykonania go jest regulowany przez prawo. Inne obowiązujące szczepienia zapobiegają takim chorobom jak nosówka, parwowiroza, koronawiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby. Niektóre ze szczepień powinny zostać wykonane kilkakrotnie, dopiero wówczas będą skuteczne.

Odrobaczanie psa

Aby szczepienia były skuteczne, szczepiony pies musi być zdrowy. Dlatego obowiązkowym etapem przed rozpoczęciem szczepień jest odrobaczanie. Pasożyty mogły zostać przekazane szczeniętom z mlekiem matki, mogły też zostać nabyte przy wielu innych okazjach. Proces odrobaczania rozpoczynamy od ok. 3 tygodnia życia szczeniaka. Kolejne przeprowadza się po 5 tygodniu życia oraz po 8 i 11. Każdorazowo odrobaczanie powinno być konsultowane z weterynarzem, który przepisze preparat odpowiedni dla naszego psa.

Szczepienie na wściekliznę

Wścieklizna jest ostrą chorobą wirusową, objawiającą się zapaleniami mózgu i rdzenia oraz nieuchronnie prowadzącą do śmierci. Szczepienia są obowiązkowe dla każdego psa i muszą być wykonywane 1 na rok. Za brak wykonania szczepienia właścicielowi grozi mandat w wysokości 500 zł, natomiast jeśli taki pies kogoś ugryzie, konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze. Pierwsze szczepienie przeciw wściekliźnie powinno być wykonane w 3 miesiącu życia.

Szczepienie psa

Szczepienie na nosówkę

Nosówka to jedna z najgroźniejszych wirusowych chorób zakaźnych psowatych. Charakteryzuje się ciężkim przebiegiem oraz wysoką śmiertelnością. Raz przebyta choroba daje odporność na całe życie, ale szczepionka skutecznie chroni zwierzę przed zachorowaniem. Pierwsze szczepienie na nosówkę powinno być wykonane po 7 tygodniu życia i powtórzone ok. 10 oraz 16 tygodnia.

Szczepienie na choroby zakaźne

Inne choroby zakaźne, przed którymi możemy uchronić psa, wykonując szczepienia to: parwowiroza, leptospiroza, koronawiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, borelioza, babeszjoza. Większość z nich wykonuje się dwu- lub trzykrotnie. Warto jednak pamiętać, że żadna szczepionka nie daje nam 100% zabezpieczenia przed chorobą.

Ile kosztuje szczepienie psa?

Ceny szczepień dla psów uzależnione są od typu placówki oraz rodzaju samego szczepienia:

  • pierwsza szczepionka dla szczeniąt przeciw nosówce i parwowirozy – około 40-55 zł
  • wścieklizna – około 30 zł
  • szczepionka wieloskładnikowa – około 60 – 85 zł
  • szczepionka z leptospirozą – około 100 zł

Od kiedy szczepić? Co ile szczepić?

Pierwsze szczepienia wykonuje się w 6-7 tygodniu życia szczenięcia. Ważne, aby był zachowany tydzień od ostatniego odrobaczania. Pozostałe terminy szczepień wczesnych (dla szczeniąt) wskazane są w tabeli poniżej.

Tydzień życia

6-7

10-12

16

Nosówka

x

x

x

Parwowiroza

x

x

x

Leptospiroza

x

x

Koronowiroza

x

Kaszel kenelowy

x

x

Wirusowe zapalenie wątroby

x

x

Wścieklizna

x

O psa należy również dbać na co dzień stosując odpowiednie preparaty na pasożyty oraz witaminy i odżywki.

2 thoughts on “Jak często szczepić psa?

  1. Znalazłam ostatnio u mojego psa kleszcza. Widać, że dość długo na nim „siedział”, bo był bardzo duży. Boję się teraz, że mój pies może przez to zachorować na boreliozę. Chciałabym zrobić badania u niego w tym kierunku. Gdzie można zrobić takie testy?

  2. Najlepiej będzie zabrać pieska do weterynarza i zastosować się do jego zaleceń. Borelioza to poważna choroba, której nie należy lekceważyć. Pozdrawiamy, Zespół KrakVet

Comments are closed.