Jak chronić psa przed kleszczami?

Od wczesnej wiosny aż do jesieni podczas spacerów na nas i na nasze czworonogi czyha groźne niebezpieczeństwo. Choć jest prawie niewidoczne dla naszych oczu, może spowodować groźną chorobę, a nawet doprowadzić do śmierci. Mowa o kleszczach pasożytach, które skutecznie odstraszają przed letnimi wycieczkami w zaroślach i lasach liściastych. Jak można się przed nimi chronić?

O co tyle krzyku?

Co roku media podają liczne przykłady groźnych zachorowań po ukąszeniu kleszcza. Te niewielkie pajęczaki mogą swoją obecnością na naszym ciele doprowadzić nawet do śmierci! Równie groźne są dla naszych czworonogów. Podczas ukąszenia kleszcz wprowadza do krwiobiegu substancję znieczulającą, w której mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty. To właśnie one są najbardziej szkodliwe dla organizmu człowieka i czworonoga.

Dlaczego trzeba chronić się przed kleszczami?

Najpopularniejsze choroby, które przenoszą kleszcze to babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, hepatozooznoza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Większość z tych chorób rozwija się powoli, czasem niepostrzeżenie atakując kolejne narządy organizmu i pozostawiając w nich trwałe zmiany. Niepokojące objawy, na które należy zwrócić uwagę i z którymi warto pójść do weterynarza to długo utrzymujący się rumień po ugryzieniu kleszcza, gorączka, apatia, powiększone węzły chłonne, kulawizna, zmiany apetytu czy przyspieszony oddech.

Jakich miejsc unikać?

Okres aktywności kleszczy trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Stworzenia te są aktywne nawet w temperaturach ok. 7-10 stopni! Najbardziej odpowiada im jednak ciepło i wysoka wilgotność, przez co najłatwiej złapać kleszcza latem. W ciągu dnia kleszcze najchętniej atakują w godzinach porannych oraz popołudniowych, czyli wtedy kiedy najczęściej wychodzimy na spacery. Około południa, kiedy temperatury są najwyższe, chowają się przed słońcem. Kleszcze uwielbiają zarośla, lasy liściaste, krzaki, wysokie trawy i łąki. Można jednak spotkać je nawet w miejskich ogródkach czy parkach.

Pies w lesie

Jak chronić psy przed kleszczami?

Choć kleszcze niosą ze sobą duże niebezpieczeństwo, nie sposób zrezygnować z wychodzenia na spacery w trakcie ciepłych miesięcy! Na rynku dostępne są preparaty, które zabezpieczą skórę czworonogów przed inwazją nieproszonych gości. Można wybierać wśród spot-onów, obroży, sprayów, specjalnych tabletek, a nawet urządzeń ultradźwiękowych. Trzeba jednak pamiętać, że działanie poszczególnych środków będzie nieco inne u każdego czworonoga.

  • Preparaty typu spot-on  są to ampułki z substancją odstraszającą pasożyty, którą aplikuje się na skórę zwierzęcia. Ich działanie trwa około miesiąca, ale psów z długą sierścią może trwać krócej.

  • Obroża przeciw pasożytom najprostszy w użyciu środek przeciwko kleszczom. Założona obroża uwalnia środki przeciw pasożytom w niewielkich dawkach przez cały czas noszenia. Ich skuteczność jest zależna od rodzaju obroży i wynosi od miesiąca do nawet 9 miesięcy. Obrożę psy powinny nosić cały czas, nie tylko w czasie spacerów.

  • Preparaty w sprayu stosuje się bezpośrednio na skórę. Są różne rodzaje tego typu preparatów. Niektóre działają przez kilka godzin, inne nawet kilka miesięcy. Spraye będą najwygodniejsze, jeżeli pies jest w małym stopniu narażony na ukąszenie kleszcza.

  • Urządzenia ultradźwiękowe  urządzenia te emitują dźwięki, które uniemożliwiają kleszczom zlokalizowanie psa. Skuteczne działanie utrzymuje się od 10 miesięcy do prawie dwóch lat. Jest proste w użyciu i bardzo wygodne.

  • Tabletki przeciwko pasożytom jeden z nowszych preparatów w walce z pasożytami. Dostępne są wyłącznie u weterynarza i działają od miesiąca do 3 miesięcy. Kleszcze, nawet jeżeli dostaną się na skórę psa, odpadną, a niebezpieczne substancje zostaną zneutralizowane.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego psa?

Aby stosowane preparaty spełniały swoje zadanie muszą być używane zgodnie z zaleceniami. Przed aplikacją należy uważnie przeczytać ulotkę i zastosować się do rad weterynarza. Mimo to należy pamiętać, aby po każdym spacerze dokładnie wyczesać i sprawdzić sierść pupila. Ten nawyk najlepiej ochroni naszego czworonoga przed niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.