Ile żyją koty i co wpływa na długość ich życia?

Ile żyją koty i co wpływa na długość ich życia

Ile żyją koty i co wpływa na długość ich życia?

Koty, nasze domowe czworonogi, zawsze chodzące swoimi drogami. Cenimy je za charakter, indywidualizm i niezależność, chcemy aby były z nami długo, nie chorowały i zachowały kondycję nawet do późnej, kociej starości. Przeczytaj o tym więcej.

Spis treści:

  1. Kot, towarzysz człowieka
  2. Ile żyją koty domowe?
  3. Która rasa kotów żyje najdłużej?
  4. Co wpływa na długość życia kota
  5. Ile żyje kot wychodzący?
  6. Ile żyją koty po sterylizacji?
  7. Czym karmić kota?
  8. Kiedy kot się starzeje?
  9. Co robić aby Twój kot żył jak najdłużej?

Kot, towarzysz człowieka

Kot towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, najstarsze informacje pochodzą ze starożytnych cywilizacji Grecji, Egiptu, a nawet Babilonii. Jako towarzysz życia ma pozytywny wpływ na zdrowie i psychikę człowieka, bywa też doskonałym kompanem do zabaw dla małych lub dorastających dzieci. 

Ile lat żyją koty domowe

W warunkach domowych kot potrafi żyć długo, przeciętnie kilkanaście, a nawet 20 lat. Pewna rekordzistka – kotka o imieniu Kremowy Ptyś (Creme Puff) – żyła ponad 38! Kot potrafi świetnie odnaleźć się nawet w niewielkim mieszkaniu jeżeli zapewnimy mu jego własny kąt i kocie zabawki. Dla kota domowego ważny jest ruch, jeżeli sam jest niezbyt chętny powinniśmy sami inicjować różnego rodzaju aktywności. 

Która rasa kotów żyje najdłużej?

Koty co do zasady starzeją się od 7 roku życia. W zależności od rasy, trybu życia i opieki siódmy rok życia może zwiastować albo nadchodzącą krótką emeryturę, albo początek trwającej ponad dekadę „złotej kociej jesieni”. Opinię kotów długowiecznych mają koty balijskie, syjamskie, brytyjskie, a także persy.

●     Rasa balijska tak naprawdę pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest wynikiem przemyślanych krzyżówek. Kot balijski jest towarzyski, lubi zwracać na siebie uwagę innych i ma opinię tolerancyjnego, dlatego wybierają go rodziny z małymi dziećmi i innymi zwierzętami. Kot balijski potrafi żyć ponad 20 lat.

●     Koty syjamskie to dalecy kuzyni wyżej wymienionej rasy. Mają opinię zgodnych zwierzaków, które potrafią dostosować się do człowieka i wiele od niego nauczyć, oczywiście o ile chcą. Są też towarzyskie i jeśli się na nie zdecydujemy, pamiętajmy, że ten ukochany czworonóg nie będzie szczęśliwy sam w czterech ścianach, może od razu lepiej wziąć parę? Podobnie jak koty balijskie żyją około 20 lat.

●     Kot brytyjski to królewski nabytek, lubi patrzeć na ludzi z wysoka, ceni sobie spokój i dystans, będzie miał ochotę to się przytuli, ale nie licz na zbyt wiele. Chłodna angielska krew i spokojne, stateczne spojrzenie to jego znak firmowy. Jest dobrym towarzyszem ludzi starszych, spokojnych i poukładanych, raczej unika dzieci. Będzie twoim towarzyszem przez plus-minus 18 lat.

●     Kot perski, łagodny samotnik i domator, nie ma nic przeciwko zabawie i pieszczotom jeśli się go do nich zachęci. Bezpieczny dla dzieci, unikający nawet pozorowanej agresji, chętnie zajmuje miejsce w swoim ulubionym fotelu. Żyje około 17 lat.  

Co wpływa na długość życia kota?

Nasz kot będzie się cieszył zdrowiem długo jeśli poświęcimy mu swój czas i uwagę. Nie wystarczy miseczka mleczka oraz kocie łakocie. Pełna miska zdrowego, zbilansowanego jedzenia, to podstawa.

Nowość: Jednoporcjowe saszetki dla kota w galarecie. Zdrowie i wygoda w jednym!

Jedzeniu powinien także towarzyszyć ruch, tak samo jak my, nasze koty potrzebują gimnastykować się dla zachowania kondycji. Zadbajmy o kocie zabawki i wspólne zabawy. Trzecia sprawa to serce. Kotek – bardziej niż inne domowe zwierzę – czuje kiedy jest kochany i kiedy jego właścicielowi na nim zależy. Samotność, smutek, depresja dopada także naszych kocich domowników i wpływa na długość ich życia.

Porada. Spróbuj dobrać odpowiednią dietę dzięki szerokiej gamie produktów żywieniowych Bozita w naszym sklepie. Jeśli masz pytania, z chęcią pomożemy Ci w wyborze.

Ile żyje kot wychodzący?

Wypuszczanie kota na spacery i przechadzki oznacza ryzyko, że przydarzy mu się coś niedobrego. W najlepszym wypadku oddali się zbyt daleko i będzie miał kłopot wrócić, ale może być gorzej. Koty korzystające z wolności nocnych i dziennych przechadzek zazwyczaj żyją do około 10 lat podczas gdy ich bardziej stateczni koci sąsiedzi nawet dwa razy dłużej.

Ile żyją koty po sterylizacji?

Wg powszechnie przyjętej w środowisku naukowym opinii sterylizacja zwierzęcia przedłuża jego życie w przypadku kocurów o połowę, a w przypadku kotek o jedną trzecią. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są różne, od chorób narządów rodnych w późniejszym wieku po eliminację ryzykownych zachowań w okresie rui.

Koty po sterylizacji są też bardziej spokojne – nie dadzą się ponieść emocjom wpadając w pościg za ukochaną i nie uczestniczą w walkach o terytorium.

Czym karmić kota?

Koty – tak samo jak wszyscy domownicy – powinni otrzymywać zdrowe, zbilansowane i regularne posiłki. Powinniśmy dbać o to aby nasz kot nie spożywał pokarmów źle wpływających na jego metabolizm, przejadał się albo głodził nadmierną przerwą pomiędzy jedzeniem. Nie należy też żywić kota resztkami ze stołu i choć oczywiście od czasu do czasu odrobina wędliny czy gotowanego mięsa mu nie zaszkodzi, to jednak najlepszym rozwiązaniem jest wybór przeznaczonej do tego celu suchej lub mokrej karmy pełnowartościowej. Nie zapominajmy o wodzie, kot powinien mieć do niej stały dostęp.

Porada. Wyżywienie powinno być dostosowane do wieku i trybu życia zwierzęcia. Sprawdź ofertę pełnowartościowych, bezzbożowych karm Bozita i dowiedz się, który produkt najlepiej spełni potrzeby Twojego kota. 

Ulubiona karma dla kotów
Ulubiona karma dla kotów

Kiedy kot się starzeje?

Uważa się, że jeden rok kociego życia liczy się jak siedem lat jego właściciela. W przypadku młodych kociąt, w pierwszym roku życia okres ten liczy się podwójnie. Roczne kocię to taki nasz nastolatek, wprawdzie jest już duży, ale jeszcze ma pstro w głowie. Koty starzeją się od siódmego roku życia, tracą wtedy powoli sprawność zmysłów, gibkość ciała, pogarsza się też metabolizm, zaczynają pojawiać się choroby i popsute zęby.

Co robić aby Twój kot żył jak najdłużej?

Kot, jak każdy z domowników, wymaga opieki, troski i miłości. Zbilansowana, smaczna dieta dostosowana do jego wieku i aktywności fizycznej to podstawa. Druga to obserwacja kocich zachowań pod kątem ewentualnych chorób lub wynikłych z wieku niesprawności. Niezależnie od tego wskazane są regularne odwiedziny u weterynarza, szczepienia, odrobaczanie i sterylizacja. To wszystko ważne, ale nie zapominajmy o najważniejszym. Kot bowiem – jak każde żywe stworzenie – potrzebuje naszej miłości. Wyczuwa doskonale nasze emocje, poświęconą mu uwagę i szacunek do jego potrzeb. Koty to zwierzęta wrażliwe, lubią czuć się kochane, mogą wtedy odwzajemnić się po swojemu i szczęśliwie dożyć długiej, spokojnej, kociej starości.