Ile powinien jeść kot?

Ile powinien jeść nasz kot

Pytania dotyczące opieki nad kotami nurtują wielu właścicieli – nie tylko tych świeżo upieczonych. Nie inaczej jest w przypadku kwestii karmienia. Trudno jest bowiem określić ile jedzenia ma dostać nasz pupil, jak często go karmić, czym go karmić i jakimi porcjami? Skąd mamy wiedzieć ile powinien ważyć kot i jak to powinno wpłynąć na dobór i ilość podawanego pokarmu. Warto więc uporządkować swoją wiedzę na temat karmienia – Wasz kot z pewnością za to podziękuje.

Ile powinien jeść nasz kot?

Trudno określić ile dokładnie powinien jeść kot, jednak przyjmuje się, że dorosłe koty potrzebują 5 gram białka na 1 kilogram należnej masy ciała. Czym jest jednak „należna masa ciała”? Jest to spodziewana, prawidłowa waga kota, która jest oczywiście zależna od szeregu różnych czynników, takich jak rasa, czy budowa ciała. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli nasz kot przekracza spodziewaną wagę ciała, to należy dawać mu jeść mniej, jeżeli zaś jeszcze mu do niej trochę brakuje, to powinien dostawać więcej jedzenia. Uznaje się też, że koty potrzebują od 40 kilokalorii na 1 kg masy ciała do 60 – w zależności od trybu życia, co daje około 240 kalorii dziennie. Trzeba pamiętać o tym, że podawane na opakowaniach karm informacje o dawkowaniu, dotyczą kotów, które jedzą tylko tę karmę. Widać więc, że w przypadku wyznaczania tego, ile ma zjeść nasz kot, musimy dostosowywać ilość jedzenia do różnych czynników.

Ile razy dziennie karmić kota?

Odpowiedź na pytanie o częstotliwość karmienia kota zależy w dużej mierze od tego, co tenże kot jada. Często właściciele kotów dają kotom dwa posiłku dziennie i stały dostęp do suchej karmy. Poleca się jednak, by i karmę dawkować – jej dzienny przydział podzielić na trzy grupy i w ten sposób dawać kotu. W ten sposób kot dostanie około pięciu posiłków dziennie i ilość taka wydaje się zadowalająca. Trzeba jednak rozplanować co i kiedy dostanie zwierzak, tak, aby odległość między dwoma posiłkami nie była zbyt duża, lub zbyt mała.

kot w kuchni

Kocia dieta

Czasem, gdy nasz pupil za dużo je, przyda się mu dieta. Żywienie kotów nie jest czymś statycznym, a dynamicznym – trzeba dostosowywać dawki do potrzeb kota i etapu, na jakim się w swoim życiu znajduje. By ocenić, czy dotychczasowy sposób żywienia jest odpowiedni, należy sprawdzić, czy kot ma np. nadwagi, lub niedowagi. Prostym sposobem na sprawdzenie tego, jest przejechanie ręką po kręgosłupie i żebrach zwierzęcia. Jeżeli są one niewyczuwalne, to znaczy, że kot ma nadwagę. Jeżeli zaś i kręgosłup, lub żebra są widoczne, to świadczy to, o niedowadze. Na podstawie wyników tego małego badania powinno się zwiększać, lub zmniejszać porcje pokarmu podawane kotu.

Polecane karmy dla kotów

Zobacz produkty: Karma dla kotów >>

Pamiętaj też o tym, że koty to mięsożercy, a nie wegetarianie. Wybieraj te karmy, które są bogate w białka zwierzęce i zostały przygotowane na bazie mięsa. Zwracaj też uwagę na ilość węglowodanów w karmie – nie powinny one przekraczać około 10% składu całego produktu. Przy wyborze karmy mokrej kieruj się tym, ile jest w niej mięsa. Produkty uboczne, wypełniacze – to są rzeczy, których jak najmniej powinno być w kocim posiłku.

2 thoughts on “Ile powinien jeść kot?

  1. Koty tak jak ludzie, potrzebują wymierzenia ilości jedzenie i ich czasu podawania. Nasz kociak dostaje dwa razy dziennie suchą karmę z Bozity, raz mokrą lub surową wątróbkę. Zawsze pilnujemy,żeby nic się nie działo po podaniu surowego mięsa.

  2. Moj je dwa razy dziennie karmę z bozity i to mu wystarcza . Do tego karma dostarcza mu niezbędne witaminy .

Comments are closed.