Husky syberyjski – pies z Syberii

husky syberyjski

Husky syberyjski to wyjątkowy, wyróżniający się na tle innych, pies. Charakteryzuje się intensywnie niebieskimi oczami. Jego pozytywne nastawienie i przywiązanie do właściciela sprawiają, że doskonale sprawdzi się jako pies towarzyszący.

Husky syberyjskie pracowały na terenie Syberii. Za pionierów rasy uważa się Czukczów (lud zamieszkujący północno-wschodnią Rosję). Ochłodzenie klimatu sprawiło, że psy zaczęto wykorzystywać w psich zaprzęgach. Na początku XX wieku reprezentanci rasy pojawili się w Kanadzie na wyścigu All Alaska Sweepstake (o długości 650 kilometrów). Choć nie dawano im żadnych szans, zaprzęg rosyjskiego handlarza dotarł na metę jako trzeci. W kolejnych latach, na tej samej trasie, husky ustanowiły rekord – 74 godziny 14 minut i 39 sekund. Wynik udało się pobić dopiero po 73 latach, w 1983 roku.

Reprezentanci tej rasy towarzyszą swoim opiekunom średnio od 12 do 15 lat. W tym czasie okazują uczucia i oddanie wobec swojej rodziny. Potrafi zaprzyjaźnić się z każdym, dlatego nie nadaje się do roli stróża.

Suka osiąga od 50 do 56 centymetrów, a jej waga waha się od 15 do 23 kilogramów. Natomiast dorosły pies mierzy od 54 do 60 centymetrów, a waży w przedziale 20 a 28 kilogramów. U reprezentantów tej rasy dopuszczalne są wszystkie odcienie sierści – od czysto białego, aż do odcieni szarości.

Jaki jest husky syberyjski?

Reprezentanci rasy są bardzo oddani swoim właścicielom. Potrafi zaprzyjaźnić się z każdym i mimo że jest czujny, niestety nie nadaje się do roli psa stróżującego. Ma silny charakter i temperament, dlatego jeśli opiekun niewłaściwie go prowadzi może wykazywać tendencje do dominacji.

Ponadto pies dobrze czuje się w kontaktach z dziećmi. Jest bardzo ruchliwy, dlatego każdy kontakt powinien być kontrolowany przez osoby dorosłe. Czworonóg jest energiczny i żywiołowy. Dlatego potrzebuje dużej dawki ruchu. W związku z tym nie nadaje się dla osób starszych.

Husky jest inteligentny i szybko potrafi się nauczyć nowych komend. Jednak nieumiejętne szkolenie i brak konsekwencji mogą sprawić, że pies będzie to wykorzystywał. Wychowywanie powinno zacząć się już od pierwszych miesięcy życia. Podstawowe zasady (takie jak chodzenie na smyczy, przychodzenie na komendę) powinny być wzmacnianie przez całe życie.

Czworonogi najlepiej czują się mieszkając w domu. Potrzebują przestrzeni, dlatego swobodny dostęp do ogrodu będzie pozytywnie wpływał na ich funkcjonowanie. Z natury husky żyje w stadzie, dlatego źle znosi samotność. Nieobecność właściciela może niekorzystnie wpływać na ich samopoczucie.

Husky syberyjski – jaka karma dla psa?

Aktywność psa sprawia, że karma powinna dostarczać zarówno zapotrzebowanie energetyczne, jak i wszystkie potrzebne składniki mineralne i witaminy. Czworonogom można podawać zarówno gotowe karmy wysokojakościowe, jak i domowe posiłki. Przy wyborze drugiej opcji należy pamiętać o prawidłowej suplementacji.

.

Husky syberyjski – pielęgnacja

Czworonogi linieją intensywnie przeważnie dwa razy do roku (na wiosnę i jesienią). Sierść husky’ego wykazuje właściwości samooczyszczające, dlatego wystarczy szczotkować ją raz w tygodniu. Natomiast w okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość zabiegów.

.

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • odpowiedni do kontaktów z dziećmi,
  • inteligentny,
  • aktywny,
  • lubi spędzać czas ze swoją rodziną.

Wady:

  • może być uparty i wykazywać tendencję do dominacji,
  • obficie linieje
  • nieumiejętne szkolenie sprawia, że może być nieposłuszny,
  • brak aktywności skutkuje rozwinięciem się niepożądanych zachowań.