Hovawart – pies z temperamentem

Hovawart charakteryzuje się gęstym i długim włosiem. Ponadto jego szlachetna głowa dodaje mu uroku i dostojności. Doskonale sprawdzi się w pracy przy użyciu węchu. Jego umiejętności sprawiają, że hovawart odnajdzie się zarówno w roli psa obronnego, jak i tropiącego.

Czworonóg towarzyszy swojej rodzinie od 12 do 14 lat. Dorosła suka osiąga od 58 do 65 centymetrów, a jej waga wynosi od 25 do 35 kilogramów. Z kolei pies mierzy od 63 do 70 centymetrów, a jego waga waha się od 30 do 40 kilogramów.

Jaki jest hovawart?

Pies jest bardzo inteligentny. W związku z tym jego szkolenie i wychowanie nie należy do skomplikowanych. Konsekwencja i przyjazne metody nauki sprawią, że czworonóg szybko nauczy się, tego czego od niego wymagamy. Socjalizacja i jego tresura powinny rozpocząć się jak najwcześniej. Wszystkie błędy wychowawcze (jak na przykład zbyt duże pobłażanie) mogą być wykorzystywane przez psa. Przedstawiciele rasy mają skłonności do dominacji, dlatego właściciel powinien od samego początku wyznaczyć wyraźne granice w wychowaniu psa.

Hovawart jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Uwielbia spędzać czas ze swoją rodziną. Doskonale czuje się w towarzystwie dzieci. Jednak mimo wszystko należy zachować ostrożność i każdy kontakt dziecka z psem powinien odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Czworonóg dojrzewa dość późno – między trzecim a czwartym rokiem życia.

Reprezentant rasy potrzebuje dużo ruchu. Dlatego doskonale będzie się czuł mieszkając w domu z ogrodem. Codzienne spacery są natomiast obowiązkiem właściciela. Oprócz stymulacji ruchowej, musimy zapewnić psu również aktywność umysłową, jak na przykład tropienie czy mantrailing.

Długotrwała samotność może denerwować i frustrować psa. Pozostawiony na dłuższy czas sam może zacząć niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu.

Hovawart – jaka karma?

Pies ma duży apetyt. Dlatego jego opiekun musi kontrolować wagę i ilość oraz wielkość posiłków. Karma powinna dostarczać całkowitego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Ponadto, dobrze aby zawierała substancje i witaminy wspierające kości i stawy czworonoga.

Najlepiej dzielić dzienną porcję karmy na dwa mniejsze posiłki. W ten sposób przejmiemy kontrole nad wagą psa i unikniemy nadwagi.

.

Hovawart – pielęgnacja

Choć pies posiada długą i gęstą sierść jego codzienna pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Wystarczy wyczesywać go systematycznie – raz lub dwa razy w tygodniu. Włosie psa ma cechy samooczyszczające, dlatego z łatwością można usunąć z niego wszelkie zabrudzenia.

Właściciel powinien również kontrolować stan uzębienia i uszy. Regularne kontrole pozwolą uniknąć nieprzyjemnych powikłań, jak na przykład zapalenie uszu. Ponadto opiekun musi regularnie obcinać czworonogowi pazury, ponieważ pies sam ich nie ściera.

.

Zalety:

  • oddany rodzinie,
  • lubi przebywać z dziećmi,
  • inteligentny,
  • szybko się uczy,
  • sprawdzi się w roli psa stróżującego,
  • łatwy w pielęgnacji.

Wady:

  • późno dojrzewa,
  • może mieć skłonności do dominacji,
  • źle znosi dłuższą samotność,
  • obficie linieje.