Hawańczyk – pies dla alergików

Hawańczyk lubi zabawę, pieszczoty i czas wspólnie spędzony z właścicielem. Zaraża optymizmem i entuzjazmem wszystkich w swoim otoczeniu. Pies zamiast sierści ma włosy, dlatego jest odpowiednim wyborem dla alergików

Hawańczyk to czworonóg małych rozmiarów. Zarówno dorosła suka, jak i pies mierzą od 21 do 29 centymetrów, a ich waga waha się między 4 a 6 kilogramami. Sierść może mieć kolor piaskowy, brązowo-rudy lub płowy (w różnych odcieniach). Rzadko spotyka się umaszczenie czysto białe. Zwierzę towarzyszy swojej rodzinie od 13 do 15 lat.

Jaki jest hawańczyk?

Charakter i zachowanie psa niejednokrotnie łapie za serce. Zwierzę jest szczęśliwe i radosne. Uwielbia się bawić i spędzać czas ze swoją rodziną. Jest oddany i szybko się uczy, dlatego z łatwością przyswoi kolejne zadania i komendy oraz dostosuje się do nowego otoczenia.

Choć jest mocno przywiązany do swojego opiekuna, dobrze znosi samotność. Przyzwyczajenie go do spędzania kilku godzin dziennie samemu sprawi, że nie pojawi się u niego tendencja do niszczenia przedmiotów i otoczenia. Hawańczyk może mieszkać zarówno w dużym domu, jak i mieszkaniu. Zadowalające będą dla niego codzienne spacery, które rozładują jego pokłady energii.

Pozytywne usposobienie psa sprawia, że będzie on dobrym towarzyszem zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. Hawańczyk uwielbia się bawić, dlatego świetnie będzie się czuł w towarzystwie najmłodszych członków rodziny. Osoba starsza także może cieszyć się z jego obecności. Dzięki inteligencji i zachowaniu czworonóg szybko i bezproblemowo dostosuje się do stylu życia właściciela.

Pielęgnacja hawańczyka

Mimo małych rozmiarów sierść psa jest długa. Osiąga od 12 do 18 centymetrów. Dlatego właściciel musi systematycznie i dokładnie o nią dbać. Włosy są miękkie i jedwabiste w dotyku. Aby utrzymać sierść w dobrej kondycji należy szczotkować ją kilka razy w tygodniu – najlepiej codziennie.

.

Hawańczyk – jaka karma dla psa?

Rasa ma tendencję do nadwagi, dlatego odpowiedni dobór karmy jest kluczowy. Hawańczyk zje ze smakiem zarówno karmę mokrą, jak i suchą. Posiłki należy podzielić na kilka porcji, w zależności od codziennej aktywności.

Czworonóg nie jest łakomczuchem. Jednak bardzo ucieszy się, gdy w nagrodę za dobre zachowanie dostanie przysmak.

.

Zalety:

  • Oddany swojemu właścicielowi.
  • Dobrze znosi samotność.
  • Długowieczny (żyje od 13 do 15 lat).
  • Odpowiedni do kontaktów z dziećmi i osobami starszymi.

Wady:

  • Wymaga starannej i regularnej pielęgnacji.
  • Ma skłonności do tycia i nadwagi.