Grzywacz chiński – nagi pies

grzywacz chiński

Grzywacz chiński przyciąga wzrok i uwagę swoim niespotykanym wyglądem. Istnieją dwie odmiany rasy – naga i powderpuff. Pierwszą z nich charakteryzuje to, że ciało czworonoga (poza kończynami, głową oraz ogonem) pozbawione jest sierści. Z kolei w drugiej, pies ma podwójną sierść i miękki, długi włos.

Od początku swojego istnienia reprezentanci rasy byli traktowani jako psy do towarzystwa. Ponadto wykorzystywano je do niefarmakologicznego leczenia między innymi zmian reumatycznych (poprzez ogrzewanie ciałem) . Obecnie grzywacz chiński odnajduje się doskonale w roli przyjaciela rodziny.

Pochodzenie rasy nie jest do końca zdefiniowane. Pierwsze zapiski o jej istnieniu pochodzą z Chin, z czasów panowania dynastii Han ( 206 r. p.n.e. – 220 r. n.e.). Wtedy też czworonogi towarzyszyły marynarzom podczas długich rejsów. Na statkach używane były głównie do tępienia gryzoni oraz jako żywe termofory.

Współczesny grzywacz chiński powstał prawdopodobnie w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Był wynikiem krzyżówki nagiego psa meksykańskiego (xoloitzcuintle), peruwiańskiego perro sin pelo del peru z długowłosymi miniaturowymi rasami. Czworonogi po raz pierwszy zostały zaprezentowane na wystawie w 1885 roku w Westminster.

Grzywacz chiński – jaki jest?

Dorosły osobnik osiąga od 28 do 33 centymetrów. Natomiast suka mierzy od 23 do 30 centymetrów. Reprezentanci rasy nie powinni ważyć więcej niż 5,4 kilograma.

Delikatna budowa psa sprawia, że wzbudza on wiele pozytywnych emocji. Czworonóg jest radosny, pogodny i aktywny. Chętnie spędza czas ze swoimi opiekunami – także z małymi dziećmi. Przesiaduje na kolanach, lubi pieszczoty i wspólne zabawy. Przywiązuje się do swojego właściciela i dobrze czuje się w roli psa rodzinnego. Jednak nie lubi zostawać sam w domu bez opieki.

Mimo swoich małych rozmiarów jest aktywny, energiczny i wytrzymały. Lubi życie towarzyskie, dlatego często nie opuszcza swojej rodziny, zarówno podczas wspólnych aktywności fizycznych (np. wędrówki górskie), jak i weekendowego odpoczywania.

Jego opiekun musi być systematyczny i cierpliwy. Grzywacz jest inteligentny i szybko się uczy. Jednak nieodzownym elementem jego wychowania i tresury jest konsekwentność działania. Wszystkie postępy w nauce dobrze nagradzać, aby rozbudzić w czworonogu chęć do dalszego uczenia się.

Jego charakter i przyjazne nastawienie sprawiają, że będzie odpowiednim wyborem dla rodzin z dziećmi i osób starszych.

Grzywacz chiński – jaka karma dla psa?

Czworonóg ma dobry apetyt. Do rzadkości zdarza mu się wybrzydzać. Jego posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane oraz zawierać średnią ilość białka. Zwiększony metabolizm, który jest charakterystyczny dla małych ras, sprawia, że posiłki należy dzielić na mniejsze porcje. Karma, którą wybierzemy dla psa powinna dostarczać odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin, które będą wspierać prawidłowe funkcjonowanie czworonoga.

.

Grzywacz chiński – pielęgnacja

Mimo że pies nie posiada dużych ilości sierści, jego właściciel nie powinien zapominać o systematycznej pielęgnacji. Regularne wyczesywanie podszerstka i włosów w okolicach głowy, ogona i kończyn pozwoli na utrzymanie nienagannego wyglądu. Czworonoga należy również często kąpać, a przed szczotkowaniem zwilżać włosie.

Brak sierści sprawia, że rasa jest bezpieczna dla osób cierpiących na alergie. Struktura włosów czworonoga jest podobna do ludzkich, dlatego sierść grzywaczy chińskich nie uczula.

.

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • odpowiedni do roli psa rodzinnego,
  • łatwy w pielęgnacji,
  • sprawdzi się zarówno w rodzinie z dziećmi, jak i u osób starszych,
  • inteligentny i chętny do nauki.

Wady:

  • wrażliwy na zmiany pogodowe,
  • nieufny wobec nieznajomych.