Głuchy i niewidomy pies – poznaj Pluma!

niewidomy pies

Posiadanie zdrowego psa i opieka nad nim wymaga dużej odpowiedzialności. Głuchy lub niewidomy pies to jeszcze więcej obowiązków. Przekonał się o tym właściciel Pluma. Opiekun wypracował z podopiecznym swój własny sposób komunikacji, dzięki czemu mogą funkcjonować bez ograniczeń związanych z niepełnosprawnością.

Niepełnosprawność u psa

Zaburzenia słuchu u psa dotyczą nie tylko starszych psów. Problem pojawia się także u młodych czworonogów. Zapalenie ucha, urazy mechaniczne czy wady wrodzone mogą powodować powstanie niepełnosprawności. Z kolei życie z niewidomym psem wymaga od opiekunów kilku wyrzeczeń i zmian. Przede wszystkim należy przystosować dom i otoczenie do ograniczeń zwierzęcia, tak aby ułatwić mu poruszanie się. Utrata wzroku często wiąże się z wiekiem i postępującą starością.

Opiekowanie się niepełnosprawnym psem wymaga szczególnego traktowania. Dlatego w porozumiewaniu się  należy wykorzystać pozostałe zmysłu psa – węch i dotyk. Nowy sposób komunikowania się ułatwi codzienne funkcjonowanie zarówno psu, jak i właścicielowi.

Głuchy i niewidomy pies – oto Plum!

Plum to energiczna suka o białej sierści. Jest niewidoma i głucha. Mimo swojej niepełnosprawności zwierzę funkcjonuje normalnie. Z radością wychodzi na spacery, lubi się bawić zarówno ze swoim opiekunem, jak i innymi zwierzętami. Niepełnosprawność nie przeszkadza ani Plum ani jej właścicielowi w czerpaniu przyjemności ze wspólnie spędzanych chwil. Razem spacerują, wyjeżdżają na wycieczki i spędzają każdą chwilę.

Plum porozumiewa się z właścicielem głównie za pomocą dotyku i węchu. Dzięki specjalnie opracowanemu systemu komunikacji pies może podejmować aktywności, które sprawiają radość. Nowy sposób porozumiewania się okazał się zarówno dla psa, jak i dla właściciela łatwy do nauczenia. Dla przykładu, wychodząc z bagażnika samochodowego, pies czeka, aż mężczyzna dotknie go w odpowiednim miejscu – to znak, że opuszczenie auta jest możliwe i całkowicie bezpieczne.

Podczas spacerów i zabaw, Plum wykorzystuje drugi zmysł – węch. Wyczuwa, gdzie znajdują się pozostałe zwierzęta oraz zabawki. Dzięki temu może w pełni oddać się przyjemności.

Zobacz film i poznaj wyjątkowego psa!

https://www.facebook.com/watch/?v=1489190661279868