Gdy kot zaczyna niszczyć meble…

Kot niszczy meble

Mieć przyjaciela kota to jedna z największych przyjemności w życiu. Wizja powrotu do domu i możliwości zabawy z puszystym czworonogiem poprawia nastrój nawet w najgorszy dzień. Jednak niekiedy kot staje się dla naszego domu wielkim problemem: zaczyna drapać meble, niszczy ukochany fotel, rysuje każdą szafkę. Co zrobić, kiedy kot drapie wyposażenie naszego mieszkania? Jak zachęcić go do używania drapaka?

Chyba każdy właściciel kota spotkał się z problemem drapania mebli. I choć dobro naszego pupila jest dla nas najważniejsze, nie chcemy, aby przez niego wymieniać większość mieszkania. Poniżej odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania w kwestii drapania mebli przez koty.

Dlaczego kot niszczy meble?

Tak zadane pytanie prowadzi do rozważenia, czy kot niszczy nasze umeblowanie specjalnie. Oczywiście tak nie jest! Zachowania kotów są skutkiem bardzo różnych czynników: genów i instynktu, przyzwyczajeń czy nawet naszych, niekiedy nieświadomie udzielanych, pozwoleń. Podobnie jest z drapaniem mebli.

Kot niszczy meble

W ten sposób koty chcą:

zaznaczyć swoje terytorium, aż na opuszkach łapek kota znajdzie się zapach, który zostawiany przez nie w różnych miejscach oznakuje terytorium i jest sposobem komunikacji z innymi. Jest to przyczyna drapania szczególnie w domach, w których mieszka więcej kotów, zamieszkało nowe zwierzę lub tam, gdzie w okolicy znajduje się więcej czworonogów.

okazać radość. Niektóre koty zaczynają drapać kanapę, gdy słyszą dźwięk otwieranego zamka w drzwiach, okazując w ten sposób radość na powrót właściciela, inne podchodzą do foteli i szafek, gdy tylko zaczynamy przygotowywać jedzenie. Drapanie w tym wypadku jest sposobem na przekazanie pozytywnych emocji i formą komunikacji z właścicielem.

odreagować lęk i stres. Być może stało się coś, co wpłynęło na kota – nawet niewielkie w naszym odczuciu zmiany jak remont, przemeblowanie, nowe elementy wyposażenia, co sprawiło, że zwierzę stara się odreagować nagromadzone emocje.

rozciągnąć mięśnie. Jedną z przyczyn niszczenia mebli pazurami jest chęć utrzymania sprawnego organizmu. Koty mieszkające w mieszkaniach rzadko mają okazję do prawdziwego treningu, dlatego odczuwają potrzebę rozciągnięcia całego ciała i dążą do tego właśnie poprzez zaczepianie się pazurkami o meble.

naostrzyć lub spiłować pazury. To instynktowne zachowanie kotów, które drapiąc chropowate powierzchnie dostosowują kształt i długość pazurów. Jeżeli zaobserwujemy, że przyczyną drapania mebli przez naszego kota są właśnie pazury, możemy je delikatnie obciąć.

Czy powinniśmy obciąć pazurki kotu, który drapie meble?

Z powyższego zestawienia wynika, że przyczyną drapania mebli przez koty są nie tylko zbyt długie pazury. Jest to jedynie jeden z możliwych powodów. Dlatego na początku powinniśmy przeanalizować zachowanie naszego pupila i zastanowić się nad tym, dlaczego drapie meble. Być może zaobserwujemy jakieś powtarzalne schematy działania, co pomoże nam wyciągnąć właściwe wnioski.

Mimo wszystko obcięcie czy skrócenie pazurów kotu sprawi, że skutki drapania będą mniej dotkliwe. Należy jednak pamiętać, aby nie obciąć pazurów zbyt krótko: skracamy tylko białą część, nie dotykając czerwonej.

Jak oduczyć kota drapania mebli?

Doświadczeni właściciele kotów podają wiele sprawdzonych metod, aby oduczyć je niszczenia mebli. Wśród nich często pojawia się taśma klejąca, którą obklejamy miejsca ulubione przez koty i tym samym uniemożliwiamy ich drapanie. Inne sposoby to rozstawianie wokół danego mebla cytrusów, za którymi koty nie przepadają lub rozsypanie niewielkiej (ale naprawdę niewielkiej!) ilości przyprawy chili. Również w sklepach zoologicznych znajdziemy remedium na drapanie po meblach: dostępne są specjalne płyny i dyfuzory zniechęcające zwierzęta.

Przede wszystkim powinniśmy zaproponować kotu coś w zamian: jeżeli nie może już drapać fotela czy kanapy musimy podać mu inną rzecz, którą wykorzysta w tym celu specjalne drapaki.

Jaki drapak wybrać, by zaciekawić kota?

Zmiana nawyków kota nie jest prosta, ale jest warta ostatecznego efektu. Drapak powinien być atrakcyjny dla kota, musi mieć ciekawy i funkcjonalny kształt i stać w odpowiednim miejscu.

Nie ustawiajmy drapaka w kącie lub w miejscach, w których kot w ogóle nie przebywa. Od tej pory nowa konstrukcja ma stać się jednym z ulubionych miejsc dla kota w naszym mieszkaniu, dlatego musi być ona dostosowana do jego potrzeb. Dobrze, jeśli będzie miała kilka półek, a nawet niewielki domek, w którym kot będzie mógł się schować.

Przed zakupem drapaka zastanówmy się jak najczęściej nasz kot drapie meble. Jeżeli wspina się na tylnych łapach drapak powinien być wystarczająco wysoki, jeżeli ulubionym miejscem drapania jest dywan, wówczas wybierzmy drapaki poziome.

W sklepach do wyboru mamy ogromną ilość drapaków dla kotów. Możemy wybrać drapaki poziome bądź pionowe, w różnych kolorach. Finezyjne kształty będą dobre dla kotów, które uwielbiają wspinaczki i akrobacje. Dodatkowe półki lub zawieszane piłki mogą stać się interesującym przedmiotem zabaw. Wiele drapaków daje możliwość zamontowania kolejnych elementów, np. leżaków czy hamaków, które sprawią, że cała konstrukcja stanie się ulubionym miejscem naszego kota.

Polecane drapaki dla kotów

Jak zachęcić kota do używania drapaka?

Gdy zakupimy już odpowiedni drapak, czeka nas najtrudniejsza część, czyli zachęcenie czworonoga do jego używania. Najlepiej jest zastosować równocześnie dwa sposoby: oduczanie kota drapania mebli oraz zachęcanie do używania drapaka. Aby uatrakcyjnić nowy mebel w oczach naszego pupila możemy użyć kocimiętki lub smakołyku jako nagrody po użyciu drapaka. Dajmy też kotu czas na oswojenie się z nową sytuacją i zaakceptowanie nowych akcesoriów.