Gdy kot nie chce pić… 4 skuteczne sposoby na nawodnienie mruczka

Kot nie chce pić wody

Organizm kota w 70% składa się z wody. Znajduje się ona w niemal każdej komórce organizmu naszego pupila i odpowiada za wiele ważnych procesów życiowych – od wchłaniania składników pokarmowych po prawidłowe funkcjonowanie nerek. Już utrata 15% wody stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierzęcia. Często jednak zdarza się, że nasze kot nie chce pić. Jak to zmienić?

Przede wszystkim powinniśmy obalić popularny mit: kot potrzebuje wody, w żadnym wypadku nie potrzebuje mleka. Zwierzęta te z zasady piją niewiele – ok. 50 ml w ciągu doby na kilogram masy ciała (a więc dla 4 kg kota jest to zaledwie szklanka wody dziennie!). Koty żyjące na wolności większość zapotrzebowania na płyny pokrywają podczas zjadania upolowanych ofiar. To dlatego kot nie chce pić i w domu niechętnie podchodzi do miski z wodą. Istnieje jednak kilka sposobów, by go do tego zachęcić.

1. Miski w strategicznych miejscach

Powinniśmy wybrać spokojne miejsce, z dala od kuwety i miski z karmą, których zawartość mogłaby zanieczyścić wodę. Koty to czyścioszki i niektóre nie tkną się wody, gdy w tej znajdują się jakieś okruszki.

Warto pomyśleć o ustawieniu więcej niż jednej miski – być może któraś będzie odpowiadała kotu bardziej. Poza tym – gdy w jednej zabraknie wody (np. rozleje się), kot nadal będzie mógł skorzystać z drugiej. Oczywiście pamiętajmy, że woda musi być zawsze świeża, a miski – regularnie myte.

2. Nawadnianie jako atrakcja

Wiele kotów lubi pić bieżącą wodę prosto z kranu. W sklepach zoologicznych możemy kupić specjalne poidełka lub fontanny, które działają na podobnej zasadzie. Woda jest w nieustannym ruchu, a dodatkowo urządzenie filtruje ją i schładza, aby nasz kot cały czas miał dostęp do wody najwyższej jakości. Być może ciekawość skłoni naszego pupila do częstszego pobierania płynów?

Bozita

3. Mała zachęta, gdy kot nie chce pić

Dobrym pomysłem jest podawanie karm wilgotnych zamiast suchych (mają dużo wyższą zawartość wody). Jednak nawet wtedy kot powinien mieć stały dostęp do miski z wodą. Możemy wykorzystać jeszcze inne sztuczki – dodać do wody odrobinę oleju z łososia lub innego, który nada wodzie delikatny, zachęcający kota zapach.

Warto rozważyć również podawanie pupilowi wody mineralnej dla kotów z dodatkiem tauryny i kocimiętki. Taka woda, poza walorami smakowymi zachęcającymi do picia. Posiada również substancje, które uzupełniają dietę naszego pupila w niezbędne dla jego organizmu składniki.

4. Uważaj, gdy Twój kot nie chce pić może to być problem

Koty piją tak niewiele, że czasem zaobserwowanie zmiany jest trudne. Jednak warto zwracać uwagę na to, czy nasz kot nie pije nienaturalnie dużo lub mało (może w tym pomóc kontrolowanie zawartości kuwety). Znacznie odbiegające od normy zachowanie, które powtarza się przez dłuższy czas, może być sygnałem problemów zdrowotnych. Nie powinniśmy go ignorować i w razie wątpliwości – skonsultować niepokojące objawy z lekarzem weterynarii.

Co robić gdy kot nie chce pić wody?

Brak odpowiedniego nawodnienia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u kota, dlatego tak ważne jest aby szybko namierzyć problem i go rozwiązać. Jeśli kot jest wyjątkowo oporny i mimo Twoich starań dalej nie chce pić, rozwiązaniem może być podawanie mu wyłącznie karmy mokrej.

Jedzenie mokrej karmy pomoże nawodnić kota. Większość suchych karm zawiera tylko około 10% wody, ale mokre karmy mogą zawierać jej nawet 70%. Rozważ wprowadzenie do diety swojego kota mokrych karm Bozita, które znajdziesz w saszetkach, kartonikach lub puszkach, w mięsnym sosie lub galarecie. Jeśli Twój kot nie lubi mokrej karmy, możesz dolać wodę do suchych krokietów lub połączyć karmę mokrą i suchą w tym samym naczyniu.

Nowość od Bozita Pyszne kawałki w galarecie dla kota