Foksterier – mały pies myśliwski

Foksterier – mały pies myśliwski

Foksterier, mimo swoich małych rozmiarów, jest doskonałym psem myśliwskim. Cechuje się wytrwałością i odwagą. Aby odpowiednio rozwinąć jego charakter i umiejętności wymagane jest profesjonalne, dokładne szkolenie. Ponadto foksterier potrzebuje aktywnego właściciela, który będzie razem z nim uprawiał sporty.

Reprezentant wspomnianej rasy towarzyszy swojemu opiekunowi od dziesięciu do czternastu lat. W tym czasie jest zarówno aktywny, jak i pieszczotliwy. Suka mierzy od 33 do 35 centymetrów oraz waży około 6 do 8 kilogramów. Z kolei dorosły pies osiąga od 35 do 39 centymetrów, a jego waga waha się w przedziale od 7 do 9 kilogramów.        

Ze względu na sierść rasę dzieli się na dwie odmiany. Foksterier szorstkowłosy i krótkowłosy. Pierwszy z nich ma włosy proste, gęste i twarde. Z kolei drugi – charakteryzuje się delikatniejszym podszerstkiem, twardszą i bardziej gęstą sierścią.

Jaki jest foksterier?

Reprezentant tej rasy jest przede wszystkim czuły i oddany swojemu właścicielowi. Ponadto jest pozytywnie nastawiony do osób już znanych i zachowuje się delikatnie w stosunku do małych dzieci. Pies jest odpowiedni dla osób aktywnych. Czworonóg lubi wysiłek fizyczny, jest energiczny i kocha zabawę, w szczególności z dziećmi (warunkiem jest umiejętne i odpowiedzialne traktowanie go przez małych opiekunów).

Pies jest inteligentny. Z łatwością nauczy się nowych komend. Podczas spacerów jest posłuszny i dokładnie wykonuje zadania i komendy. Ponadto dzięki swoim umiejętnością sprawdzi się doskonale w czasie polowań. Swoje możliwości wykorzystuje podczas łowów z innymi psami – z łatwością dołącza do grupy psów goniących zwierzynę, polowań tradycyjnych (na drobne ptactwo i zwierzynę) oraz w norach.

Pies dobrze znosi samotność. Jednak opiekun musi zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Niezaspokojenie tych potrzeb może prowadzić do niechcianych zachowań – zwiększenie szczekliwości oraz niszczenie przedmiotów w najbliższym otoczeniu.

Foksterier ma skłonności do bycia upartym i niezależnym. Dodatkowo ma silny charakter. Odpowiednie szkolenie i tresura pomogą zmniejszyć nasilenie tych cech. Pomocne okazuje się ustalenie zasad i granic, które pies powinien przestrzegać. W ten sposób wychowanie będzie łatwiejsze i efektywniejsze. Z czasem relacja, jaką buduje opiekun z czworonogiem opiera się na zaufaniu i przywiązaniu. Wtedy podopieczny będzie traktował swojego właściciela z szacunkiem i oddaniem.

Reprezentanci tej rasy należą do psów myśliwskich. Dlatego należy zwrócić uwagę na skłonności do ucieczek. Silny trop stanowi dla niego priorytet, dlatego podążając za nim może próbować uciec lub oddalić się z posesji. Rozwiązaniem będzie ogrodzenie terenu, a także zabawy i ćwiczenia wykorzystujące instynkt tropicielski.

Foksterier – jaka karma dla psa?

Pies jest wielkim łakomczuchem. Dlatego należy rozsądnie podawać mu karmę. Czworonóg je dopóki miska nie będzie pusta, dlatego należy odpowiedzialnie wydzielać mu porcje karmy dla psów. Ponadto sposób żywienia powinien być dostosowany do stanu zdrowia i intensywności aktywności fizycznej.

Czworonogi mają tendencję do skrętów żołądka, dlatego zalecane jest podawanie mniejszych porcji oraz ograniczenie ruchu w okolicach pory posiłków.

.

Foksterier – pielęgnacja

Niezależnie od odmiany rasy, pielęgnacja psa nie należy do trudnych. Regularne szczotkowanie pozwoli na utrzymanie sierści w dobrej kondycji. Foksteriera szorstkowłosego należy wyczesywać 2-3 razy w tygodniu, z kolei krótkowłosego raz. Dodatkowo u reprezentantów odmiany szorstkowłosej zaleca się trzy razy do roku przeprowadzenie trymowania.

Foksterier nie traci dużych ilości sierści. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że linienie będzie mniej obfite.

.

Zalety:

  • odpowiedni dla aktywnych osób,
  • inteligentny,
  • szybko się uczy,
  • dobry do kontaktów z dziećmi,
  • ma instynkt myśliwski.

Wady:

  • silny charakter,
  • może wykazywać skłonności do ucieczek.