W okresie letnim nasz tryb życia często ulega zmianie ze względu na częstsze wyjazdy, spotkania czy wypady za miasto. Psy lubią rutynę, dlatego może zdarzyć się, że nawet drobne w niej zmiany mogą wywołać u niego stres, nie wspominając już o długiej podróży lub nieobecności właściciela. Jak sobie z tym poradzić? Pupilowi pomóc może feromonowa obroża uspokajająca dla psa. Dowiedz się, kiedy warto ją zastosować i jak działa!
Spis treści
- Po czym poznać, że pies jest zestresowany? Objawy stresu u psa
- Jakie sytuacje mogą wywołać stres u psa?
- Czym jest obroża feromonowa dla psa?
- Jak działa obroża uspokajająca dla psa?
- Jaka jest najlepsza obroża uspokajająca dla psa?
- Czym uspokoić psa? Sposoby na psi stres
Po czym poznać, że pies jest zestresowany? Objawy stresu u psa
Podobnie jak my, psy także często muszą mierzyć się z silnymi emocjami, nie zawsze jednak dobrze sobie z nimi radzą. Niektóre psiaki, zwłaszcza te „po przejściach”, mogą mieć większe trudności w zachowaniu spokoju wobec rozmaitych nowych sytuacji lub problemów. Przyczyn stresu u psa może być bardzo wiele, od jednorazowych lub przejściowych sytuacji po długotrwałe problemy, których wyeliminowanie będzie wymagało więcej zaangażowania ze strony właściciela.
Po czym można poznać, że pies zmaga się ze stresem? Stres przejściowy i długotrwały może objawiać się u psa poprzez:
- podkulony ogon lub uszy, skulona sylwetka,
- niespokojne ruchy,
- wokalizacja,
- dyszenie i intensywne ziewanie,
- ślinienie się,
- odwracanie głowy,
- drżenie,
- rozszerzone źrenice,
- brak apetytu,
- apatia,
- biegunki,
- łupież.

Jakie sytuacje mogą wywołać stres u psa?
Stres u psa mogą wywołać rozmaite problemy i sytuacje – nawet pozornie nieszkodliwe. Wszystko zależy od tego, jak Twój pies jest przygotowany na radzenie sobie z nimi i jak bardzo jest wrażliwy na pewne czynniki. Choć podobne sytuacje mogą wystąpić przez cały rok, nie da się zaprzeczyć, że w okresach częstych wizyt i podróży psy są szczególnie narażone na stres. Jeśli planujesz letni wyjazd z pupilem lub bez niego, należy to wziąć pod uwagę.
Przyczyną stresu u psa mogą być:
- zmiany w otoczeniu – na przykład nowy pupil lub domownik, wyjazd opiekuna i przebywanie pod opieką kogoś innego, przeprowadzka, remont, wyjazd z właścicielami,
- nowe sytuacje – na przykład dłuższa podróż samochodem lub transportem publicznym, wizyta u weterynarza lub groomera,
- częste nudzenie się, brak uwagi ze strony opiekuna,
- brak dobrej relacji z opiekunem, na przykład w wyniku stosowania metod awersyjnych,
- niewystarczająca ilość ruchu,
- złe samopoczucie, ból, uraz lub choroba,
- brak odpowiedniej socjalizacji,
- izolacja od domowników.
Sprawdź też: Jak nauczyć psa podróżowania samochodem?
Czym jest obroża feromonowa dla psa?
Jeśli przyczyną stresu u psa są przejściowe sytuacje, takie jak wyjazd właściciela czy podróż do nowego miejsca, warto wspomóc pupila odpowiednimi preparatami uspokajającymi. Doskonałym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest uspokajająca obroża feromonowa dla psa. Jest to obroża wydzielająca uspokajające psa feromony, którą zakłada się pupilowi na szyję, podobnie jak na przykład obrożę na kleszcze. W zależności od wybranego wariantu, obroża tego typu może działać nawet do 4 tygodni.
Obroże feromonowe dla psów mają wiele zalet – są łatwe w użyciu i szybko zaczynają działać. Jest to bezpieczne rozwiązanie, gdyż polega na naturalnych odruchach psa. Może stanowić skuteczną pomoc nie tylko w sytuacjach stresowych, ale również podczas nauki czy socjalizacji psa. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla psów z lękiem separacyjnym lub z tendencją do destrukcyjnych zachowań.
Zobacz: Lękliwość u psa: Przyczyny, objawy i wpływ na zdrowie psa

Jak działa obroża uspokajająca dla psa?
Obroża uspokajająca dla psa z feromonami opiera się na bardzo prostych, naturalnych odruchach psa. Od momentu założenia zaczyna wydzielać określone syntetyczne feromony – są to na przykład feromony wydzielane przez matkę, które wpływają kojąco na szczenięta. Po wyczuciu tych feromonów pies bardzo szybko się relaksuje. Dzięki noszonej na szyi obroży pies przez cały czas jest pod kojącym wpływem wydzielanych przez obrożę feromonów.
Obroża uspokajająca może również wydzielać zapach ziół działających na pupila uspokajająco. Znajdują w tym celu zastosowanie zapachy takie, jak na przykład waleriana czy lawenda.
Sprawdź też: Pupil u weterynarza – czyli jak łagodzić stres u psów i kotów
Jaka jest najlepsza obroża uspokajająca dla psa?
Wybór obroży uspokajającej dla Twojego pupila powinien przede wszystkim zależeć od jego wieku, wielkości i specyficznych potrzeb. Przy wyborze zwróć uwagę, czy obroża jest odpowiedniej długości i czy jest odpowiednia do wieku psa. Weź także pod uwagę, czy Twój pies nie jest uczulony na któryś z jej komponentów.
Doskonałym rozwiązaniem jest skuteczna obroża uspokajająca dla psa Beaphar CaniComfort Calming Collar. Jest ona dostępna w wariantach dla szczeniąt lub dla psów dorosłych, o różnych długościach. Zawiera ona analog feromonu uspokajającego psa (DAP), który jest wydzielany poprzez matkę podczas karmienia szczeniąt. Dodatkowo wydziela kojący zapach waleriany i lawendy. Zaczyna działać już w 15 minut po jej założeniu – działanie to utrzymuje się do 4 tygodni. Obrożę należy zdejmować na czas kąpieli lub gdy jest narażona na zmoczenie. Pamiętaj także, by nie zakładać jej na uszkodzoną skórę.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór preparatów Beaphar dla psów na stres i problemy behawioralne

Czym uspokoić psa? Sposoby na psi stres
Obroża antystresowa dla psa to jeden z wielu sprawdzonych sposobów, które można zastosować. Oprócz nich, w zależności od sytuacji i potrzeb pupila, warto rozważyć takie rozwiązania, jak:
- preparaty z feromonami lub z naturalnych składników w postaci sprayów lub dyfuzorów (dostępne na przykład w ofercie Beaphar),
- przysmaki do gryzienia i żucia – dostarczą pupilowi dodatkowych wartości odżywczych, zapewnią mu zajęcie i pomogą się odstresować, zaspokajając naturalną potrzebę gryzienia i żucia,
- zabawki-gryzaki – podobnie jak w przypadku przysmaków do gryzienia, pomogą się pupilowi wyciszyć, lecz starczą na dłużej!
- zabawki interaktywne – zaktywizują psa i zapewnią mu długotrwałe zajęcie,
- suplementy i witaminy na uspokojenie – mogą mieć postać przysmaków lub tabletek,
- regularna aktywność fizyczna,
- spędzanie czasu z pupilem, by nie doskwierał mu brak bliskości z właścicielem,
- środki na stres – spytaj o nie weterynarza, jeśli pies ma częste problemy ze stresem lub spodziewasz się potencjalnie stresującej sytuacji (na przykład fajerwerków w okolicy),
- wizyta u behawiorysty.
Przeczytaj też: Jak przygotować zwierzę do podróży?