Dom przystosowany dla kociaka

Dom przystosowany dla kociaka

Zanim rodzina powiększy się o nowego pupila, powinieneś upewnić się, jak Twój dom powinien zostać przystosowany dla kociaka. W poniższym artykule przybliżamy, jak przygotować dom na adopcję małego kotka.

Świadomy wybór

Szczotka dla kota

Podjęcie decyzji o dzieleniu życia z kotem jest ważną kwestią, ponieważ to na opiekunach spoczywa pełna odpowiedzialność za zaspokojenie wyjątkowych potrzeb kociaka. Podstawowe potrzeby każdego zwierzęcia to jedzenie, picie, odpoczynek, oddawanie moczu i kału oraz kopulacja. Ważne jest jednak, aby przed przybyciem do nowego domu zdawać sobie sprawę z typowych potrzeb behawioralnych kociaka. Najczęstsze potrzeby behawioralne i instynktowne zachowania to szukanie, poznawanie mieszkania i dostępnego terenu, wspinanie się i obserwowanie świata z góry oraz drapanie. Aby jak najlepiej zaspokoić te potrzeby, wszyscy rodzice zwierząt muszą dostosować swój dom do potrzeb kociaka, podobnie jak w przypadku narodzin dziecka. Kociak musi czuć się w domu chroniony i bezpieczny.

Jaki jest idealny wiek na przyjęcie kociaka?

Kociak powinien zostać adoptowany w wieku około 2-3 miesięcy. Pomaga to w prawidłowym rozwoju behawioralnym, ponieważ kociak musi spędzić z matką i rodzeństwem wystarczająco dużo czasu. Wybór kociaka najczęściej jest dokonywany z uwzględnieniem wyłącznie kryteriów estetycznych (np. wielkość i kolor sierści), a nie kryteriów behawioralnych.

Przed dokonaniem wyboru kociaka do adopcji warto poprosić lekarza weterynarii o poradę, aby w pełni ocenić kociaka pod kątem różnych parametrów (miejsce pochodzenia, rasa, płeć, temperament), które pozwolą mu lepiej przystosować się do środowiska życia i warunków rodzinnych. Na przykład zaleca się obserwację zachowania kociaka, aby przyszli opiekunowie mogli dokładnie ocenić jego towarzyskość, obserwując, jaki kociak ma stosunek do człowieka, jak nawiązuje z nim kontakt, jak ociera się o rekę, która go głaszcze i jak mruczy. Wszystkie te sygnały świadczą o silnej skłonności do interakcji z człowiekiem.

Przyjęcie kociaka

Kocięta – jak karmić? Najlepsze karmy dla małego kota

Aby jak najlepiej powitać kociaka, przystosuj dom do jego wyjątkowych potrzeb, tak aby „poczuł się jak w domu”. Do wieku 4-5 miesięcy jedzenie i woda, kuweta, domek dla kota, drapak i zabawki muszą znajdować się w tym samym pomieszczeniu, tak aby kociak miał wszystko „pod ręką”. Na początek zaleca się stworzenie co najmniej dwóch stref dostępu, jednej w części dziennej, natomiast drugiej w części sypialnej domu. W późniejszym okresie kot, jako zwierzę niezależne sam wybierze miejsca w których lubi przebywać.

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które powinieneś kupić:

  • Syntetyczne feromony: zaleca się stosowanie syntetycznych feromonów za pomocą urządzenia emitującego je już na kilka godzin przed przybyciem kociaka. W ten sposób kociak będzie w stanie przezwyciężyć stres związany z rozłąką z rodziną biologiczną i zmianą środowiska.
  • Pożywienie: Należy zapewnić dostępność całej dziennej dawki suchej karmy. Podczas rodzinnych posiłków podawaj kociakowi kilka łyżek mokrej karmy.
  • Woda: woda musi być zawsze świeża i czysta.
  • Kuweta: kuweta dla kociaka musi mieć niskie krawędzie i zawierać 3-5 cm warstwę żwirku.
  • Miejsca do odpoczynku: od początku życia w nowym domu kociak musi spać blisko rodzica, aby czuł się akceptowany i chroniony. W „miejscach doraźnych” należy umieścić jedno lub też kilka kocich legowisk.
  • Drapak: aby nie uszkodzić mebli, zaleca się umieszczenie pionowego drapaka (słupek pokryty sizalem) w pobliżu ulubionego miejsca odpoczynku kociaka. Ponieważ kociak nie jest jeszcze doświadczony w skakaniu i wspinaniu się, drapak nie powinien mieć więcej niż metr wysokości.
  • Zabawki: papierowe kulki, korki, orzechy włoskie, orzechy laskowe, surowy makaron itp. mogą „ożyć” w łapkach małego kotka. Można je umieścić w pudełku (wielkości pudełka po butach bez pokrywki), aby kotek mógł z nich korzystać w dowolnym momencie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla kociąt

Oprócz upewnienia się, że Twój dom jest przystosowany dla kociaka, zadbaj również o dietę kociaka i zapewnij jak najlepsze żywienie Twojego pupila już od pierwszych dni. Twój zwierzak jest jak człowiek, ma niepowtarzalną budowę ciała, metabolizm, własny styl życia oraz nawyki. Skorzystaj już teraz z bezpłatnej konsultacji żywieniowej i otrzymaj zniżkę na zakup karmy oferowanej przez Farmina.

Data publikacji: 08.11.2022

Udostępnij