Dokarmianie ptaków zimą jak i czym?

Dokarmianie ptaków

Okres zimowy jest trudny dla wszystkich zwierząt. Ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu lub lodu, co znacząco utrudnia dostęp do pokarmu. Na brak jedzenia cierpią większe i mniejsze zwierzęta, również ptaki. Z tego powodu dokarmianie ptaków to często ich jedyna szansa na przeżycie tych kilku zimowych miesięcy.

Zima z ptasiej perspektywy

Kiedy śniegowy puch pokrywa każdy skrawek ziemi i próżno szukać ziaren, traw czy nasion, zdobywanie jedzenia staje się niezwykle trudne. Problem pogarsza się, kiedy do grubej pokrywy śnieżnej dochodzi siarczysty mróz. Wówczas przeżycie bez pomocy człowieka jest dla ptaków właściwie niemożliwe. Dlatego w miarę naszych możliwości powinniśmy pomóc tym stworzeniom i zapewnić im stały dostęp do jedzenia przy naszych domach lub mieszkaniach.

Dokarmiać czy nie?

Zimą w ogrodzie możemy spotkać mazurki, sikorki, wróble, dzięcioły, gawrony, kosy, kawki, kwiczoły oraz inne ptaki szukające pożywienia wśród zasp. To, co jest możliwe do znalezienia jeszcze przy słabym mrozie i niewielkim śniegu, w czasie większej zimy jest już całkiem niedostępne.

W społeczeństwie znajdziemy zarówno zwolenników, jak i przeciwników dokarmiania ptaków. Ci drudzy twierdzą, że nie powinno się ingerować w naturę. Według nich ptaki powinny samodzielnie znaleźć sobie pokarm, dokarmianie im szkodzi i uczy niesamodzielności. Niestety, obecnie przy wysokim stopniu urbanizacji możliwości znalezienia pokarmu przez ptaki zmniejszyły się i bez naszej pomocy zima dla nich może zakończyć się w najgorszy sposób.

Kiedy zacząć dokarmianie?

W głosach przeciwników dokarmiania jest trochę racji nie należy być nadgorliwym w pomaganiu ptakom. Nie wyjdzie im na dobre jeżeli ułatwimy dostęp do pokarmu w czasie, gdy bez problemu mogą zdobyć pożywienie w naturalnym środowisku. Dokarmianie ptaków można rozpocząć po pierwszych poważnych przymrozkach. Jednak najlepiej zrobić to kiedy pojawi się gruba warstwa śniegu uniemożliwiająca żerowanie.

Istotną kwestią jest także czas zakończenia dokarmiania. Nie można tego zrobić tuż po odwilży należy odczekać jeszcze kilka dni, zniknie pokrywa lodowa, która w lasach i polach utrzymuje się dłużej. Niekiedy dokarmianie ptaków może potrwać do wiosny.

Ptaki zima

Pomagaj regularnie!

Jeżeli zdecydowałeś się na pomoc ptakom, równocześnie zobowiązałeś się do regularnej pomocy. Ptaki szybko przyzwyczają się do tej łatwiejszej formy żywienia i przez całą zimę będą odwiedzać Twój karmnik. Dlatego jeśli już podejmiesz decyzję o dokarmianiu, ważna jest systematyczność i regularność. Także w wypadku, gdy dokarmiasz ptaki w trakcie spacerów. Wówczas zobowiązujesz się do dostarczania im pożywienia nawet (a może zwłaszcza) wtedy, gdy pogoda się pogorszy.

Czym dokarmiać ptaki?

Najlepiej tym, do czego mają dostęp w naturze. Dobre są dla nich zboża, nasiona, płatki zbożowe, kasze, orzechy, a także tłuszcze zwierzęce. Nie zaleca się podawania świeżego pieczywa, natomiast czerstwe tylko w niewielkich ilościach. Należy pamiętać o tym, aby nie podawać produktów solonych ptaki nie tolerują soli! Pamiętajmy także o wodzie dla ptaków. Przy silnych mrozach znalezienie niezamarzniętej wody w przyrodzie jest trudne, dlatego warto zapewnić ją ptakom przy karmniku.
Jeżeli masz wątpliwości, co możesz podać ptakom, a czego nie lub szukasz najlepszego produktu do karmienia ptaków zimą, wybierz kule tłuszczowe z nasionami.

Kule dla ptaków do dokarmiania zimą


Kule tłuszczowe z nasionami, które proponuje KrakVet.pl, stanowią pełnowartościowy pokarm dla ptaków. Zawierają one odpowiednie ilości tłuszczu, zboża, a także ziaren słonecznika, sorgo, pszenicy i kukurydzy. Dzięki właściwie dobranym składnikom taki pokarm pomoże ptakom przetrwać zimę, zapewniając im wysoką wartość energetyczną spożywanego pokarmu. Kule nie zawierają sztucznych dodatków, przez co są bardzo dobrze tolerowane przez ptaki. Takie pożywienie zapewni im optymalną dawkę tłuszczów, co pozwoli im bez szwanku przetrwać czas zimowy.

Kiedy warunki atmosferyczne stają się ciężkie, warto pamiętać o ptakach, które wraz z nadchodzącą zimą tracą dostęp do pokarmu. Jednak pamiętajmy równocześnie o tym, że decydując się na dokarmianie, zobowiązujemy się być systematyczni.