Dog niemiecki – największy pies na świecie

Dog niemiecki – największy pies na świecie

Dog niemiecki to niezwykle popularna, a przy tym charakterystyczna rasa o olbrzymich rozmiarach. Dowiedz się więcej o tej sympatycznej rasie i poznaj jej historię, a także jej potrzeby.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 45-90 kg

wzrost: 71-90 cm

 maść czarna, płowa, arlekin, niebieska, płaszczowa, pręgowana
długość życia  od 8 do 10 lat
główne cechy  oddany, wierny, łagodny

Dog niemiecki – wygląd i wzorzec rasy

Charakterystyczny wygląd i silna budowa psa sprawia, że dog niemiecki zwraca uwagę każdego – zarówno profesjonalnego hodowcy, jak i zwykłego opiekuna zwierząt. Pies uwielbia dzieci, a jego ogromne rozmiary są wprost proporcjonalne do przywiązania i oddania, jakimi obdarowuje swojego właściciela.

Dorosła suka mierzy od 72 do 84 centymetrów i waży od 45 do 70 kilogramów. Natomiast pies osiąga od 80 do 90 centymetrów wzrostu, a jego waga waha się między 50 i 70 kilogramami. Dopuszczalnych jest pięć kolorów sierści:

  • czarny,
  • błękitny (stalowy),
  • arlekin (biały z czarnymi plamami na całym ciele),
  • żółty (czarna maska wraz z żółto-złotą sierścią),
  • żółty pręgowany (czarne pręgi na żółto-złotej sierści).

Szczeniaki i hodowla

Decydując się na zakup psa tej rasy, należy dokładnie przemyśleć zakup. Psy tej rasy osiągają duże rozmiary i w związku z tym potrzebują dużo przestrzeni. Co więcej, psy ras olbrzymich bardzo dużo jedzą i tym samym są drogie w utrzymaniu. Koszt samej karmy wyniesie kilkaset złotych miesięcznie.

Cena szczeniaka doga niemieckiego może wynieść nawet od 6000 zł do 13000 zł. Koszt szczeniaka zależy od stanu zdrowia jego rodziców, renomy hodowli czy też umaszczenia szczeniaka. Jeśli chcesz adoptować doga niemieckiego, poświęć czas na sprawdzenie wybranej hodowli. Aby mieć pewność co do rodowodu i stanu zdrowia psa, postaw wyłącznie na zarejestrowaną, legalną hodowlę.

Historia rasy

Przypuszcza się, że przodkami psów dogowatych są dogi tybetańskie. Psy tej rasy były sprowadzane z Tybetu do Grecji i Rzymu, skąd później trafiły do reszty Europy. Za bezpośrednich przodków dogów niemieckich uważa się jednak bullenbeissery i psy myśliwskie.

Dogi niemieckie powstały w wyniku krzyżowania psów bojowych w typie buldoga z psami gończymi. Znany obecnie wzorzec rasy wiele zawdzięcza podchodzeniu od chartów. Pierwszy wzorzec tej rasy powstał w 1880 roku w Niemczech. Nazwa jest używana natomiast od 1888 roku.

Dogi niemieckie trafiły do Polski w XIX wieku. Obecnie rasa jest bardzo popularna, a także powszechna w naszym kraju.

Dog niemiecki – charakter i usposobienie

Jego elegancki i proporcjonalny wygląd idzie w parze z inteligencją, a także cierpliwością. Zwierzę potrafi być spokojne, powściągliwe, a także ciche. Mimo swoich dużych rozmiarów, potrafi zachowywać się tak, aby nie przeszkadzać właścicielowi. Pies szybko się uczy, co więcej z łatwością przyswaja nowe komendy i polecenia.

Przyjacielski charakter czworonoga sprawia, że doskonale sprawdzi się w roli psa rodzinnego. Swojej rodzinie okazuje dużo czułości oraz oddania. Do rzadkości należą natomiast sytuacje sprzeciwiania się poleceniom właściciela. Jest bardzo posłuszny, jednak nie lubi samotności i pozostawiony na dłużej sam może zniszczyć przedmioty w swoim otoczeniu.

Mimo swoich rozmiarów może mieszkać zarówno w dużym domu, jak i mieszkaniu. Pies potrafi zachowywać się dyskretnie, dlatego mniejszy metraż nie będzie dla niego utrudnieniem. Warunkiem koniecznym jednak są codzienne, długie spacery.

Zalety:

  • Bardzo przywiązany do właściciela.
  • Mimo swoich rozmiarów potrafi być cichy i dyskretny.
  • Odpowiedni zarówno jako pies rodzinny, jak i stróżujący.
  • Łatwy w pielęgnacji.

Wady:

  • Osiąga duże rozmiary.

Wychowanie i tresura

Dogi niemieckie to łagodne, a także lojalne psy. Wymagają jednak stanowczego, wychowania. Pies bardzo dobrze interpretuje ludzkie emocje. Doświadczony, cierpliwy i konsekwentny opiekun bez problemu poradzi sobie z nauką psa. W rękach niedoświadczonego opiekuna pies natomiast może stać się lękliwy i nieufny. Postaw zatem na szkolenie oparte na pozytywnym wzmocnieniu i okaż pupilowi dużo cierpliwości.

Psy tej rasy uwielbiają zabawę, a także bardzo szybko się uczą. Kochają wyzwania – nie tylko fizyczne, ale również logiczne. Zadbaj zatem o odpowiednią socjalizację psa w połączeniu z urozmaiconymi zabawami. Dogi niemieckie doskonale radzą sobie również z ćwiczeniami i treningami fizycznymi oraz zajęciami sportowymi.

Zabawki dla doga niemieckiego

Psy tej rasy uwielbiają nie tylko zabawę na świeżym powietrzu, ale również wyzwania stymulujące myślenie. Zapewnij pupilowi nie tylko zabawki takie, jak frisbee i piłki, ale także zabawki interaktywne czy gryzaki typu Kong, które zaangażują go do zabawy.

Warto również zainwestować w gryzaki i kości do gryzienia, które zadbają o uzębienie psa i zaspokoją jego naturalny instynkt żucia.

Pielęgnacja doga niemieckiego

Krótka sierść czworonoga sprawia, że pielęgnacja nie należy do trudnych. Regularne szczotkowanie pomaga utrzymać sierść w dobrej kondycji. Dodatkowo zwierzę lubi być wyczesywane, więc zabiegi nie będą problematyczne. W okresie linienia pies pozbywa się umiarkowanej ilości włosia. Do kąpieli zaopatrz się w szampon przeznaczony dla psów.

Zabiegi pielęgnacyjne powinny również obejmować kontrolowanie stanu oraz czystości uszu i oczu. Zaniedbanie tych części ciała, może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań, jak na przykład zapalenie narządu słuchu.

Dog niemiecki – dieta i żywienie

Dieta psa przede wszystkim powinna być dobrana do jego rozmiarów. Czworonóg rośnie bardzo szybko, dlatego prawidłowe żywienie w młodzieńczym wieku odgrywa bardzo ważną rolę. Postaw na wysokiej jakości karmę komercyjną dla psów olbrzymich ras. Warto również rozważyć karmę dla psów aktywnych.

Porcjowanie posiłków należy wdrożyć już od samego początku. Szczeniak do sześciu miesięcy powinien jeść trzy porcje dziennie. Następnym krokiem jest dzielenie pokarmu na dwie części – więcej wieczorem, mniej rano. Taki sposób podawania karmy należy zachować przez całe życie psa. Ponadto stosowanie miski na podwyższeniu może wspomóc procesy trawienne.

Sprawdź: Karma dla psów aktywnych – ranking [TOP 10]

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla dogów niemieckich

Zdrowie i długość życia

Jak każda rasa, dogi niemieckie również są podatne na różnego rodzaju schorzenia. Jednym z najczęściej występujących problemów jest dysplazja stawów biodrowych. Zdarzają się również wady serca, skręt żołądka, osteochondroza lub torbiele tęczówki. Wady te dotyczą jednak najczęściej szczeniąt, których rodzice mieli umaszczenie typu merle. Szczenięta rodziców o tym umaszczeniu często rodzą się białe, przy tym borykają się z problemami z wzrokiem i słuchem.

Psy tej rasy przeważnie żyją około 8 do 10 lat.

Sprawdź: Zwyrodnienie stawów u psów

U kogo sprawdzi się rasa?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że jest to rasa o wielkich rozmiarach – pies będzie potrzebował dużo przestrzeni, a przy tym nie jest tani w utrzymaniu ze względu na zapotrzebowanie żywieniowe. Decyzję o adopcji doga niemieckiego podejmij odpowiedzialnie.

Z uwagi na predyspozycję do problemów ze stawami warto mieć na uwadze, że pies będzie się najlepiej czuł w domu lub też w mieszkaniu na parterze. Częste chodzenie po schodach może natomiast zbytnio obciążyć stawy. Jeśli cenisz sobie idealną czystość w domu, weź pod uwagę, że psy dużo się ślinią i są żywiołowe, co w połączeniu z ich gabarytami może skutkować bałaganem.

Ponadto pies wymaga cierpliwego, konsekwentnego i najlepiej doświadczonego opiekuna. Nie decyduj się na psa tej rasy, jeśli jesteś z natury niecierpliwy i wymagasz natychmiastowych rezultatów w nauce.

Dog niemiecki – popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Grzmot, Magnum, Goliat, Maximus, Tyson, King, Scooby, Rocky, Baxter, Rex, Rambo, Brutus, Mack. Astrid, Saba, Mila, Gina, Regina, Gaja, Kora, Nela, Siri, Drobina, Balbina, Maxi, Doda, Diva.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje dog niemiecki

Cena szczeniaka może wynieść od 6000 zł do 13000 zł.

Ile żyje dog niemiecki

Rasa żyje 8-10 lat.

Jak wygląda dog niemiecki

Jest to pies olbrzymiej rasy osiągający do 90 kg wagi i do 90 cm wzrostu. Ma silną budowę ciała i dużą głowę oraz długie łapy. Występuje w kolorach takich, jak czarny, błękitny, płowy i pręgowany.

Ile waży dog niemiecki

Rasa osiąga wagę do 90 kg.

Ile je dog niemiecki

Jest to uzależnione od wagi psa oraz podawanej karmy i jego stanu zdrowia. Pies o wadze ok. 90 kg może potrzebować nawet do 640 g karmy dziennie.

Ile wzrostu ma dog niemiecki

Psy mają do 90 cm wzrostu.

Dog niemiecki co jedzą

Dieta psa tej rasy powinna być bogata w białko oraz składniki wpływające korzystnie na kości i stawy. Postaw na wysokiej jakości karmę dla ras olbrzymich.

Dog niemiecki ile szczeniąt

W jednym miocie może urodzić się nawet 8-9 szczeniąt.

Data publikacji: 10.08.2020

Udostępnij