Dog niemiecki – największy pies na świecie

dog niemiecki

Charakterystyczny wygląd i silna budowa psa sprawia, że dog niemiecki zwraca uwagę każdego – zarówno profesjonalnego hodowcy, jak i zwykłego opiekuna zwierząt. Pies uwielbia dzieci, a jego ogromne rozmiary są wprost proporcjonalne do przywiązania i oddania, jakimi obdarowuje swojego właściciela.

Dorosła suka mierzy od 72 do 84 centymetrów i waży od 45 do 70 kilogramów. Z kolei pies osiąga od 80 do 90 centymetrów wzrostu, a jego waga waha się między 50 i 70 kilogramami. Dopuszczalnych jest pięć kolorów sierści:

  • czarny,
  • błękitny (stalowy),
  • arlekin (biały z czarnymi plamami na całym ciele),
  • żółty (czarna maska wraz z żółto-złotą sierścią),
  • żółty pręgowany (czarne pręgi na żółto-złotej sierści).

Jaki jest dog niemiecki?

Jego elegancki i proporcjonalny wygląd idzie w parze z inteligencją i cierpliwością. Zwierzę potrafi być spokojne, powściągliwe oraz ciche. Mimo swoich dużych rozmiarów, potrafi zachowywać się tak, aby nie przeszkadzać właścicielowi. Pies szybko się uczy i z łatwością przyswaja nowe komendy i polecenia.

Przyjacielski charakter czworonoga sprawia, że doskonale sprawdzi się w roli psa rodzinnego. Swojej rodzinie okazuje dużo czułości oraz oddania. Do rzadkości należą sytuacje sprzeciwiania się poleceniom właściciela. Jest bardzo posłuszny, jednak nie lubi samotności i pozostawiony na dłużej sam może zniszczyć przedmioty w swoim otoczeniu.

Dog niemiecki mimo swoich rozmiarów może mieszkać zarówno w dużym domu, jak i mieszkaniu. Pies potrafi zachowywać się dyskretnie, dlatego mniejszy metraż nie będzie dla niego utrudnieniem. Warunkiem koniecznym jednak są codzienne, długie spacery.

Dog niemiecki – pielęgnacja

Krótka sierść czworonoga sprawia, że pielęgnacja nie należy do trudnych. Regularne szczotkowanie pomaga utrzymać sierść w dobrej kondycji. Dodatkowo zwierzę lubi być wyczesywane, więc zabiegi nie będą problematyczne. W okresie linienia pies pozbywa się umiarkowanej ilości włosia.

Zabiegi pielęgnacyjne powinny również obejmować kontrolowanie stanu oraz czystości uszu i oczu. Zaniedbanie tych części ciała, może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań, jak na przykład zapalenie narządu słuchu.

.

Jaka karma dla doga niemieckiego?

Dieta psa przede wszystkim powinna być dobrana do jego rozmiarów. Czworonóg rośnie bardzo szybko, dlatego prawidłowe żywienie w młodzieńczym wieku odgrywa bardzo ważną rolę.

Porcjowanie posiłków należy wdrożyć już od samego początku. Szczeniak do sześciu miesięcy powinien jeść trzy porcje dziennie. Następnym krokiem jest dzielenie pokarmu na dwie części – więcej wieczorem, mniej rano. Taki sposób podawania karmy należy zachować przez całe życie psa. Stosowanie miski na podwyższeniu może wspomóc procesy trawienne.

.

Zalety:

  • Bardzo przywiązany do właściciela.
  • Mimo swoich rozmiarów potrafi być cichy i dyskretny.
  • Odpowiedni zarówno jako pies rodzinny, jak i stróżujący.
  • Łatwy w pielęgnacji.

Wady:

  • Osiąga duże rozmiary.